Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-04, 12:10 Autor: PAP

Trzaskowski: tak zwany "Polski Ład" to jedno wielkie oszustwo (krótka)

Tak zwany "Polski Ład" to jedno wielkie oszustwo - mówił podczas spotkania korporacji samorządowych w Warszawie prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Przedstawiciele wszystkich organizacji obecnych na spotkaniu podpisali list z apelem do polskiego rządu.

"Reprezentujemy wszystkie korporacje samorządowe, wszystkie stowarzyszenia, ponieważ wszyscy samorządowcy są przerażeni tym, co prezentuje dzisiaj rząd" - ocenił w swoim wystąpieniu Trzaskowski.


"Powiedzmy sobie szczerze, ten tak zwany Polski Ład, to jedno wielkie oszustwo" - stwierdził.


Zaznaczył, że na plakatach w całym kraju rząd informuje, że polskie rodziny zyskają "na tym tak zwanym Polskim Ładzie". "Prawda jest taka, że ten postulat, żeby najmniej zarabiający mieli trochę mniejsze podatki, ten słuszny postulat ma doprowadzić do tego, że olbrzymia część Polek i Polaków, zarabiających całkiem małe pieniacze - to wcale nie są krezusi - mają za to zapłacić" - mówił prezydent Warszawy.


"My tutaj stoimy, bo wiemy, że duża część naszych mieszkańców na tym straci - stracą pielęgniarki na kontraktach, stracą taksówkarze, stracą właściciele małych osiedlowych sklepików, straci bardzo wielka liczba polskich rodzin" - argumentował prezydent Warszawy. "Stracą oczywiście przedsiębiorcy" - dodał.


Zaznaczył, że ten rachunek - 145 mld zł - jest wystawiony również polskim samorządom.


"Samorządy, to niby abstrakcja, ale to przecież mieszkańcy naszych miast, miasteczek i wsi, i na tym polega pomysł PiS-u, żeby do jednej kieszeni włożyć pieniądze, a z drugiej te pieniądze wyjąć" - mówił Trzaskowski.


Podkreślił, że Warszawa ma stracić 1 mld 700 mln zł rocznie. "Oznacza to, że roczny budżet przeznaczany na dopłaty do służby zdrowia, kultury, sportu, pomocy społecznej - wyparuje" - mówił. "Oznaczałoby to, że ogromna część tych zadań musiałaby być zlikwidowana - dopłaty do zajęć dodatkowych, modernizacja szpitali w środku pandemii" - wyliczał.


"W tę stronę idzie PiS po to, żeby scentralizować państwo, po to, żeby te pieniądze wydawał minister, po to, żeby dostawali je zaprzyjaźnieni z dzisiejszą władzą" - powiedział prezydent stolicy.


"I dlatego mówimy jasno - nie. Nie ma zgody na tego typu rozwiązania" - dodał.


Przedstawiciele wszystkich organizacji obecnych na spotkaniu podpisali list z apelem do polskiego rządu w sprawie Polskiego Ładu.(PAP)


autorzy: Aleksander Główczewski, Wojciech Kamiński


ago/ wk/ mark/


Kraj i świat

2021-09-21, godz. 13:10 Watykan/ Od 1 października wejście tylko z certyfikatem sanitarnym Covid-19 Od 1 października na terytorium Watykanu wymagany będzie certyfikat sanitarny Covid-19 - poinformowała Stolica Apostolska. Rezydenci, pracownicy i odwiedzający… » więcej 2021-09-21, godz. 13:10 Premier: w 2021 r. dochody będą do 80 mld zł wyższe niż planowaliśmy (krótka) W 2021 roku planowane dochody budżetowe są zdecydowanie wyższe niż wcześniej planowaliśmy i sięgają do 80 mld zł - podkreślił we wtorek premier Mateusz… » więcej 2021-09-21, godz. 13:00 Platforma Apple TV+ udostępniła zwiastun futurystycznego widowiska z Tomem Hanksem 5 listopada tego roku na platformie streamingowej Apple TV+ zadebiutuje futurystyczne widowisko „Finch”. Przedsmak tej historii z Tomem Hanksem w roli głównej… » więcej 2021-09-21, godz. 13:00 Hiszpania/ Lawa z Cumbre Vieja zalała ponad 100 ha; erupcja może ustać dopiero w grudniu Lawa wydostająca się od niedzieli z kanaryjskiego wulkanu Cumbre Vieja zalała do wtorku ponad 110 hektarów terenów na wyspie La Palma. Według wulkanologów… » więcej 2021-09-21, godz. 13:00 W jubileuszowym występie Sidorenko powalczy o mistrzostwo Europy wagi lekkiej Po przerwie spowodowanej kontuzją na ring wraca była mistrzyni Europy Ołeksandra 'Sasha' Sidorenko (9-0, 1 KO). W jubileuszowym występie powalczy o kontynentalny… » więcej 2021-09-21, godz. 13:00 Rzecznik koordynatora służb: energia obszarem walki informacyjnej Do obszarów walki informacyjnej prowadzonej przez Rosję i Białoruś należy polityka energetyczna, Rosja próbuje skłonić Polskę, by zaniechała uzależniania… » więcej 2021-09-21, godz. 13:00 Niemcy/ "Katastrofalna porażka" - Zieloni krytykują rząd za ewakuację afgańskich współpracowników Rząd federalny nadal nie dysponuje dokładną listą z nazwiskami współpracowników i pracowników z Afganistanu, którzy wciąż oczekują na możliwość… » więcej 2021-09-21, godz. 13:00 Niemcy/ Gospodarka wychodzi z kryzysu; zwiększają się wpływy podatkowe, ale rośnie też inflacja Wpływy podatkowe na poziomie federalnym oraz krajów związkowych znacznie wzrosły w sierpniu - przede wszystkim dlatego, że gospodarka coraz bardziej wydobywa… » więcej 2021-09-21, godz. 12:50 Sudan/ Udaremniono próbę obalenia rządu Grupa żołnierzy popierająca obalonego w 2019 r. prezydenta Sudanu Omara al-Baszira usiłowała dokonać zamachu stanu. Próba została udaremniona, a niedoszłych… » więcej 2021-09-21, godz. 12:50 PSL: wpisać członkostwo w UE do konstytucji Dzięki wpisaniu do konstytucji członkostwa Polski w UE dyskusja nad pozostaniem w Unii stałaby się bezprzedmiotowa - przekonywali we wtorek przedstawiciele… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »