Radio Opole » Kraj i świat
2021-10-25, 06:50 Autor: PAP

Sejm/Posłowie z zespołu ds. zmiany ordynacji wyborczej: obecny system mocno betonuje scenę polityczną

Obecny system wyborczy betonuje scenę polityczną, powinno się szukać rozwiązań, które uczynią ordynację wyborczą bardziej sprawiedliwą - uważają posłowie PSL i Konfederacji z zespołu ds. zmian ordynacji wyborczej, który zainicjował lider Kukiz'15 Paweł Kukiz.

Parlamentarny Zespół ds. Zmiany Ordynacji Wyborczej na Ordynację Mieszaną miał swoje inauguracyjne posiedzenie 13 października; wybrano wówczas jego prezydium. Kolejne posiedzenie odbędzie się w listopadzie.


Przewodniczący zespołu Jarosław Sachajko (Kukiz'15) powiedział PAP, że w tej chwili trwają rozmowy z ekspertami od demokracji bezpośredniej. "Chcemy zaprosić na posiedzenie zespołu około 20 osób" - powiedział. "Trzeba im dać kilka tygodni, żeby sobie ułożyli kalendarze i dlatego kolejne spotkanie odbędzie się w przeddzień listopadowego posiedzenia Sejmu zaplanowanego na 17-18 listopada" - podkreślił poseł.


Sachajko poprosił członków zespołu, których jest - oprócz niego - 23, aby w tym czasie przygotowali swoje pomysły, a także zaproponowali swoich ekspertów. "Zmiana ordynacji wyborczej to jest bardzo poważna sprawa i nie chciałbym, żeby tylko dwudziestu kilku posłów nagle przygotowało tak gigantyczną zmianę. To musi być wypracowane i wiele nocy przespanych i nieprzespanych, żeby coś akceptowalnego zrobić" - podkreślił


Wiceszef zespołu Krzysztof Paszyk (Koalicja Polska-PSL) poinformował PAP, że podczas najbliższego spotkania zaprezentuje spostrzeżenia swojego klubu na temat ordynacji wyborczej. "Uważamy, że powinno się szukać rozwiązań, które uczynią ordynację wyborczą bardziej sprawiedliwą dla wyborców, żeby jak najmniej głosów się marnowało, uczynią też bardziej sprawiedliwym w wymiarze podziału mandatów. Z tym też jest problem np. tej czy poprzedniej kadencji, gdzie 37 proc. poparcia, a więc nie jakieś rekordowe poparcie jednej partii politycznej daje samodzielną władzę" - zauważył.


Drugi z wiceprzewodniczących Krystian Kamiński (Konfederacja) powiedział PAP, że jego ugrupowanie jest na etapie rozmów z ekspertami, którzy mogli dołączyć do prac zespołu. "Mamy swoje wizje, ale chcemy to najpierw przekonsultować zanim to ogłosimy" - zaznaczył poseł. "Jako Konfederacja chcemy się mocno włączyć w prace zespołu, bo uważamy, że obecny system bardzo mocno betonuje scenę polityczną i trudno nowym ugrupowaniom wejść na scenę. Dlatego chcielibyśmy, żeby ten system był bardziej spersonifikowany, a mniej zależny od central partyjnych" - powiedział.


Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski przyznał, że jest bardzo ostrożny wobec propozycji zmian w ordynacji wyborczej. "Zawsze takie zmiany, niezależnie od intencji, niezależnie od treści, mogą być postrzegane jako próba zmiany reguł gry na swoją korzyść" - podkreślił w rozmowie z PAP.


Zwrócił także uwagę, że obszar prawa wyborczego, a kwestie czynnego i biernego prawa wyborczego reguluje konstytucja. "Zakładając, że nie dochodzi do żadnej zmiany konstytucji, możemy rozmawiać tylko o takich rozwiązań, które personalizują system proporcjonalny i tu punktem odniesienia jest oczywiście ordynacja niemiecka" - zaznaczył Wróblewski. Zapowiedział, że włączy się w prace zespołu i we wszelkie dyskusje.


Podczas wyborów do niemieckiego Bundestagu, o czym wspomina Wróblewski, oddaje się dwa głosy. Oddając pierwszy głos wyborca dokonuje bezpośredniego wyboru kandydata ze swojego okręgu wyborczego. Oddając swój drugi głos wyborca dokonuje wyboru określonej partii.


Posłowie: Lewicy Robert Obaz i Polski 2050 Michał Gramatyka nie przekazali PAP planów swoich ugrupowań na prace zespołu. Obaz poinformował, że musi je najpierw skonsultować z klubem, a Gramatyka przyznał, że w zespole będzie pełnił raczej funkcję obserwatora i sygnalisty, bo obawia się wprowadzania złych zmian w ordynacji.


Parlamentarny Zespół ds. Zmiany Ordynacji Wyborczej na Ordynację Mieszaną powstał na mocy umowy programowej Kukiz'15 z PiS, zawartej między liderami formacji Pawłem Kukizem i Jarosławem Kaczyńskim na przełomie maja i czerwca. Obecnie zespół 23 posłów i jednego senatora. W jego skład wchodzą posłowie PiS, Lewicy, Koalicji Polskiej-PSL, Polski 2050, Konfederacji, Kukiz'15 i Polskie Sprawy. Do prac nie włączył się klub Koalicji Obywatelskiej. (PAP)


autor: Grzegorz Bruszewski


gb/ par/


Kraj i świat

2024-04-26, godz. 12:20 Sejm/ Uchwalono ustawę uznającą język śląski za język regionalny (opis) Sejm RP w piątek uchwalił ustawę uznającą język śląski za język regionalny. Za głosowało 236 posłów, przeciwko było 186, a 5 wstrzymało się od… » więcej 2024-04-26, godz. 12:10 Rozpoczęło się posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa; zeznania złoży główna księgowa MS W piątek w południe rozpoczęło się kolejne posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa. Zeznania złoży dziś b. główna księgowa Ministerstwa Sprawiedliwości… » więcej 2024-04-26, godz. 12:10 MRPiPS: Sejm przyjął ustawy o dodatkach dla pracowników pomocy społecznej, pieczy zastępczej, opiekunów żłobkowych… - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje: - To dodatki, które pozwolą godnie żyć i pozwolą poczuć, że ta trudna praca jest w Polsce… » więcej 2024-04-26, godz. 12:10 Prezydent Litwy: państwa NATO powinny zwiększyć wydatki na obronność (krótka) Musimy działać wspólnie na rzecz przekonania partnerów w NATO do zwiększenia wydatków na obronność - podkreślił prezydent Litwy Gitanas Nauseda, który… » więcej 2024-04-26, godz. 12:10 USA/ Media: Ukraina wycofuje z frontu czołgi Abrams z powodu zagrożenia rosyjskimi dronami Wojska ukraińskie wycofują z frontu amerykańskie czołgi Abrams M1A1 w związku z zagrożeniem rosyjskimi dronami - podała w piątek agencja AP, powołując… » więcej 2024-04-26, godz. 12:00 Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie dodatków dla pracowników opieki społecznej Rząd będzie mógł przyjmować programy, które umożliwią wypłatę od 1 lipca 2024 roku dodatku w wysokości 1 tys. zł brutto pracownikom pomocy społecznej… » więcej 2024-04-26, godz. 11:50 Sejm przyjął informację szefa MSZ ws. założeń polskiej polityki zagranicznej na 2024 r. Sejm przyjął w piątek w głosowaniu informację szefa MSZ Radosława Sikorskiego na temat założeń polskiej polityki zagranicznej na 2024 r. » więcej 2024-04-26, godz. 11:50 Minister nauki: projekt ustawy o Polskiej Akademii Nauk jest gotowy Projekt ustawy o Polskiej Akademii Nauk jest gotowy, rząd będzie go konsultował z wszystkimi środowiskami naukowymi i akademickimi - zapowiedział w piątek… » więcej 2024-04-26, godz. 11:50 Niemcy/ Media: podejrzany o szpiegostwo dla Chin chciał być informatorem niemieckich służb Współpracownik europosła AfD Maximiliana Kraha, który został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin, kilka lat temu zgłosił się do niemieckiego… » więcej 2024-04-26, godz. 11:50 Śląskie/ Obrona wygłasza mowy końcowe w procesie ws. wybuchu gazu w Szczyrku (krótka) Obrońcy oskarżonych w procesie dotyczącym wybuchu gazu w Szczyrku, w którym zginęło osiem osób, kontynuują w piątek mowy końcowe przed bielskim sądem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »