Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-25, 09:30 Autor: PAP

Socjolog: straszenie covidem przestało działać; żeby przekonać do szczepień potrzebne jest inne podejście

Straszenie covidem przestało działać; żeby przekonać do szczepień potrzebne jest inne podejście - powiedział kierownik katedry społecznych problemów zdrowotności UMCS prof. Włodzimierz Piątkowski.

"Przez ostatni rok proste strategie, którymi lekarze się posługiwali, na przykład straszenie, wymuszanie, pokazywanie w mediach zaszczepionych zadowolonych ludzi i ciężko chorych pod respiratorami, te wszystkie techniki perswazyjne w dużej mierze się wyczerpały. One mogą skłonić do szczepień ok. 50-60 proc. populacji. To jest za mało, żeby uzyskać odporność zbiorową, czyli ok. 80 proc." - powiedział PAP kierownik katedry społecznych problemów zdrowotności UMCS i nauczyciel akademicki UM w Lublinie prof. Włodzimierz Piątkowski.


W rozmowie z PAP socjolog medycyny skomentował statystyki, z których wynika, że mieszkańcy wschodniej Polski szczepią się mniej chętnie niż na zachodzie. "Typowym pacjentem ze wschodniej Polski jest osoba o relatywnie niskim wykształceniu, mieszkająca na wsi lub w małym miasteczku, posiadająca stosunkowo małą wiedzę medyczną, niski status socjo-ekonomiczny, mająca pochodzenie chłopskie. Tacy pacjenci dominują w szpitalach w Białymstoku, Lublinie i powiatowych szpitalach wschodniej Polski" - wyjaśnił Piątkowski. Dodał, że wpływ na mentalność współczesnych mieszkańców tych terenów miał fakt przynależności do różnych zaborów.


Zdaniem socjologa, około 10-15 proc. zadeklarowanych antyszczepionkowców nie przekonają żadne argumenty, ale można spróbować trafić do grupy około 40 proc. "wahających się" osób. Według Piątkowskiego, do tych osób można spróbować dotrzeć i wywołać określone zachowania.


"Od lat znane są metody inżynierii społecznej, które są stosowane w marketingu politycznym i ekonomicznym. One są w zasięgu ręki. Na zajęciach ze studentami nieraz analizowaliśmy przykłady udanych kampanii reklamowych. Duże przedsiębiorstwa wynajmują do tego wyspecjalizowane firmy. Rząd mógłby zatrudnić specjalistów, żeby przygotowali kampanię skierowaną do tych milionów nieprzekonanych. Tego się nie robi. Nie wiem dlaczego" - powiedział Piątkowski.


Kolejnym postulatem socjologa jest przeprowadzenie debaty na temat covidu i szczepień. "Potrzebna jest poważna dyskusja zwolenników i przeciwników szczepień. Na równych prawach i bez uprzedzeń" - powiedział. Przypomniał, że po obu stronach sporu są osoby z tytułami naukowymi, którym należy udzielić głosu "bez cenzury, na zasadzie otwartego studia, żeby dać obu stronom się wypowiedzieć".


"Jest mnóstwo różnego rodzaju mitów, stereotypów, uproszczeń, które w takiej dyskusji można by było doprecyzować. Ludzie są w stanie wyciągnąć logiczne wnioski. Nie wszyscy, ale większość" – uważa Piątkowski.


Socjolog zastrzegł, że niechęć do szczepienia i medycyny nie jest polską specjalnością. "To nie jest polska specyfika. Na zachodzie bardzo mocne są ruchy antymedyczne i tezy antynaukowe funkcjonują tam od lat. To jest rosnąca tendencja. Medycyna jest tam coraz bardziej traktowana jako część establishmentu, systemu, w którym zwykli ludzie są wykorzystywani do zarabiania na nich pieniędzy" - wyjaśnił Piątkowski.


Zdaniem socjologa, jednym z elementów tego zjawiska jest m.in. rosnąca popularność uzdrowicieli i znachorów. "Według danych GUS, w Polsce ponad 3 mln wizyt rocznie odbywa się u osób, które nie mają wykształcenia medycznego. Lecznictwo niemedyczne to rodzaj wypowiedzenia zaufania medycynie i nauce" - wyjaśnił Piątkowski. Dodał, że według części pacjentów szczepionki przeciwko Covid-19 są elementem potężnego biznesu, który nazywa się nowoczesną medycyną.


"Nowoczesna medycyna staje się elementem neoliberalnej ekonomii. Medycyna jest coraz mniej społeczna, a coraz bardziej komercyjna. Ludzie widzą, że pacjent przestaje być pacjentem, a staje się klientem. Covid to wszystko przyspieszył" – powiedział socjolog.


Zdaniem Piątkowskiego, jeszcze w latach 80-tych lekarz pierwszego kontaktu mógł poświęcić 20 minut na rozmowę ze starszym pacjentem. Teraz ten czas uległ znacznemu skróceniu. "W tej chwili medycyna przejmuje techniki marketingowe i myślenie korporacyjne, a przejawem tego jest digitalizacja i e-medycyna. Pacjent przestaje był pacjentem, a staje się klientem" – wyjaśnił Piątkowski. Dodał, że sam spotkał się ze skargami seniorów, którzy odrzucają e-medycynę z powodów psychologicznych i wykluczenia cyfrowego.


"Starsi ludzie boją się komputera. Boją się, że źle zalogują się do systemu, coś popsują. Z drugiej strony, młodzi lekarze często obawiają się kontaktu twarzą w twarz z realnym pacjentem. A część seniorów podchodzi z niechęcią do teleporad. Pacjent chce kontaktu z lekarzem, bliskości. Tego wszystkiego ekran laptopa mu nie zagwarantuje. To trzeba przyjąć do wiadomości" – powiedział Piątkowski. (PAP)


Autor: Piotr Nowak


pin/ robs/


Kraj i świat

2021-10-25, godz. 07:20 "Super Express": Miliardy popłyną do samorządów Dziś premier Mateusz Morawiecki poinformuje, jakie lokalne inwestycje mogą w najbliższym czasie dostać łącznie 20 mld zł z rządowego Funduszu Polski Ład… » więcej 2021-10-25, godz. 07:20 Rugbistki Fidżi przygotowują się do Pucharu Świata w… bazie wojskowej Rugbistki Fidżi, które na igrzyskach w Tokio zdobyły historyczny, pierwszy medal w tej dyscyplinie (w odmianie siedmioosobowej) - brązowy, rozpoczęły w nietypowym… » więcej 2021-10-25, godz. 07:20 Piotr Lipiński: Gomułka bał się utraty kontroli nad społeczeństwem Gomułka przestraszył się formułowanych przez Polaków oczekiwań. Zdał sobie sprawę, że uczestnicy wiecu z 24 października 1956 r. wymagają od niego więcej… » więcej 2021-10-25, godz. 07:20 "Rzeczpospolita”: Nasze drogie rubieże Wzmożony dozór granicy wschodniej może kosztować dziennie miliony złotych, gdyż pilnuje jej około 14 tysięcy żołnierzy i funkcjonariuszy, a znaczna część… » więcej 2021-10-25, godz. 07:10 "Puls Biznesu": Rząd liczy na akcyzowe miliardy Dwa miliardy złotych tylko w przyszłym roku ma przynieść planowana przez rząd podwyżka akcyzy. Producenci alkoholu i wyrobów tytoniowych broni nie składają… » więcej 2021-10-25, godz. 07:10 "Rzeczpospolita”: Medycy będą pracować zgodnie z kodeksem pracy Skrajnie nieodpowiedzialne jest według ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wezwanie lekarzy do pracy niezagrażającej bezpieczeństwu pacjentów - informuje… » więcej 2021-10-25, godz. 07:00 IBRiS dla "Rzeczpospolitej”: PiS - 36 proc., KO - 25 proc., PL2050 - 14 proc. PiS może teraz liczyć na 36 proc. głosów wyborców, Koalicja Obywatelska na 25 proc., Polska 2050 na 14 proc., Lewica na 9 proc., Konfederacja na 5 proc. i… » więcej 2021-10-25, godz. 07:00 Premier Morawiecki w "FT": UE stawia Polsce żądania, przystawiając jej pistolet do głowy Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z dziennikiem 'Financial Times' zarzucił Komisji Europejskiej, że stawia Polsce żądania, 'przystawiając jej pistolet… » więcej 2021-10-25, godz. 07:00 "Nasz Dziennik": Węgiel na wagę złota Jedni kupują węgiel na zapas, obawiając się dalszego wzrostu cen i mroźnej zimy, inni odchodzą ze składu opału z kwitkiem, bo albo węgla dla nich zabrakło… » więcej 2021-10-25, godz. 07:00 Olsztyn/ Wypadek na ul. Bartąskiej W poniedziałek rano utrudniony jest wyjazd z dużych osiedli Olsztyna zlokalizowanych przy drodze do Bartąga - na skrzyżowaniu ullic Bartąskiej i Jakubowej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »