Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-19, 17:40 Autor: PAP

Czernicki: obecna komfortowa sytuacja fiskalna daje lepsze perspektywy na kolejne lata

Nadwyżka budżetowa w wysokości 30 mld zł po lipcu oznacza, że budżet jest w komfortowej sytuacji. To daje lepsze perspektywy na kolejne lata – wynika z wypowiedzi Łukasza Czernickiego, głównego ekonomisty Ministerstwa Finansów dla PAP.

Po lipcu nadwyżka w budżecie państwa przekroczyła 30 mld zł.


„Jesteśmy obecnie w komfortowej sytuacji fiskalnej. Dobre wyniki budżetowe to efekt silniejszego odbicia gospodarczego niż zakładaliśmy jeszcze w ubiegłym roku oraz efektów uszczelniania system podatkowego, które zdały egzamin w okresie spowolnienia gospodarczego. W zeszłym roku, mimo recesji na poziomie 2,7 proc., luka VAT zmniejszyła się o 1,3 pkt. proc.” – powiedział PAP Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów.


Przypomniał, że podczas ostatniego kryzysu z roku 2008 sytuacja wyglądała zupełnie inaczej. Wtedy w ciągu 2 lat luka VAT w Polsce zwiększyła się o ponad połowę.


„Patrząc przez pryzmat danych odnośnie szybkiego wzrostu gospodarczego oraz dobrych wpływów podatkowych z większym spokojem spoglądam na najbliższe lata. W tym i kolejnym roku będziemy mieli do czynienia z tzw. generalną klauzulą wyjścia, ogłoszoną przez Komisję Europejską, zawieszającą unijne reguły fiskalne i pozwalająca na zwiększone wydatki. Podobnie w przypadku naszych krajowych reguł: obecnie jesteśmy na ścieżkach dojścia do stabilizującej reguły wydatkowej, co daje nam dodatkową przestrzeń fiskalną w okresie popandemicznego odbicia” – stwierdził Łukasz Czernicki.


Jego zdaniem, powrót do krajowych i unijnych reguł fiskalnych nastąpi w 2023 roku.


„Wyższe wydatki związane z walką z konsekwencjami pandemii powinny naturalnie wygasać, co będzie ograniczało nasz deficyt, a w to miejsce, co prawda w nie tej skali, pojawią się projekty finansowane z KPO – neutralne dla wyniku sektora finansów publicznych, co pozwoli utrzymać solidny wzrost gospodarczy, jaki jest prognozowany dla Polski. Taka sytuacja przyczyni się do redukcji zadłużenia do PKB” – powiedział główny ekonomista resortu finansów.


Zwrócił uwagę, że brak pośpiechu przy zacieśnianiu polityki fiskalnej to efekt doświadczeń właśnie z poprzedniego kryzysu. Taki brak pośpiechu doradzają m.in. OCED i MFW. Jego zdaniem, możliwa jest nawet korekta unijnych, a co za tym idzie i krajowych, reguł fiskalnych.


„Uważam, że warto stworzyć dodatkową przestrzeń na wydatki inwestycyjne, bo obecny kształt reguł fiskalnych w UE doprowadził do silnej zapaści w tym obszarze w wielu europejskich krajach. Jednak nawet bez korekty reguł przestrzeń budżetowa w 2023 r. w relacji do PKB będzie cały czas większa niż przed pandemią” – powiedział Łukasz Czernicki. (PAP)


autor: Marek Siudaj


ms/ drag/


Kraj i świat

2024-07-23, godz. 19:30 UE/ Copernicus: 21 lipca był na świecie najcieplejszym dniem w historii Niedziela 21 lipca była najcieplejszym dniem na świecie w historii - wynika z danych europejskiej służby monitorowania zmian klimatycznych Copernicus, która… » więcej 2024-07-23, godz. 19:30 Rząd chce, aby ustawa w sprawie tzw. renty wdowiej weszła w życie 1 stycznia 2025 r. Rząd chce, aby ustawa w sprawie tzw. renty wdowiej weszła w życie 1 stycznia 2025 r. Wówczas wypłaty świadczeń na nowych zasadach rozpoczęłyby się 1… » więcej 2024-07-23, godz. 19:30 Sejm w środę zajmie się m.in. nowelizacjami ustaw dot. rehabilitacji i sportu W drugim dniu posiedzenia Sejm zajmie się m.in. projektami nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o… » więcej 2024-07-23, godz. 19:20 Rząd poparł projekt dot. renty wdowiej i zatwierdził sprawozdanie NBP Rząd przyjął we wtorek m.in. uchwałę o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego Narodowego Banku Polskiego oraz stanowisko wobec obywatelskiego projektu… » więcej 2024-07-23, godz. 19:20 Etiopia/ Liczba ofiar śmiertelnych dwóch osuwisk wzrasta, obecnie wynosi 229 Do 229 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych dwóch osuwisk ziemi, do których doszło w ciągu dwóch dni w południowej Etiopii - poinformowały we wtorek lokalne… » więcej 2024-07-23, godz. 19:20 Sejm/ Petycja o zakazie używania fajerwerków przekazana do komisji Sejmowa Komisja do spraw Petycji przekazała treść petycji o zakazie fajerwerków komisjom rolnictwa i polityki regionalnej, które zajmują się projektem ustawy… » więcej 2024-07-23, godz. 19:10 Piłkarska LM - wygrana Bodoe/Glimt w meczu potencjalnych rywali Jagiellonii Piłkarze norweskiego Bodoe/Glimt pokonali u siebie RFS Ryga 4:0 (3:0) w pierwszym spotkaniu 2. rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Zwycięzca tego dwumeczu zmierzy… » więcej 2024-07-23, godz. 19:10 Paryż - 24 lipca (program) Program wydarzeń olimpijskich 24 lipca - środa: PIŁKA NOŻNAmężczyźnigrupa A17.00, Gwinea - Nowa Zelandia21.00, Francja - USAgrupa B15.00, Argentyna -… » więcej 2024-07-23, godz. 19:10 Od środy trzydniowe posiedzenie Senatu; zajmie się m.in. zmianami w prawie autorskim W środę rozpocznie się trzydniowe posiedzenie Senatu, który ma się m.in. zająć nowelą ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz nową definicją… » więcej 2024-07-23, godz. 19:10 Paryż - piłka nożna i rugby zainaugurują w środę olimpijską rywalizację Znicz olimpijski w Paryżu zapłonie co prawda w piątek i to właśnie na ten dzień datowane jest rozpoczęcie letnich igrzysk, ale sportowa rywalizacja zacznie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »