Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-26, 15:10 Autor: PAP

Premier oddał hołd Polakom, którzy kontynuowali polską państwowość w warunkach konspiracji

W rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego oddaję hołd wszystkim Polakom, którzy kontynuowali polską państwowość w warunkach konspiracji - oświadczył w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

27 września 1939 r., powołana została Służba Zwycięstwu Polski, przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Stała się ona zalążkiem Polskiego Państwa Podziemnego.


"Jeszcze trwały walki w obronie Warszawy, bronił się Hel, Modlin, a Samodzielna Grupa Operacyjna +Polesie+ pod dowództwem gen. Kleeberga, kierowała się w stronę stolicy, gdy w oblężonej Warszawie powstała konspiracyjna Służba Zwycięstwu Polski. Tajna organizacja wojskowa pod dowództwem gen. Michała Tokarzewskiego – Karaszewicza, miała kontynuować walkę z Niemcami i Związkiem Sowieckim w warunkach konspiracyjnych. Ta decyzja była równoznaczna z początkiem powstania Polskiego Państwa Podziemnego, czyli konspiracyjną strukturą organizacyjną działającą w imieniu Rzeczpospolitej na terenach okupowanych przez obu okupantów" - napisał szef rządu na Facebooku.


Dodał, że funkcjonowanie Polskiego Państwa Podziemnego w tych warunkach było fenomenem w skali całego świata. "Utworzono nie tylko struktury konspiracyjnej armii, ale także władz cywilnych, w tym parlamentu, funkcję pełnomocnika rządu, sądów, a także szkolnictwa i edukacji, w tym uczelni wyższych. Zadbano o wydawanie w podziemiu pism, które informowały o podejmowanych działaniach w kraju i na obczyźnie, w ten sposób podtrzymywano ducha walki wśród Polaków i przełamywano monopol okupantów na przekaz informacyjny" - zwrócił uwagę szef rządu.


Zaznaczył też, że Polskie Państwo Podziemne nie było pierwszym funkcjonującym w warunkach konspiracji. Wskazał, że podczas Powstania Styczniowego w 1863 roku także powołano do życia struktury państwa podziemnego, które kierowały walką z okupantem.


"Ideę prowadzenia walki w warunkach konspiracyjnych prowadziły w latach 80. XX wieku także Solidarność i Solidarność Walcząca, która czerpała wzory z konspiracji okresu II wojny światowej"- dodał.


"W 82. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego oddaję hołd wszystkim Polakom, którzy kontynuowali polską państwowość w warunkach konspiracji" - napisał Morawiecki.


Polskie Państwo Podziemne, które działało w latach 1939–1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. Kierowane było przez władze RP na uchodźstwie: prezydenta, rząd i Naczelnego Wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa.


Podziemnym parlamentem, reprezentującym największe stronnictwa polityczne: Stronnictwo Ludowe, Polską Partię Socjalistyczną, Stronnictwo Narodowe oraz Stronnictwo Pracy, był w latach 1940-1943 Polityczny Komitet Porozumiewawczy, od 1943 do 1944 r. Krajowa Rada Polityczna, a od 1944 r. do końca wojny - Rada Jedności Narodowej.


W 1998 r. Sejm ustanowił 27 września Dniem Polskiego Państwa Podziemnego. (PAP)


autor: Rafał Białkowski


rbk/ lena/


Kraj i świat

2024-04-25, godz. 12:00 Warszawa/ Wykład mistrzowski francuskiej intelektualistki prof. Chantal Delsol - 14 maja 'Współczesne nieszczęścia demokracji' - to tytuł wykładu mistrzowskiego prof. Chantal Delsol, francuskiej intelektualistki zajmującej się przemianami świata… » więcej 2024-04-25, godz. 12:00 Szef MSZ Ukrainy: Zachód musi zrozumieć, że era pokoju się skończyła Zachodni sojusznicy muszą zrozumieć, że 'era pokoju w Europie dobiegła końca' i nieuchronnie będziemy potrzebowali większej pomocy w walce z Rosją - powiedział… » więcej 2024-04-25, godz. 12:00 25 kwietnia - Międzynarodowy Dzień DNA. Co Polacy mają w genach? (MediaRoom) Choć dla większości osób oczywiste jest, że cechą łączącą ludność danego obszaru jest wspólne pochodzenie, rzadziej myślimy o wpływie genów na… » więcej 2024-04-25, godz. 12:00 Francja/ Macron: Europa jest śmiertelna, to, czy umrze, zależy od naszych wyborów (krótka) Europa jest dzisiaj śmiertelna; może umrzeć i zależy to wyłącznie od naszych wyborów - powiedział w czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron w przemówieniu… » więcej 2024-04-25, godz. 12:00 Przydacz o informacji szefa MSZ: nie wydarzyło się nic poza słowami Nie wydarzyło się nic poza słowami; w dużej części były to wycieczki służące wewnątrzpolskiej wojence - tak poseł PiS Marcin Przydacz ocenił przedstawioną… » więcej 2024-04-25, godz. 11:50 GUS: w 2023 r. prawie 2,8 mln osób otrzymało pomoc w miejscu zdarzenia W 2023 r. blisko 2,8 mln osób otrzymało pomoc w miejscu zdarzenia, prawie 4 mln pacjentów skorzystało z pomocy w trybie ambulatoryjnym m.in. w izbach przyjęć… » więcej 2024-04-25, godz. 11:50 Ekstraklasa piłkarska - trener Śląska: najważniejsza będzie głowa Trener Śląska Wrocław Jacek Magiera przed meczem ekstraklasy z Ruchem Chorzów stwierdził, że rozgrywki wchodzą w decydującą fazę i kluczowa jest teraz… » więcej 2024-04-25, godz. 11:50 Prezydent zaprosił premiera na spotkanie 1 maja ws. m.in. Nuclear Sharing Prezydent Andrzej Duda poinformował w czwartek, że zaprosił premiera Donalda Tuska na spotkanie 1 maja przed południem w Pałacu Prezydenckim w sprawie programu… » więcej 2024-04-25, godz. 11:50 Szef MSZ: w sprawie ambasady w Berlinie prezydent Andrzej Duda radykalnie minął się z prawdą W sprawie ambasady w Berlinie prezydent Andrzej Duda radykalnie minął się z prawdą; rząd PO-PSL nie planował sprzedaży działki w Berlinie, rozstrzygnął… » więcej 2024-04-25, godz. 11:50 W Sejmie debata nad expose ministra Sikorskiego W Sejmie przed południem rozpoczęła się debata nad informacją szefa MSZ Radosława Sikorskiego na temat założeń polskiej polityki zagranicznej na 2024… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »