Radio Opole » Kraj i świat
2021-11-27, 09:00 Autor: PAP

Marynarka Wojenna uczci w niedzielę w Gdyni 103. rocznicę powstania

Podniesienie wielkiej gali banderowej na okrętach, msza św., apel pod pomnikiem Polska Morska, festyn – to główne uroczystości, jakimi Marynarka Wojenna uczci w niedzielę w Gdyni 103. rocznicę powstania.

O programie obchodów 103. rocznicy powołania Marynarki Wojennej poinformowała sekcja prasowa 3. Flotylli Okrętów.


W niedzielę na wszystkich okrętach Marynarki Wojennej podniesiona zostanie wielka gala banderowa.


Uroczystości rozpocznie rano złożenie kwiatów w Kwaterze Pamięci Cmentarza Marynarki Wojennej w Gdyni–Oksywiu. Następnie, w intencji Marynarki Wojennej w kościele garnizonowym odprawiona zostanie uroczysta msza św.


W południe pod pomnikiem Polska Morska w centrum Gdyni na Skwerze Kościuszki odbędą się centralne obchody z uroczystym apelem. Całość zakończy defilada Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Z pokładu historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica” zostanie oddany salut składający się z 21 strzałów armatnich.


Przy nabrzeżu Skweru Kościuszki zacumują trzy okręty - szkolny ORP „Wodnik”, rakietowy ORP „Piorun” i niszczyciel min ORP „Kormoran” – które będą udostępnione do zwiedzania w godzinach od 10 do 15. W tych samych godzinach na parkingu obok ORP „Błyskawica” odbędzie się piknik marynarski, podczas którego zaplanowano m.in. prezentację sprzętu wojskowego, występy orkiestry wojskowej oraz artystów i zespołów wokalnych z Klubów Wojskowych. Będzie też można spróbować wojskowej grochówki.


Na pokładzie ORP „Wodnik” będzie dodatkowo działał okrętowy punkt szczepień przeciwko Covid-19.


Marynarka Wojenna została utworzona 28 listopada 1918 roku rozkazem marszałka Józefa Piłsudskiego, już 17 dni po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Polska czekała jeszcze prawie półtora roku na uzyskanie formalnego dostępu do morza.


Marynarka Wojenna uczestniczyła w obronie kraju we wrześniu 1939 r., a następnie odbudowała swoje struktury w Wielkiej Brytanii i uczestniczyła w działaniach bojowych od chwili wypowiedzenia przez aliantów wojny hitlerowskim Niemcom. Podczas II wojny światowej polskie okręty przepłynęły łącznie milion dwieście tysięcy mil morskich, zniszczyły 45 jednostek nieprzyjaciela i 20 samolotów. Zginęło 450 marynarzy.


Po wojnie Marynarka Wojenna, chociaż w znacznym stopniu oparta na sprzęcie i wyposażeniu produkcji b. ZSRR lub pochodzącym z kontyngentu aliantów, rozbudowywała flotę w oparciu o krajowy przemysł stoczniowy. Po transformacji ustrojowej w 1989 r. i zmianie polityki obronnej kraju MW zintensyfikowała współdziałanie z flotami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.


Pierwszym sprawdzianem polskich sił morskich w ramach współpracami z krajami NATO był udział dwóch okrętów szpitalno-ewakuacyjnego ORP „Wodnik” i ratowniczego ORP „Piast” w operacji „Pustynna Burza”, której celem było wyzwolenie zajętego przez Irak Kuwejtu.


W 1993 r. Marynarka Wojenna zainicjowała obecność polskich sił zbrojnych w ćwiczeniach z państwami NATO biorąc udział w największym na Bałtyku ćwiczeniu „Baltops”. Od tego czasu siły MW uczestniczyły w kilkuset manewrach państw NATO i Partnerstwa dla Pokoju.


Od marca 1999 r., kiedy Polska weszła w skład Sojuszu Północnoatlantyckiego, polskie okręty obecne były we wszystkich manewrach NATO na Bałtyku, a także uczestniczyły w istotnych operacjach w Cieśninach Bałtyckich, na Morzu Północnym, Norweskim, na Oceanie Atlantyckim, w operacjach antyterrorystycznych na Morzu Śródziemnym oraz w misji irackiej na Zatoce Perskiej (2002 – 2003).


Od 2002 roku polska MW jest na stałe obecna w elitarnych Siłach Odpowiedzi NATO.


Marynarka Wojenna prowadzi swoje działania na morzu, lądzie i w powietrzu.


Główne jej siły to: dwie fregaty rakietowe, jedna korweta, trzy okręty podwodne, trzy okręty rakietowe, pięć okrętów transportowo-minowych, trzy niszczyciele min, kilkanaście trałowców, jednostki ratownicze i zabezpieczenia.


Operują one z baz morskich w Gdyni i Świnoujściu, a także z Punktów Bazowania w Helu i Kołobrzegu. MW dysponuje lotnictwem morskim operującym z lotnisk w Gdyni Babich Dołach, Darłowie i Siemirowicach, w tym także lotnictwem pokładowym startującym z pokładów fregat rakietowych. Komponent lotniczy MW to przede wszystkim samoloty patrolowo-rozpoznawcze, śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych, ratownicze, a także lotnictwo transportowe.


Wzdłuż polskiego wybrzeża rozlokowane są specjalistyczne jednostki brzegowe w tym m.in. dywizjony przeciwlotnicze i bataliony saperów oraz Morska Jednostka Rakietowa. Głównym ośrodkiem szkoleniowym jest Centrum Szkolenia MW w Ustce.(PAP)


autor: Robert Pietrzak


rop/ itm/


Kraj i świat

2022-01-17, godz. 07:50 Terlecki o sprawie Pegasusa: problem wymyślony przez opozycję Upieranie się opozycji, że akurat Pegasus jest jakoś wyjątkowo ważny i obserwowany, nie ma sensu. Problem jest więc zupełnie wymyślony przez opozycję… » więcej 2022-01-17, godz. 07:50 Australian Open - efektowne otwarcie Nadala Walczący o rekordowy 21. tytuł wielkoszlemowy Hiszpan Rafael Nadal w efektowny sposób rozpoczął udział w turnieju Australian Open. Rozstawiony z numerem… » więcej 2022-01-17, godz. 07:50 Terlecki: powinniśmy tak długo, jak długo to możliwe, unikać rozwiązań związanych z przymusem szczepień Uważam, że powinniśmy tak długo, jak długo to możliwe, unikać takich rozwiązań związanych z przymusem szczepień. Być może z jednym wyjątkiem - to… » więcej 2022-01-17, godz. 07:50 Polska/ Trudne warunki na drogach; GDDKiA apeluje do kierowców o ostrożną jazdę, Śnieg utrudnia jazdę w województwach: śląskim, dolnośląskim i małopolskim - podała w poniedziałek GDDKiA. Ze względu na warunki pogodowe drogowcy zaapelowali… » więcej 2022-01-17, godz. 07:30 Zachodniopomorskie/ Blisko 60 interwencji strażaków w związku z silnym wiatrem Do blisko 60 wzrosła rano liczba interwencji zachodniopomorskich strażaków w związku z silnym wiatrem, który wieje w poniedziałek regionie. Nikt nie został… » więcej 2022-01-17, godz. 07:20 Pulmonolog: Pacjenci po ciężkim przebiegu COVID-19 mogą stać się inwalidami oddechowymi Pacjenci po ciężkim przebiegu COVID-19 mogą stać się inwalidami oddechowymi. U części osób mamy do czynienia z nieodwracalnymi zmianami w płucach, które… » więcej 2022-01-17, godz. 07:10 Zachodniopomorskie/ Ponad 40 interwencji strażaków w związku z silnym wiatrem Ponad 40 razy interweniowali zachodniopomorscy strażacy w związku z silnym wiatrem - poinformował w poniedziałek rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP st… » więcej 2022-01-17, godz. 07:10 "DGP": Ziobryści rozważają prace nad projektem ustawy obniżającej polską składkę do budżetu UE Ziobryści rozważają podjęcie prac nad projektem ustawy obniżającej polską składkę do unijnego budżetu - pisze poniedziałkowy 'Dziennik Gazeta Prawna'… » więcej 2022-01-17, godz. 07:10 We wtorek połączone prezydenckie Rady zajmą się wpływem Zielonego Ładu na rolnictwo Analiza potencjalnego wpływu Europejskiego Zielonego Ładu na sytuacją polskiego rolnictwa będzie tematem wtorkowego posiedzenia połączonych prezydenckich… » więcej 2022-01-17, godz. 07:00 Ekspert dla PAP: Kazachstan odwróci na jakiś czas uwagę Kremla od Ukrainy Interwencja Rosji z pomocą wojsk Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB) w Kazachstanie odwróci na jakiś czas uwagę Kremla od Ukrainy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »