Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-04, 11:40 Autor: PAP

Marian Banaś chce odwołania wiceprezesa NIK Tadeusza Dziuby; jest też zawiadomienie do prokuratury (opis)

Prezes NIK Marian Banaś wystąpił do marszałek Sejmu o odwołanie wiceprezesa Izby Tadeusza Dziuby, skierował też do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez Dziubę przestępstwa polegającego na niedopełnieniu obowiązków - poinformowano na środowej konferencji prasowej Izby.

Jak wynika z informacji przekazanych przez dyrektorów NIK, wiceprezes Dziuba miał blokować prace Izby, odmawiając głosowania na posiedzeniu kolegium ws. zastrzeżenia resortu sprawiedliwości do wystąpienia po kontroli dotyczącej Funduszu Sprawiedliwości.


Barbara Komar, pełniąca w NIK obowiązki dyrektora Departamentu Prawnego i Orzecznictwa Kontrolnego, poinformowała na środowej konferencji prasowej, że prezes NIK wystąpił do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o odwołanie wiceprezesa Izby Tadeusza Dziuby z zajmowanego przez niego stanowiska.


"Jednocześnie informuję państwa, że do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Ochota skierowano zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa (...) polegającego na niedopełnieniu obowiązków" - dodała. Chodzi o odmowę głosowania na posiedzeniu kolegium NIK. Jak tłumaczyła, stanowiło to działanie na szkodę interesu publicznego, gdyż zagrażało to realizacji zadań ustawowych NIK, "a w konsekwencji zadań samej izby i prezesa".


Podczas konferencji Tomasz Sobecki uzasadniając wniosek prezesa NIK powiedział, że sytuacja podczas posiedzenia kolegium 21 lipca dowodzi, iż wiceprezes NIK Tadeusz Dziuba swoim postepowaniem zmierza do paraliżu nie tylko kolegium, ale i całej Izby".


"Po otwarciu posiedzenia wiceprezes NIK Tadeusz Dziuba zawnioskował o zdjęcie z porządku obrad punktu dotyczącego rozpatrzenia zastrzeżeń zgłoszonych przez ministra sprawiedliwości co motywował obszernością zgłoszonego materiału. W tym miejscu chciałbym podkreślić, że chociażby w tym roku odbyło się kilka posiedzeń kolegium. Związane był one z zastrzeżeniami do wystąpień budżetowych, na których rozpatrywano obszerniejsze uchwały zgłoszone do wystąpień pokontrolnych" - mówił Sobecki.


Ostatecznie wniosek nie uzyskał poparcia kolegium, a Dziuba odmówił udziału w głosowaniu nad zastrzeżeniami MS po kontroli dotyczącej Funduszu Sprawiedliwości.


Z kolei Barbara Komar poinformowała też, że w lipcu ubiegłego roku skierowane zostało już inne zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez wiceprezesa NIK. "Zawiadomienie to dotyczyło działań podejmowanych przez pana wiceprezesa w celu wpływania na treść wyników kontroli" - wskazała. Dodała, że prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa, jednak po zaskarżeniu postanowienia w tej sprawie sąd uchylił tę decyzję, uznając ją za przedwczesną oraz nakazał przeprowadzenie czynności dowodowych, w tym przesłuchanie Dziuby.


Jak poinformowano, prezes NIK skierował do marszałek Sejmu dwa pisma jeszcze w innych sprawach. Jedno z nich dotyczy uzupełnienia składu kolegium NIK. "Aktualnie w skład tego organu poza kierownictwem NIK wchodzi jedynie siedmiu członków na 14" - wskazała Komar. Jak dodała, z ponownym wnioskiem o powołanie czterech kandydatów na członków kolegium prezes NIK wystąpił w lipcu tego roku, jednak nie został on rozpoznany.


"W przesłanej odpowiedzi pani marszałek wskazała na konieczność podania innych kandydatów, bowiem o kandydaturach tych wypowiedzieć miała się już wcześniej komisja ds. kontroli państwowej. Tyle tylko, że, zdaniem prezesa NIK, opinia komisji nie jest wiążąca (...), a nadto w ocenie prezesa NIK jest ona pozamerytoryczna" - mówiła.


Drugie z pism dotyczy terminu posiedzenia komisji, na którym rozpatrywany ma być wniosek o uchylenie Banasiowi immunitetu. "Prezes chciałby w tym posiedzeniu wziąć udział, ale na ten sam dzień zostało też wyznaczone posiedzenie komisji ds. kontroli państwowej w celu rozpatrzenia sprawozdania z działalności NIK w 2020 r." - wskazała przedstawicielka NIK, dodając, że przedstawienie takiego sprawozdania to konstytucyjny obowiązek, który nie powinien kolidować z innymi sprawami.


Wiceprezes Najwyższej Izby Kontroli Tadeusz Dziuba swoim postępowaniem zmierza do paraliżu Izby - ocenił radca prezesa NIK Tomasz Sobecki, odnosząc się do wniosku Dziuby o zdjęcie z porządku obrad punktu dotyczącego rozpatrzenia zastrzeżeń zgłoszonych przez ministra sprawiedliwości do raportu na temat Funduszu Sprawiedliwości.


Tadeusz Dziuba jest wiceprezesem NIK od listopada 2019 r. W latach 2011-2019 był członkiem Prawa i Sprawiedliwości, posłem oraz szefem władz okręgowych tego ugrupowania.(PAP)


autorzy: Mateusz Mikowski, Sonia Otfinowska, Marcin Chomiuk


mm/ sno/ mchom/ mark/


Kraj i świat

2021-09-20, godz. 14:40 Węgry/ Premier: rząd zwróci rodzinom z dziećmi podatek PIT Rząd Węgier zwróci rodzicom wychowującym dzieci zapłacony przez nich w tym roku podatek dochodowy do poziomu średniej pensji - zapowiedział w poniedziałek… » więcej 2021-09-20, godz. 14:40 Kościński: „Polski Ład” ma zresetować regresywny klin podatkowy i podtrzymać wzrost gospodarczy „Polski Ład” ma zresetować regresywny klin podatkowy i podtrzymać wzrost gospodarczy; myślę, że to, co proponujemy, zda egzamin - powiedział minister… » więcej 2021-09-20, godz. 14:40 We wtorek spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i protestujących medyków We wtorek o godzinie 14 w Centrum Partnerstwa Społecznego 'Dialog' odbędzie się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego… » więcej 2021-09-20, godz. 14:40 Prognoza pogody na 21 września Jak podaje IMGW, Europa Zachodnia i Centralna będą w zasięgu wyżu znad Atlantyku. Wschodnia część kontynentu będzie pod wpływem niżu znad zachodniej… » więcej 2021-09-20, godz. 14:40 Prezes IPN: konieczne jest przywrócenie sprawiedliwości transformacyjnej (opis) Wiele osób skrzywdzonych w latach osiemdziesiątych wciąż czeka na sprawiedliwość i jej choćby symboliczne przywrócenie - powiedział w poniedziałek prezes… » więcej 2021-09-20, godz. 14:40 Prognoza pogody na 21 i 22 września Jak podaje IMGW, Europa Zachodnia i Centralna będą w zasięgu wyżu znad Atlantyku. Wschodnia część kontynentu będzie pod wpływem niżu znad zachodniej… » więcej 2021-09-20, godz. 14:30 Gowin: potrzebny rozdział konstytucji poświęcony relacjom Polska-UE Lider Porozumienia Jarosław Gowin jest za włączeniem do konstytucji specjalnego rozdziału poświęconego relacjom Polski z Unią Europejską. Były wicepremier… » więcej 2021-09-20, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (20-09-2021) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2021-09-20 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2021-09-20, godz. 14:30 Ukraina/ Generał: Rosja w każdej chwili może przejść do działań zbrojnych na południu Ukrainy Rosja w każdej chwili może przejść do działań zbrojnych na południu Ukrainy - oświadczył dowódca Zbrojnych Sił Ukrainy generał Serhij Najew. Prognozuje… » więcej 2021-09-20, godz. 14:30 Pięć tysięcy przeszczepów szpiku w Szpitalu im. Mielęckiego w Katowicach Pięć tysięcy przeszczepów szpiku kostnego przeprowadzono już w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym (SPSK) im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »