Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-05, 13:10 Autor: PAP

Niemcy/ TK: opłata za abonament RTV może być podwyższona

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny ogłosił korzystny dla publicznych mediów wyrok, dając możliwość podwyższenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Wcześniej możliwość taka była zablokowana.

Opłata za abonament tymczasowo wzrośnie do 18,36 euro miesięcznie – zarządził Federalny Trybunał Konstytucyjny. Wcześniej kraj związkowy Saksonia-Anhalt zablokował tę podwyżkę (o 86 centów), co sędziowie TK ocenili jako naruszenie wolności nadawania, zapisanej w Ustawie Zasadniczej RFN – informuje w czwartek portal Tagesschau.


Pierwotnie planowana podwyżka opłaty abonamentowej nie doszła do skutku, ponieważ głosowanie w tej sprawie w parlamencie Saksonii-Anhalt zostało odwołane w grudniu 2020 roku. Nadawcy publiczni, zarówno stacje telewizyjne jak i rozgłośnie radiowe, złożyli skargi konstytucyjne. „Powodem blokady w Saksonii-Anhalt był spór koalicyjny między CDU, SPD i Zielonymi. Premier landu Reiner Haseloff z CDU wycofał ustawę przed głosowaniem w parlamencie, ponieważ było jasne, że jego partia – w przeciwieństwie do koalicjantów SPD i Zielonych – nie poprze podwyżki” – wyjaśnia Tagesschau.


Skarga konstytucyjna nadawców publicznych dotyczyła ewentualnego naruszenia wolności nadawania, którą Ustawa Zasadnicza RFN gwarantuje w art. 5. Zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, państwo ma obowiązek finansowania nadawców publicznych „w oparciu o potrzeby” – podkreśla Tagesschau. „Nadawcy powinni otrzymywać tyle środków finansowych, ile potrzebują do wykonywania swojej pracy” - wyjaśnia portal.


W czasach „gdy z jednej strony rośnie liczba skomplikowanych informacji, a z drugiej ilość jednostronnych opinii, algorytmów internetowych, fałszywych informacji i deepfake – wzrasta znaczenie nadawania publicznego, finansowanego ze składek” – zdecydowali sędziowie TK w opublikowanym wyroku. Nadawcy powinni przedstawiać rzeczywistość w sposób niezafałszowany poprzez „prawdziwe, rzetelnie zbadane informacje, odróżniające fakty od opinii”, a nie skupiać się na sensacji.


Ustawodawca odpowiada za określenie wymagań finansowych do spełnienia tych zadań. „Jeżeli państwo nie wywiązuje się ze swojego zobowiązania współgwarancyjnego, a tym samym spełnienie podstawowego prawa do finansowania staje się niemożliwe, stanowi to już naruszenie wolności nadawania” – pisze o uzasadnieniu sędziów Tagesschau.


„Wyrok daje nam możliwość kontynuowania tworzenia możliwie najlepszego programu dla odbiorców w nadchodzących latach” - skomentował Tom Buhrow, szef telewizji publicznej ARD, dziękując TK „za jednoznaczną decyzję, gwarantującą swobodę nadawania”.


Opłata abonamentowa jest dla nadawców publicznych głównym źródłem utrzymania. Opłata jest naliczana od mieszkania, od 2013 roku jego wysokość wynosiła 17,50 euro miesięcznie. Zablokowana dotychczas podwyżka byłaby pierwszą od 2009 roku. Miała ona wypełnić lukę finansową w wysokości 1,5 miliarda euro za lata 2021-2024 – wyjaśnia Tageschau.


Marzena Szulc (PAP)


mszu/ ap/


Kraj i świat

2021-09-22, godz. 19:50 Turniej ATP w Metz - Lucas Pouille rywalem Huberta Hurkacza Francuz Lucas Pouille będzie rywalem rozstawionego z numerem pierwszym Huberta Hurkacza w drugiej rundzie (1/8 finału) turnieju ATP na kortach twardych we francuskim… » więcej 2021-09-22, godz. 19:50 KRRiT przegłosowała w środę przedłużenie koncesji dla telewizji TVN24 (krótka2) Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przegłosowała w środę przedłużenie koncesji dla telewizji TVN24. W głosowaniu uzyskano bezwzględną większość głosów… » więcej 2021-09-22, godz. 19:50 MEiN: stacjonarnie pracuje 99,8 proc. przedszkoli, 99,1 proc. szkół podstawowych i 99 proc. szkół średnich 99,8 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego, 99,1 proc. szkół podstawowych i 99 proc. szkół ponadpodstawowych pracowało w środę w trybie… » więcej 2021-09-22, godz. 19:40 Biały Dom: prezydenci Biden i Macron uzgodnili powrót ambasadora Francji do USA (opis) Prezydent USA Joe Biden uzgodnił z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, że francuski ambasador wróci do Waszyngtonu w przyszłym tygodniu - poinformował… » więcej 2021-09-22, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: do kraju z północy napływa niż; będzie cieplej i deszczowo W czwartek od północnego zachodu w Polsce będzie rozbudowywał się niż z układem frontów atmosferycznych - powiedział PAP Jakub Gawron, synoptyk Instytutu… » więcej 2021-09-22, godz. 19:40 MKDNiS zwiększy dofinansowanie budowy krytego toru lodowego w Zakopanem Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, profesor Piotr Gliński przyznał dodatkowe dofinansowanie budowy krytego toru lodowego w Zakopanem. Decyzja… » więcej 2021-09-22, godz. 19:40 Tor lodowy w COS Zakopane z zapewnionym finansowaniem MKDNiS (komunikat) MKDNiS informuje: Tor lodowy w COS Zakopane z zapewnionym finansowaniem MKDNiS Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński zdecydował… » więcej 2021-09-22, godz. 19:30 Katowice/ Dzielnice miasta znów odwiedzi „smogobus”, zachęcający do wymiany pieców Aby zachęcać mieszkańców Katowic do wymiany kotłów węglowych przy wsparciu finansowym samorządu, tamtejszy magistrat po raz kolejny uruchomi „smogobusa”… » więcej 2021-09-22, godz. 19:30 Król strzelców mundialu w 2014 roku James Rodriguez zagra w Katarze Kolumbijski piłkarz James Rodriguez, król strzelców mistrzostw świata w Brazylii w 2014 roku, opuści Everton i przeniesie się do najlepszego katarskiego… » więcej 2021-09-22, godz. 19:30 Świętokrzyskie/Sejmik: jest uchwała ws. poszanowania tradycji RP, uchylono stanowisko "przeciw LGBT" (opis) Radni sejmik woj. świętokrzyskiego przyjęli w środę uchwałę w sprawie 'poszanowania wielowiekowej tradycji i kultury Rzeczypospolitej Polskiej oraz równouprawnienia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »