Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-04, 11:40 Autor: PAP

Badanie: transformacja cyfrowa jednym z priorytetów firm prywatnych na najbliższy rok

Transformacja cyfrowa to jeden z priorytetów firm prywatnych na najbliższy rok. Koronakryzys miał największy wpływ na jej przyspieszenie według 69 proc. ankietowanych - wynika z opublikowanego w środę badania "Kryzys katalizatorem zmian: przyspieszenie" firmy Deloitte.

Ponad jedna trzecia respondentów przyznała, że w ich przedsiębiorstwach transformacja cyfrowa była reakcją na kryzys. Zaledwie jedna czwarta organizacji rozpoczęła ją przed wybuchem pandemii - wynika z raportu.


Według Deloitte firmy prywatne na całym świecie w wyniku pandemii przyspieszyły cyfrową transformację przez zwiększenie inwestycji w technologie i ich wdrożenie.


Z raportu wynika, że obok wzrostu produktywności technologia jest jednym z dwóch obszarów, w których ankietowane firmy i organizacje robiły największe postępy w zakresie budowania odporności przedsiębiorstwa.


18 proc. badanych zadeklarowało, że kwestie przyspieszenia transformacji cyfrowej ma w pełni opanowane. 45 proc. natomiast odpowiedziało, że jest w połowie drogi, a jedna czwarta rozpoczęła wdrażanie zmian.


Według Deloitte, transformacja cyfrowa jest drugą tuż za wzrostem produktywności strategią rozwoju dla badanych firm na najbliższy rok. Zadeklarowało tak 43 proc. respondentów.


Jedna czwarta firm na świecie rozpoczęła transformację cyfrową przed wybuchem pandemii COVID-19. 36 proc. respondentów stwierdziło jednak, że rozpoczęło ją dopiero w odpowiedzi na kryzys - wynika z badania. Jak podkreśliło Deloitte, odpowiedzi ankietowanych z Europy Środkowej odzwierciedlają wyniki globalne.


Jednym z trzech największych zagrożeń dla rozwoju firmy w ciągu najbliższego roku będą potencjalne ataki cybernetyczne - uważa jedna czwarta badanych.


W perspektywie trzech najbliższych lat te obawy nieco wzrastają - zauważono w raporcie i dodano, że eksperci Deloitte przewidują, iż bezpieczeństwo informacji będzie największym obszarem wydatków na technologie w ciągu najbliższego roku.


Inwestycje tego rodzaju planuje 39 proc. badanych. Na drugim miejscu znajduje się chmura obliczeniowa (38 proc.), a za nią - analityka danych (37 proc.).


Znaczna część respondentów przewiduje również, że ich firmy będą inwestować w technologie wchodzące, takie jak robotyka (20 proc.), autonomiczne pojazdy (13 proc.) i drony (11 proc.).


Badanie przeprowadzono między 21 stycznia a 9 marca 2021 r. Uczestniczyło w nim 2750 przedstawicieli firm średniej wielkości z całego świata. 91 proc. z nich to firmy prywatne. (PAP)


mfr/ pad/


Kraj i świat

2021-09-20, godz. 13:10 Białoruś/ Od 17 października tryb bezwizowy także na lotniskach w Grodnie i Brześciu 17 października wejdzie w życie dekret Alaksandra Łukaszenki, który umożliwia ruch bezwizowy przez lotniska w miastach obwodowych - Grodnie, Brześciu, Witebsku… » więcej 2021-09-20, godz. 13:10 Szpital w Cieszynie uruchomił program rehabilitacji dla ozdrowieńców Program fizjoterapeutyczny dla mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, którzy przebyli zakażenie koronawirusem i borykają się z jego skutkami, uruchomił we… » więcej 2021-09-20, godz. 13:10 Małopolska/ Zmiany w planie budowy zbiornika wodnego na rzece Prądnik Utworzenie na rzece Prądnik pięciu mniejszych zbiorników, zamiast jednego dużego, to odpowiedź Wód Polskich na oczekiwania samorządowców i mieszkańców… » więcej 2021-09-20, godz. 13:00 ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo Trener Vital Heynen nie kryje, że pożegnanie z reprezentacją Polski siatkarzy, do którego doszło w szatni po wywalczeniu brązowego medalu mistrzostw Europy… » więcej 2021-09-20, godz. 13:00 Niemcy/ Trzecia debata kandydatów na kanclerza: najciekawsza, ale wszystko już było Po niedzielnej, ostatniej przed wyborami federalnym debacie kandydatów na kanclerza Niemiec opinie komentatorów są podzielone. Jedni piszą o 'najlepszej z… » więcej 2021-09-20, godz. 13:00 Lubelskie/ Marszałek województwa o stanowisku ws. LGBT: zawsze można zrobić pół kroku do tyłu Jeśli ktoś czuje się obrażany to zawsze można zrobić pół kroku do tyłu; będziemy się zastanawiać - powiedział w piątek marszałek woj. lubelskiego… » więcej 2021-09-20, godz. 13:00 Komendant Główny SG: dysponujemy obecnie 230 wolnymi miejscami w ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców Straż Graniczna dysponuje obecnie 230 wolnymi miejscami w ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców. Możemy natychmiast uruchomić dodatkowych 500 miejsc w jednym… » więcej 2021-09-20, godz. 13:00 Wilno/ Gliński po spotkaniu z ministrem kultury Litwy: nasza współpraca jest coraz lepsza Ta współpraca jest coraz lepsza. W ciągu ostatnich lat coraz więcej konkretnych rozwiązań czy postulatów jest realizowanych - powiedział w poniedziałek… » więcej 2021-09-20, godz. 13:00 Ukraina/ 98 proc. hospitalizowanych z powodu Covid-19 jest niezaszczepionych 98 proc. hospitalizowanych z powodu Covid-19 w ostatnich trzech miesiącach na Ukrainie to osoby niezaszczepione - poinformował główny lekarz sanitarny tego… » więcej 2021-09-20, godz. 13:00 El. MŚ 2022 - Fabiański po raz ostatni wśród powołanych Łukasz Fabiański został po raz ostatni powołany do piłkarskiej kadry. 36-letni bramkarz West Ham United ogłosił zakończenie kariery międzynarodowej, a… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »