Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-27, 17:10 Autor: PAP

PAŻP chce, aby w ciągu 5 lat zaczął działać nowy cyfrowy system śledzenia samolotów

Prezes PAŻP Janusz Janiszewski liczy na to, że w ciągu pięciu najbliższych lat zacznie działać w Polsce iTEC v3,czyli nowoczesny, cyfrowy system do zarządzania ruchem lotniczym. Dodał, że taką technologię powinno wprowadzić również wojsko.

Przedstawiciele Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) biorą udział w Światowym Kongresie Ruchu Lotniczego World ATM Congress w Madrycie. Podczas jednego z paneli zorganizowanego przez PAŻP prelegenci dyskutowali nt. obecnej sytuacji geopolitycznej oraz konieczności współpracy cywilno-wojskowej.


Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Tomasz Piotrowski podkreślił podczas tego panelu, że obecnie mamy do czynienia z gwałtownym wzrostem zagrożeń w regionie i niepewną sytuację związaną z bezpieczeństwem. Dodał, że dotyczy to głównie wydarzeń na wschodniej flance NATO, w związku z kryzysem migracyjnym, łamaniem międzynarodowego prawa, czy bezprawnym przekraczaniem granic państw.


"Dotyczy to nie tylko nielegalnej migracji drogą lądową, choć to zjawisko nasiliło się w ostatnich miesiącach i średnio dziennie na polsko-białoruskiej granicy, służby notują około 500 takich incydentów. Sprawa dotyczy również przestrzeni powietrznej, gdzie dochodzi do naruszenia granic państwowych przez obce statki powietrzne od 20 do 30 razy dziennie" - mówił generał.


Jego zdaniem ma to bezpośredni wpływ na kierunek działania i konieczność ścisłej współpracy nie tylko z sąsiadami, ale i między służbami cywilnymi i wojskowymi. "Jest to tym bardziej ważne, iż jako państwo członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego jesteśmy odpowiedzialni m.in. za rozpoznanie i dostarczanie informacji do natowskiego systemu ostrzegania, co ma zasadnicze znaczenie w obrazowaniu sytuacji" - podkreślił.


PAŻP przypomniała, że Polska, rotacyjnie, pomaga strzec bałtyckiego nieba w ramach misji Air Policing.


Uczestniczący w panelu szef litewskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Oro Navigacija Saulius Batavičius podkreślił, że polsko-litewska współpraca militarna układa się dobrze, a obie strony na bieżąco przekazują sobie dane dotyczące przeprowadzanych przez wojsko operacji, podobnie jak operacji cywilnych, co służyć ma optymalizacji. "Współpraca cywilno-militarna jest niezwykle ważna, szczególnie dla tak małego kraju, jakim jest Litwa, i dla kraju z zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. By wzmocnić bezpieczeństwo i obronność państwa, powinniśmy skupić się na poszerzaniu tej współpracy" - mówił Batavičius.


PAŻP przekazała, że o konieczności połączenia dwóch światów - wojskowego i cywilnego – mówił prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski.


"Należy wypracować przestrzeń do działania, do której będą docierały wszelkie dane, którymi będziemy się mogli wymieniać, którymi będziemy zarządzać wszyscy. Współpraca cywilno-wojskowa jest dziś kluczowa" - podkreślił Janiszewski.


Prezes PAŻP wyraził też nadzieję, że w ciągu pięciu najbliższych lat zacznie działać w Polsce iTEC v3 – system nowej generacji do zarządzania ruchem lotniczym, który jest elementem budowy Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej. Dzięki temu systemowi, cyfrowo można śledzić trajektorię lotu 4D i znacznie wcześniej przewidywać potencjalne zagrożenia.


iTEC v3 ma zastąpić używany od 12 lat w Polsce system PEGASUS_21, który swoim zasięgiem obejmuje tylko przestrzeń powietrzną nad polskim terytorium oraz nad obszarami Morza Bałtyckiego, gdzie zgodnie z umowami międzynarodowymi, kontrolę sprawują Polacy. Przez ponad dekadę, natężenie ruchu lotniczego, a więc i operacji lotniczych obsługiwanych przez kontrolerów w Polsce, wzrosło z 552 tys. w 2009 roku do 912 tys. w 2019 roku - informowała w czerwcu Agencja.


Według Janiszewskiego wdrożenie takiej technologii przez wojsko dałoby pełen obraz sytuacyjny polskiej przestrzeni powietrznej, co z kolei pozwoliłoby na podejmowanie szybkich reakcji.


PAŻP dodała, że sytuacja rozwija się w sposób dynamiczny, a odpowiedzią na nią są nowe rozwiązania technologiczne. Jednym z nich jest wykorzystanie dronów. Loty bezzałogowe w szerokim aspekcie wykorzystywane są przez armię, ale nie tylko, dlatego ten obszar działania powinien zostać uporządkowany - przekonuje Agencja. (PAP)


autor: Michał Boroń


mick/ mk/


Kraj i świat

2021-12-09, godz. 15:10 Komunikat Totalizatora Sportowego (09-12-2021) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2021-12-09 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2021-12-09, godz. 15:10 Nowa Zelandia/ Rząd planuje dożywotni zakaz kupowania papierosów Nowa Zelandia planuje wprowadzić w 2027 r. zakaz zakupu papierosów przez osoby w wieku 14 lat i młodsze przez całe ich życie - podaje w czwartek Agencja … » więcej 2021-12-09, godz. 15:10 Cyfryzacja napędza dekarbonizację (MediaRoom) Zmiany klimatyczne postępują. Zrównoważony rozwój w przedsiębiorstwach stał się takim samym kryterium oceny skuteczności biznesowej, jak wyniki finansowe… » więcej 2021-12-09, godz. 15:10 CBOS: niespełna połowa dorosłych Polaków pamięta dokładną datę wprowadzenia stanu wojennego Niespełna połowa (47 proc.) dorosłych Polaków pamięta dokładną datę wprowadzenia stanu wojennego, czyli 13 grudnia 1981 roku, prawie jedna piąta (19 proc.)… » więcej 2021-12-09, godz. 15:10 Polscy skoczkowie narciarscy z kadry A zaszczepieni dawką przypominającą Polscy skoczkowie z kadry A oraz członkowie sztabu otrzymali dawkę przypominającą szczepionki przeciwko COVID-19 po konkursach Pucharu Świata w Wiśle - poinformował… » więcej 2021-12-09, godz. 15:00 Ciechanów/ Uruchomiono 13 punktów dostępu do bezpłatnego internetu W Ciechanowie (Mazowieckie) zainstalowano 13 punktów dostępu do bezpłatnego internetu. Działają w ogólnie dostępnej przestrzeni, jak np. park Nauki Torus… » więcej 2021-12-09, godz. 15:00 Niemcy/ Kanclerz Scholz: konieczne może być obowiązkowe szczepienie Kanclerz Olaf Scholz powiedział, że wskaźnik szczepień w kraju wciąż nie jest jeszcze wystarczająco wysoki. „Początkowo wierzyłem, że wszyscy obywatele… » więcej 2021-12-09, godz. 15:00 Kujawsko-pomorskie/ Wojewoda: konieczne zwiększenie o 100-150 miejsc covidowych w szpitalach Przygotowujemy nowe strategie i decyzje dotyczące leczenia pacjentów covidowych w szpitalach regionu. Obecnie mamy przygotowane 1322 miejsca, a konieczne jest… » więcej 2021-12-09, godz. 15:00 Sejm będzie głosował nad projektem uchwały ws. zawieszenia handlu emisjami Sejm przeprowadzi głosowanie dotyczące projektu uchwały ws. wezwania państw Unii Europejskiej do zawieszenia unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji… » więcej 2021-12-09, godz. 15:00 Komunikat Totalizatora Sportowego (09-12-2021) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2021-12-09 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »