Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-27, 11:50 Autor: PAP

Senat rozpoczął posiedzenie

Senat w środę po godz. 11 rozpoczął trzydniowe posiedzenie. Izba zajmie się ustawą o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która ma umożliwić konstrukcję zapory w związku z presją migracyjną na granicy z Białorusią oraz nowelizacją ustaw podatkowych wdrażających rozwiązania z programu Polski Ład.

Na początku posiedzenia marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował, że głosowanie nad ustawą o budowie zabezpieczenia granicy państwowej odbędzie się po przerwie w obradach, która zostanie ogłoszona po rozpatrzeniu tego punktu. "Ponieważ zostały zgłoszone poprawki i będzie musiała się zebrać komisja" - wyjaśnił Grodzki.


Dodał, że pozostałe głosowania odbędą się pod koniec posiedzenia Senatu.


Marszałek rozszerzył też porządek obrad o drugie czytanie projektu noweli ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych. Poinformował też, że o godz. 12. zostanie ogłoszona półgodzinna przerwa w obradach, w trakcie której odbędzie się otwarcie wystawy - Kardynał Stefan Wyszyński Prymas Tysiąclecia.


Ustawę o budowie zabezpieczenia granicy państwowej Sejm uchwalił 14 października. Ustawa jest rozpatrywana w trybie pilnym. Określa ona zasady przygotowania i realizacji zabezpieczenia na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE (z Białorusią, Rosją, Ukrainą).


Zgodnie z ustawą inwestycja ta ma być celem publicznym i nie będą do niej stosowane przepisy odrębne, w tym prawa budowlanego, wodnego i ochrony środowiska. Do zamówień związanych z budową bariery nie będzie też stosowane Prawo zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawować będzie tylko Centralne Biuro Antykorupcyjne. Szacowany koszt budowy bariery to 1 mld 615 mln zł, z czego 1 mld 500 mln zł to koszt budowy fizycznej bariery, a 115 mln zł urządzeń technicznych.


Ustawę krytykują politycy KO i Lewicy, a także Rzecznik Praw Obywatelskich, który w piśmie skierowanym do Senatu podkreślił, że niektóre zawarte w niej rozwiązania budzą wątpliwości z punktu widzenia konstytucyjnych standardów ochrony praw jednostki. RPO zwraca uwagę, że do realizacji tej inwestycji nie będą stosowane ustawy chroniące takie wartości konstytucyjne, jak prawo do bezpiecznych warunków pracy, do ochrony życia i zdrowia, ochrona środowiska i prawo do informacji o nim.


Senat zajmie się także nowelizacją ustaw podatkowych, które wdrażają rozwiązania zapisane w Polskim Ładzie. Zmiany przewidują podwyżkę kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Obecnie, w ramach kwoty wolnej, można odliczyć w zależności od dochodów od ok. 3,1 tys. zł do 8 tys. zł. W przypadku najwięcej zarabiających ta kwota spada do zera. Nastąpi także podwyżka pierwszego progu podatkowego, do którego obowiązuje stawka 17 proc., a powyżej którego stawka rośnie do 32 proc. Obecnie ten próg wynosi 85 tys. zł, od przyszłego roku ma być to 120 tys. zł. Zmienią się zasady odliczania składki zdrowotnej – wynosi ona obecnie 9 proc. dochodu, ale 7,75-proc. część składki podlega odliczeniu od podatku. Ustawa to odliczenie likwiduje.


Izba Wyższa zajmie się też nowelizacją Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, nazywaną pakietem wolności akademickiej; zakłada ona, że wyrażanie przez nauczycieli akademickich przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych nie będzie stanowiło przewinienia dyscyplinarnego.


Senatorowie wysłuchają też informacji o udziale Polski w pracach Unii Europejskiej w okresie styczeń–czerwiec 2021 r. w czasie prezydencji Portugalii w Radzie UE oraz informacji premiera w sprawie sytuacji powstałej po orzeczeniu TSUE w sprawie Kopalni Turów. (PAP)


ero/ godl/


Kraj i świat

2021-11-28, godz. 12:20 Niemcy/ Apel prezydenta Steinmeiera: ograniczcie kontakty, zaszczepcie się, stawką jest przyszłość kraju Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier zaapelował w niedzielę do obywateli o dobrowolne ograniczenie kontaktów, by uniknąć lockdownu. 'Trzymajmy się zasad… » więcej 2021-11-28, godz. 12:20 Włochy/ Ekspert: Omikron jest szybszy, ale nie wiemy, czy wywołuje ciężką chorobę Wariant koronawirusa Omikron 'szybciej się rozprzestrzenia, ale nie wiemy, czy jest w stanie wywołać ciężką chorobę'- powiedział w niedzielę szef naukowego… » więcej 2021-11-28, godz. 12:10 PŚ w kombinacji norweskiej i biegach - problemy z pogodą w Ruce Z powodu silnego wiatru odwołany został konkurs skoków do kombinacji norweskiej w Pucharze Świata w Ruce. Problemy mają też organizatorzy zawodów PŚ w… » więcej 2021-11-28, godz. 12:10 Łódzkie/ Areszt dla 33-latka podejrzanego o podpalenie domu, w którym spało jego rodzeństwo Sąd w Zgierzu (Łódzkie) na wniosek prokuratury aresztował 33-letniego mężczyznę podejrzanego o podpalenie domu i usiłowanie zabójstwa śpiących w środku… » więcej 2021-11-28, godz. 12:10 Inicjatywa muzeum w Wadowicach: multimedialny kalendarz adwentowy Wadowickie muzeum papieskie przed zbliżającym się Bożym Narodzeniem przygotowało zabawę dla dzieci i rodziców w formie kalendarza adwentowego. Placówka… » więcej 2021-11-28, godz. 12:00 Łódzkie/ A2 w stronę Łodzi przejezdna jednym pasem po zderzeniu pięciu aut Częściowo udrożniono przejazd autostradą A2, na której w pobliżu miejscowości Bolimów (Łódzkie) zderzyło się pięć samochodów. Obecnie ruch odbywa… » więcej 2021-11-28, godz. 12:00 MŚ w tenisie stołowym - 58-letnia Ni Xia Lian na podium w deblu Najstarsza uczestniczka mistrzostw świata w tenisie stołowym w Houston, 58-letnia Ni Xia Lian z Luksemburga zapewniła sobie medal w grze podwójnej. Wraz z… » więcej 2021-11-28, godz. 11:40 Czechy/ Prezydent Zeman mianował premierem Petra Fialę (krótka) Prezydent Czech Milosz Zeman mianował w niedzielę Petra Fialę premierem czeskiego rządu. Ceremonia odbyła się na Zamku w Lanach przy zachowaniu nadzwyczajnych… » więcej 2021-11-28, godz. 11:40 Prof. Zajkowska: lek molnupiravir zatrzymuje namnażanie wirusa; zmniejszy liczbę hospitalizacji Doustny lek molnupiravir zatrzymuje namnażanie wirusa; zmniejszy on liczbę ciężkich przebiegów i hospitalizacji — powiedziała PAP prof. Joanna Zajkowska… » więcej 2021-11-28, godz. 11:30 Wielkopolskie/Portret Białej Damy Zamku w Kórniku przygotowywany do konserwacji Ponad 100 tys. zł może kosztować konserwacja portretu Białej Damy Zamku w Kórniku (Wielkopolskie). Na razie stan słynnego obrazu ukazującego Teofilę z… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »