Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-25, 07:10 Autor: PAP

"Rzeczpospolita”: Medycy będą pracować zgodnie z kodeksem pracy

Skrajnie nieodpowiedzialne jest według ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wezwanie lekarzy do pracy niezagrażającej bezpieczeństwu pacjentów - informuje w poniedziałek "Rzeczpospolita" w artykule "Medycy będą pracować zgodnie z kodeksem pracy".

Gazeta przypomina, że Naczelna Rada Lekarska (NRL) poparła działania protestujące lekarzy i zaapelowała o "ograniczenie wymiaru zaangażowania zawodowego do poziomu, który nie będzie przekraczał granic bezpieczeństwa zarówno dla siebie, jak i dla pacjenta".


"Jakość świadczeń zdrowotnych i bezpieczeństwo pacjentów zależą w dużej mierze od siły, koncentracji, staranności w działaniu lekarza. Wydolność jego organizmu, jak każdego człowieka, ma ograniczenia anatomiczne. Wskutek ciągłej pracy zawodowej w wymiarze przekraczającym 48 godzin w tygodniu prowadzić może do utraty zdrowia, zmniejszenia koncentracji, a także zwiększenia ryzyka wystąpienia zdarzeń niepożądanych" – uzasadnia apel Artur Drobniak, wiceprzewodniczący NRL.


W reakcji minister Niedzielski stwierdził, że wypowiedź o ograniczeniu zaangażowania zawodowego traktuje jako "skrajnie nieodpowiedzialną". "Jestem bardzo zaskoczony takim wydźwiękiem komunikatu, który mówi wprost pacjentom, że nie będą w żaden sposób zaopiekowani" – powiedział minister zdrowia na antenie Radia Zet.


Zdaniem lekarzy reakcja ministra równa się przyznaniu do tego, że system nie działa bez tytanicznej pracy medyków, którzy by zapewnić pacjentom opiekę, pracują, ignorując normy bezpieczeństwa.


"Jeżeli minister zdrowia uważa, że praca niezgodna z takimi normami jest naszym obowiązkiem, to jest to skandal i namawianie nie tylko do łamania prawa, ale także do stwarzania zagrożenia dla pacjentów" – mówi "Rzeczpospolitej" dr Renata Florek-Szymańska, chirurg ogólny i naczyniowy z Porozumienia Chirurgów "Skalpel".


Jej zdaniem, słowa Niedzielskiego to dowód na to, że osoba niebędąca lekarzem nie powinna zostawać ministrem zdrowia. Dr Florek-Szymańska dodała, że chciałaby, aby do słów ministra Niedzielskiego odniósł się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.


Dziennik zwraca uwagę, że apel NRL to także odpowiedź na impas w rozmowach Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia, który już 46. dzień protestuje w białym miasteczku pod Kancelarią Premiera.


"Brak realnego dialogu z protestującymi powoduje, że pacjenci cierpią. To na ministrze i rządzie będzie spoczywała odpowiedzialność za brak dostępu do świadczeń zdrowotnych" – przekonuje dr Michał Bulsa, członek NRL.


Z kolei wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie dr Tomasz Imiela zauważa, że minister zdrowia przestał rozmawiać z protestującymi, przenosząc dyskusję na forum zespołu trójstronnego ds. zdrowia, w którym związki zawodowe medyków stanowią mniejszość i z którego pod koniec lata wystąpił Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP).


"Jeszcze raz apelujemy o powrót do rozmów, ale z Komitetem Protestacyjno-Strajkowym" – mówi dr Imiela w "Rzeczpospolitej". (PAP)


Autor: Mieczysław Rudy


rud/ godl/


Kraj i świat

2021-12-01, godz. 01:30 Delegacja USA spotkała się w Katarze z przedstawicielami afgańskich talibów Delegacja USA pod przewodnictwem specjalnego przedstawiciela ds. Afganistanu Thomasa Westa przeprowadziła w poniedziałek i wtorek rozmowy z wysokimi przedstawicielami… » więcej 2021-12-01, godz. 00:50 Hiszpania nie wyklucza izolacji społecznej w obronie przed Omikronem Minister zdrowia Hiszpanii Carolina Darias ogłosiła we wtorek możliwość wprowadzenia przymusowej izolacji społecznej w związku z rozszerzającymi się w… » więcej 2021-12-01, godz. 00:30 Paul McCartney zdradza, pod wpływem jakich narkotyków pisał teksty Zdecydowanie zaprzecza, że była to heroina, ale przyznaje, że innych narkotyków nie unikał. McCartney w swojej autobiografii przyznał, że przebój „Fixing… » więcej 2021-12-01, godz. 00:10 Gwardia Narodowa, która odmówi szczepienia straci fundusze – szef Pentagonu Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział we wtorek, że Pentagon nie będzie finansować oddziałów Gwardii Narodowej, które odmówią zaszczepienia się… » więcej 2021-11-30, godz. 23:50 Kanada w obronie przed Omikronem wprowadza testy dla podróżnych i ogranicza przyloty Kanada będzie wymagać od podróżnych po przylocie wykonania testu na Covid-19. Na listę krajów, z których nie są przyjmowani podróżni rząd dopisał Egipt… » więcej 2021-11-30, godz. 23:30 El. MŚ piłkarek nożnych - rekordowe zwycięstwo Angielek Piłkarki nożne Anglii rozgromiły w Doncaster reprezentację Łotwy aż 20:0 (8:0) w meczu eliminacji mistrzostw świata 2023. To najwyższe zwycięstwo w historii… » więcej 2021-11-30, godz. 23:20 Liga włoska - czyste konto Szczęsnego, wygrana Juventusu Juventus Turyn, z Wojciechem Szczęsnym w bramce, wygrał na wyjeździe z Salernitaną w 15. kolejce włoskiej ekstraklasy piłkarskiej. W zespole gospodarzy w… » więcej 2021-11-30, godz. 23:20 Liga angielska - 14. kolejka Wyniki 14. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Anglii: wtorekNewcastle United 1 - Callum Wilson 61-karny czerwona kartka: Ciaran Clark 9Norwich City 1 - Teemu… » więcej 2021-11-30, godz. 23:10 Finlandia obejmie przewodnictwo OBWE w 50. rocznicę podpisania aktu KBWE w Helsinkach Przyznanie Finlandii prezydencji w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w jubileuszowym 2025 roku, w 50. rocznicę podpisania aktu końcowego Konferencji… » więcej 2021-11-30, godz. 23:00 El. MŚ piłkarek nożnych – Belgia – Polska 4:0 (opis) Piłkarska reprezentacja Polski kobiet przegrała na boisku rywalek z Belgią 0:4 (0:3) w swoim ostatnim tegorocznym meczu grupowych eliminacji mistrzostw świata… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »