Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-23, 13:30 Autor: PAP

Fundacja Noblowska: laureaci Nagrody Nobla znów otrzymają medale i dyplomy w swoich krajach

Fundacja Noblowska poinformowała w czwartek, że w związku z pandemią Covid-19 tegoroczni laureaci Nagrody Nobla otrzymają medale i dyplomy w swoich krajach. Podobna formuła miała już miejsce w 2020 roku.

Jak podkreślił w komunikacie prezes Fundacji Noblowskiej Vidar Helgesen, wpływ na decyzję o rezygnacji z uroczystości w Sztokholmie miała "niepewność związana z przebiegiem pandemii oraz możliwością podróży międzynarodowych".


Ogłoszenie laureatów w poszczególnych dziedzinach odbędzie się w tradycyjnej formie w Sztokholmie oraz Oslo (Pokojowa Nagroda Nobla) w dniach 4-11 października.


W ubiegłym roku laureaci Nagrody Nobla otrzymywali medale oraz dyplomy w swoich krajach za pośrednictwem szwedzkich placówek dyplomatycznych. Obiecano wówczas, że laureaci zostaną zaproszeni do Sztokholmu w następnym roku, gdy możliwa będzie organizacja bankietu na ich cześć. W tym roku, podobnie jak w 2020, wykłady noblistów, konferencje prasowe i koncerty będą transmitowane przez internet.


Według Fundacji Noblowskiej, w połowie października okaże się, czy możliwa będzie organizacja uroczystości związanych z wręczeniem Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo.


Według zapowiedzi rządu Szwecji formalnie od 28 września większość restrykcji przeciwepidemicznych w tym kraju, m.in. limity dotyczące zgromadzeń publicznych, zostanie zniesiona.


Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)


zys/ ap/


Kraj i świat

2024-05-11, godz. 07:30 Matylda/Łukasiewicz: nie ma nic piękniejszego niż wzruszenie (wywiad) Nasze emocje chcemy przekuć w muzykę - mówi PAP Matylda Damięcka. 'Nie ma nic piękniejszego niż wzruszenie, kiedy ktoś na naszym koncercie słucha naszej… » więcej 2024-05-11, godz. 07:20 Turkmenistan/ Opozycyjny portal: uczelnie wyższe są wylęgarnią zachowań korupcyjnych Szkolnictwo wyższe w Turkmenistanie w ogromnej mierze oparte jest na korupcji. Studenci płacą za wszystko od przyjęcia na studia do wydania dyplomu ich ukończenia… » więcej 2024-05-11, godz. 07:20 Córka słynnej wokalistki apeluje, by przestać żartować ze śmierci jej matki 29 lipca minie równo 50 lat od śmierci wokalistki grupy The Mamas and the Papas, Mamy Cass Elliot. Według jednego z mitów związanych z tą artystką, zmarła… » więcej 2024-05-11, godz. 07:20 ONZ: od 7 maja do Strefy Gazy nie dociera pomoc humanitarna przez przejścia graniczne na południu 7 maja był ostatnim dniem, w którym do Strefy Gazy dotarły transporty pomocy humanitarnej przez przejścia graniczne z Egiptem i Izraelem, położone na południu… » więcej 2024-05-11, godz. 07:20 Czuła buntowniczka. Film "Viva Varda!" o życiu prekursorki francuskiej Nowej Fali na festiwalu MDAG Być może byłam pierwszą, która stwierdziła, że powinniśmy kręcić szybko, mieć pełną wolność ekspresji i zerwać z realizmem ówczesnych obrazów… » więcej 2024-05-11, godz. 07:10 Biejat: nie rezygnujemy z ustawy antyflipperskiej; po poprawkach wróci do Kancelarii Sejmu Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat poinformowała PAP, że Lewica nie rezygnuje z tzw. ustawy antyflipperskiej. Zapowiedziała, że Lewica przygotuje uzupełnienie… » więcej 2024-05-11, godz. 07:10 Naukowcy: prawa pracownicze jednymi z najsłabiej chronionych praw człowieka Nowe badania naukowców z Binghamton University w Nowym Jorku wykazały, że prawa pracownicze należą do najsłabiej chronionych praw człowieka na świecie… » więcej 2024-05-11, godz. 07:10 Biała Podlaska/ Historyk: odnalezione niewybuchy to prawdopodobnie sowieckie bomby z II wojny światowej Bomby lotnicze odnalezione w rejonie ul. Sidorskiej w Białej Podlaskiej to prawdopodobnie bomby sowieckie z II wojny światowej. Może to być pozostałość… » więcej 2024-05-11, godz. 06:40 Trwają prace nad kolejnym satelitą studentów PW; start planowany na 2025 r. Studenci Politechniki Warszawskiej pracują nad trzecim nanosatelitą PW-Sat3, którego zadaniem ma być test autorskiego napędu, umożliwiający sprawną deorbitację… » więcej 2024-05-11, godz. 06:20 Naukowcy Uniwersytetu Łódzkiego badają, czy mikroplastik zagrozi uprawom zbóż Naukowcy z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego badają, jaki wpływ ma mikroplastik na występujące w glebie grzyby, które pomagają… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »