Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-05, 20:10 Autor: PAP

Wrocław/ Miasto przygotowało kolejną akcję ramach kampanii „Wrocław nie marnuje”

Kolejną akcję w ramach kampanii „Wrocław nie marnuje” przygotował magistrat we współpracy z Bankiem Żywności i Foodsharing Wrocław. Ma ona zachęcić m.in. właścicieli lokali gastronomicznych do niewyrzucania niewykorzystanej żywności.

Akcja "Nie wyrzucaj – przekaż – podziel się – pomóż – nie marnuj" pilotażowo obejmie obszar Starego Rynku, pl. Grunwaldzki, Nadodrze, Ołbin i Przedmieścia: Świdnickie, Oławskie i Odrzańskie. Na początku będzie skierowana przede wszystkim do restauracji, kawiarni, kateringów, piekarni, cukierni czy małych sklepów spożywczych. Przedsiębiorcy otrzymają cyfrowe ulotki informacyjne, które podpowiedzą, jak i gdzie można oddać niewykorzystaną żywność.


„Każda nadwyżka jedzenia, która pozostaje w restauracji czy piekarni, może trafić do mieszkańców za pośrednictwem Jadłodzielni lub organizacji pomocowych Banku Żywności” – podkreśliła dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Katarzyna Szymczak-Pomianowska. Wskazała, że korzyści dla przedsiębiorców jest wiele. „To niemarnowanie żywności, poszanowanie środowiska i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się gryzoni i insektów. Mniejsza ilość odpadów to także porządek terenów wokół restauracji czy kawiarni” – dodała.


W mniejszych ilościach jedzenie odbierze Foodsharing Wrocław, inicjatywa, która prowadzi w mieście 12 Jadłodzielni – lodówek związanych z ruchem less waste. Mogą z nich korzystać wszyscy mieszkańcy. Większe ilości pożywienia odbierze Bank Żywności we Wrocławiu.


„Odbieramy żywność zagrożoną zmarnowaniem na każdym etapie obrotu: surowce, żywność nieprzetworzoną, pakowaną lub mrożoną oraz przetworzoną. Formalnie odebrana żywność trafi do współpracującej z nami sieci ponad 60 organizacji pozarządowych non-profit w samym Wrocławiu, które wspierają mieszkańców” – tłumaczył prezes zarządu Bank Żywności we Wrocławiu Błażej Krasoń.


Przedstawiciele magistratu przypominają, że w myśl ustawy o podatku od towarów i usług od 2013 r. restauracje, kawiarnie, sklepy, hurtownie czy supermarkety mogą przy przekazywaniu żywności skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT, a także zaliczyć wartość tych produktów do kosztów uzyskania przychodu. Żywność może być darowana instytucjom mającym statut organizacji pożytku publicznego.


Wspólna akcja informacyjna organizacji i miasta w kolejnych tygodniach zostanie rozszerzona także o bazary, targowiska, ogródki działkowe i hotele. (PAP)


Autorka: Agata Tomczyńska


ato/ joz/


Kraj i świat

2021-09-22, godz. 19:10 Szczepienie po przechorowaniu COVID-19 - skuteczniejsze wobec wariantu delta, niż bez przechorowania Osoby zaszczepione szczepionką mRNA przeciwko COVID-19, które wcześniej przebyły tę chorobę, silniej neutralizują wariant delta wirusa SARS-CoV-2 w porównaniu… » więcej 2021-09-22, godz. 19:10 KRRiT przyjęła uchwałę w sprawie przyznawania koncesji podmiotom spoza EOG (krótka) Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjęła w środę, przed głosowanie w sprawie koncesji dla TVN, uchwałę 'w sprawie podjęcia działań mających na celu… » więcej 2021-09-22, godz. 19:00 Hiszpania/ W czasie pandemii liczba samobójstw wśród młodzieży większa o 250 proc. Podczas pandemii Covid-19 liczba samobójstw oraz prób odebrania sobie życia przez młodych Hiszpanów zwiększyła się o 250 proc. - wynika ze statystyk krajowych… » więcej 2021-09-22, godz. 18:50 Śląskie/ Rybnik przypomina: 100 dni na wymianę najstarszych kotłów węglowych Na wymianę najstarszych kotłów węglowych zgodnie z uchwałą antysmogową woj. śląskiego pozostało w regionie 100 dni - przypomniał w środę samorząd… » więcej 2021-09-22, godz. 18:50 W. Brytania/ Organizatorzy Londyńskiego Tygodnia Mody apelują o ograniczenie produkcji ubrań Organizatorzy Londyńskiego Tygodnia Mody przestrzegli wytwórców ubrań, że z uwagi na troskę o środowisko naturalne czas zmniejszyć produkcję i sprzedaż… » więcej 2021-09-22, godz. 18:40 ONZ/ Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Czarnogóry Milo Djukanovićem Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w środę w Nowym Jorku z prezydentem Czarnogóry Milo Djukanovićem, z którym dyskutował o rozszerzeniu Unii Europejskiej… » więcej 2021-09-22, godz. 18:40 21-latek z Leżajska przeszedł operację w szpitalu Rydygiera w Krakowie 21-letni rowerzysta, który w poniedziałek w Leżajsku stracił rękę, przebywa w szpitalu Rydygiera w Krakowie, gdzie przeszedł już kilkugodzinną operację… » więcej 2021-09-22, godz. 18:40 Biały Dom: prezydenci Biden i Macron uzgodnili powrót ambasadora Francji do USA (krótka) Prezydent USA Joe Biden uzgodnił z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, że francuski ambasador wróci do Waszyngtonu w przyszłym tygodniu - poinformował… » więcej 2021-09-22, godz. 18:30 "Rinaldo" zainauguruje Festiwal Barokowy w Warszawie Premierą opery 'Rinaldo' Georga Friedricha Haendla Polska Opera Królewska rozpocznie 25 i 26 września Festiwal Barokowy. Festiwal potrwa do 23 październik… » więcej 2021-09-22, godz. 18:20 Turniej WTA w Ostrawie - Świątek awansowała do ćwierćfinału Rozstawiona z numerem pierwszym Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA w Ostrawie. W środę polska tenisistka pokonała reprezentującą Kazachstan… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »