Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-27, 16:20 Autor: PAP

KO: w tym tygodniu Sejm powinien się zająć ustawą o likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN

Na posiedzeniu Sejmu, które ma się rozpocząć w czwartek powinna być procedowana ustawa o likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, a także ustawa umożliwiająca zgodny z konstytucją wybór składu Krajowej Rady Sądownictwa - uważają posłowie KO Borys Budka i Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Trybunał Sprawiedliwości UE podał w środę, że Polska, z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych, odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie.


Szef klubu KO Borys Budka odnosząc się do postanowienia TSUE na konferencji prasowej w Sejmie ocenił, że "upór Jarosława Kaczyńskiego kosztować może Polaków 4,5 miliona złotych dziennie". "To tak jakbyśmy mogli kupić codziennie 15 świetnie wyposażonych karetek" - zauważył poseł. Jak dodał, prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki "złamali dane słowo". "Nie ma żadnego projektu ustawy o likwidacji Izby Dyscyplinarnej" - zaznaczył.


"Oczekujemy i żądamy, aby już jutro w Sejmie procedować przepisy, które zniosą Izbę Dyscyplinarną SN i pozwolą na to, że Polscy i Polacy nie będą płacić olbrzymich kar finansowych za absurdalny wybór Kaczyńskiego, którego polityka poniosła fiasko" - oświadczył szef klubu KO.


Gasiuk-Pihowicz podkreśliła, że "dzisiaj widzimy, jak na naszych oczach wali się ta piramida bezprawia, budowana przez Kaczyńskiego i Ziobro od 6 lat". "Od 6 lat PiS niszczy polska demokrację, łamiąc i konstytucje i traktaty unijne" - dodała posłanka. Jej zdaniem PiS jest ekspertem w marnowaniu pieniędzy Polaków.


"Od dzisiaj będziemy musieli płacić 1 milion euro dziennie za arogancję i nieodpowiedzialność polityków PiS. Nie dość, że niszczą wymiar sprawiedliwości, to jeszcze robią to na koszt Polaków" - zaznaczyła. "PiS potrafi tylko machać szabelka, ale nie potrafi dbać o polskie sprawy" - oceniła Gasiuk-Pihowicz.


Jak dodała, sędziowie TSUE nie są naiwni i wiedzą, że PiS może w ciągu dwóch dni przeprowadzić przez Sejm ustawę o likwidacji Izby Dyscyplinarnej, tak jak w 2017 roku przeprowadził ustawę o Sądzie Najwyższym.


Według Gasiuk-Pihowicz "PiS od dłuższego czasu robi wszystko, żeby wmówić Polakom, że nasza obecność w UE się nie opłaca". Jej zdaniem "upór w sprawie Turowa", a także sprawa Izby Dyscyplinarnej "to element gry na polexit". "Dzisiaj potrzeba natychmiastowych działań. Obok likwidacji Izby Dyscyplinarnej trzeba wybrania nowego, zgodnego z polską konstytucją składu Krajowej Rady Sądownictwa" - oceniła.


Zdaniem posłanki, ponieważ Izba Dyscyplinarna nie jest sądem, stosunek pracy nawiązany z osobami tam pracującymi powinien być uznany za nieważny. "Powinny natychmiast wrócić skąd przyszły i zwrócić pieniądze pobrane bezprawnie z tytułu uposażenia" - podkreśliła.


"PiS miał szanse, aby tej kary nie było i teraz ma szanse by zminimalizować koszty, jakie przyjdzie za tę szaloną politykę Ziobry zapłacić Polkom i Polakom. Tylko musi wykazać minimum odpowiedzialności. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu muszą pojawić się ustawy, które nie tylko likwidują Izbę Dyscyplinarną, ale też wybierają nowy, zgodny z konstytucją skład KRS, zmieniają system dyscyplinowania sędziów i przywracają do orzekania bezprawnie zawieszonych sędziów" - oświadczyła Gasiuk-Pihowicz.


"Jeżeli tego PiS nie zrobi na najbliższym posiedzeniu Sejmu, kara urośnie do 100 milionów złotych do kolejnego posiedzenia" - zauważyła posłanka.


W wydanym w środę postanowieniu wiceprezes TSUE Lars Bay Larsen zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie, "licząc od dnia doręczenia Polsce tego postanowienia do dnia, w którym to państwo członkowskie wypełni zobowiązania, wynikające z postanowienia z dnia 14 lipca 2021 r., lub – w braku zastosowania się do tego postanowienia – do dnia wydania ostatecznego wyroku".


TSUE podał w uzasadnieniu, że na podstawie informacji, przedstawionych przez obie strony, wiceprezes Trybunału stwierdził, iż przepisy polskie, dotyczące Izby Dyscyplinarnej, nadal mogą być stosowane w polskim porządku prawnym.


Komisja Europejska 7 września zdecydowała o zwróceniu się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji w sprawie środków tymczasowych z 14 lipca. Chodzi o postanowienie dotyczące Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.


14 lipca Polska została zobowiązana przez TSUE do "natychmiastowego zawieszenia" stosowania przepisów krajowych, odnoszących do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. KE podała 7 września, że uważa, iż Polska nie podjęła wszystkich środków niezbędnych do pełnego wykonania nakazu Trybunału.


Wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński już w wakacje zapowiadał likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wskazywał, że nie sprawdziła się ona. Także premier Mateusz Morawiecki, który w ubiegły wtorek wziął udział w debacie w Parlamencie Europejskim, zapowiedział, że Izba Dyscyplinarna SN zostanie zlikwidowana. (PAP)


autor: Piotr Śmiłowicz


pś/ par/


Kraj i świat

2024-06-26, godz. 16:10 Senat debatował nad zmianami w Kodeksie wyborczym ws. głosowania korespondencyjnego Senatorowie podczas środowej debaty nie zaproponowali poprawek do nowelizacji Kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom… » więcej 2024-06-26, godz. 16:10 Kraków/ Wystawa prac Wincentego Wodzinowskiego w Pałacu Krzysztofory Odczarować postać malarza Wincentego Wodzinowskiego - taki cel postawili sobie twórcy wystawy, którą od czwartku będzie można oglądać w Pałacu Krzysztofory… » więcej 2024-06-26, godz. 16:10 Suwałki/ Prezydent miasta z absolutorium i wotum zaufania Rada Miasta Suwałki (Podlaskie) udzieliła w środę prezydentowi Czesławowi Renkiewiczowi wotum zaufania i absolutorium z wykonania ubiegłorocznego budżetu… » więcej 2024-06-26, godz. 16:10 Woś o wniosku o uchylenie mu immunitetu: sporządzony na użytek polityczny (opis) Pełen niechlujstwa, bez wykazania znamion przestępstwa, sporządzony na użytek polityczny - tak poseł klubu PiS, b. wiceminister sprawiedliwości Michał Woś… » więcej 2024-06-26, godz. 16:10 Ekspert: rezygnacja z kolejowych szprych słuszna, lotnisko na Okęciu powinno zniknąć Rezygnacja z kolejowych szprych w projekcie CPK to słuszna decyzja, ale pozostawienie na Okęciu lotniska Chopina, choć w innej funkcji, to brak wizji - ocenia… » więcej 2024-06-26, godz. 16:10 Lewica: z satysfakcją przyjęliśmy decyzję premiera ws. CPK Posłanki Lewicy Anna Maria Żukowska oraz Paulina Matysiak poinformowały, że ich klub 'z satysfakcją' przyjął decyzję premiera Donalda Tuska, który ogłosił… » więcej 2024-06-26, godz. 16:00 Czechy/ Słowacki prezydent w Pradze: nie będziemy blokować żadnych decyzji szczytu NATO Nowy prezydent Słowacji Peter Pellegrini, który w środę przyjechał z pierwszą zagraniczną wizytą do Republiki Czeskiej, powiedział po spotkaniu z prezydentem… » więcej 2024-06-26, godz. 16:00 UE/ PiS zbojkotował rozmowy frakcji konserwatystów w PE; poszło o Fidesz Delegacja PiS we frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) zbojkotowała jej spotkanie zaplanowane na środę w Parlamencie Europejskim; powodem… » więcej 2024-06-26, godz. 16:00 Morawiecki: grozi nam zapaść w finansach publicznych Źle się dzieje w państwie polskim. Mamy do czynienia już dzisiaj z rosnącą dziurą budżetową; grozi nam zapaść w finansach publicznych, a za pół roku… » więcej 2024-06-26, godz. 16:00 Wielkopolskie/ Koniec utrudnień na dk nr 25 po śmiertelnym wypadku koło Konina (aktl.) Przywrócono normalny ruch na drodze krajowej nr 25 w okolicy miejscowości Rychwał (pow. koniński, woj. wielkopolskie), gdzie w środowe popołudnie w czołowym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »