Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-04, 09:20 Autor: PAP

Hołownia: za wcześnie na rozmowę o jednej liście wyborczej opozycji; nie ma powrotu do Polski PO

Za wcześnie jest na rozmowę o jednej liście opozycji; zadaniem Polski 2050 jest zbudowanie własnego elektoratu, aby Polska nie była skazana po raz kolejny na polaryzację, co zakończy się wygraną PiS - mówił lider ugrupowania Szymon Hołownia. Zaznaczył, że "nie ma powrotu do Polski PO".

Polska 2050 w opublikowanym w środę sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" może liczyć na 11,1 proc. poparcia. Ponad miesiąc ruch Hołowni miał 20,2 proc.


Hołownia, pytany w środę TVN24, czy Platforma Obywatelska zyskuje w sondażach kosztem Polski 2050, stwierdził, że spokojnie czeka na koniec okresu wakacyjnego, który może zniekształcać sondaże. "Spokojnie czekamy do września, kiedy zaprezentujemy pełen albo prawie pełen pakiet naszych rozwiązań programowych i mam nadzieję pójdziemy mocno dalej" - zapowiedział.


Według niego, "ta korekta sondażowa jest w pewien sposób naturalna i mogła być oczekiwana". "Widziałem co się działo, przy efekcie (Borysa) Budki, widziałem, co się działo przy efekcie (Rafała) Trzaskowskiego, jak mi też wtedy zjechały sondaże, bo wszyscy poszli wierzyć w tamtą nadzieję; i też wiem jak to się skończyło. (...) Widzę efekt (Donalda) Tuska i nie wiem, jak on się skończy" - powiedział.


"W tej chwili rzeczywiście zostali z nami ci wyborcy, my szacujemy, że około 15 proc., którzy są po prostu wyborcami Polski 2050, a nie swingującymi wyborcami innych ugrupowań, którzy zawsze przyjdą do tego ugrupowania, które w tym momencie w sondażach jest najsilniejsze wobec PiS" - ocenił.


Podkreślił, że zadaniem jego ruchu jest zbudowanie "naszego organicznego, Polski 2050, elektoratu tak, żeby Polska nie była skazana po raz kolejny na polaryzację". "Bo ta polaryzacja wiadomo jak się kończy. Jeżeli sześć razy skończyła się tak samo, to i siódmy raz - przy tych samych danych - skończy się tak samo, czyli po prostu zwycięstwem PiS-u, a do tego nie możemy dopuścić".


"Ni ma możliwości, żeby dopuścić do tego, żeby PiS kontynuował swoją idiotyczną władzę, a z drugiej strony nie ma powrotu do 2007 roku, do Polski Platformy (Obywatelskiej)" - podkreślił.


Polityk był też pytany, czy zgadza się z Rafałem Trzaskowskiego, kiedy ten mówił: "Wszyscy na opozycji zakładamy współpracę; niemożliwe będzie rządzenie przez jedną partię; porozumienie jest konieczne; na opozycji panuje konkurencja, ale trzeba będzie się porozumieć; jestem zwolennikiem jednej listy".


Hołownia zaznaczył, że nie zgadza się z takim podejściem. "Uważam, że za wcześnie jest na rozmowę o jednej liście" - oświadczył. Przekonywał przy tym, że przede wszystkim należy szukać rozwiązań wobec takich zagrożeń, jak "klęska klimatyczna, klęska demograficzna, konieczność transformacji energetycznej i technologicznej". "Jeżeli my dzisiaj nie będziemy mieli na to pomysłu, to nawet jeżeli wygramy spektakularnie z tym PiS-em jedną listą, albo jeszcze jakimiś innymi chwytami, to PiS wygra następne wybory po tych naszych wygranych wyborach" - powiedział.


Odnosząc się do dyskusji o jednej liście opozycji, Hołownia wskazał też na tych wyborców, którzy "mają alergię na Platformę". "Bo pamiętają lata rządów Platformy i nie są z nich zadowoleni. Tacy ludzie w Polsce też są, a Platforma ma olbrzymi elektorat negatywny" - zauważył. Według niego, "teraz nasze wejście w ten układ, na tym obecnym etapie, odcina tych ludzi, którzy przechodzą do kategorii +nie głosujemy+, i nie ma już tych ludzi, żeby wygrać z PiS-em".


Polityk był też pytany, czy otrzymał zaproszenie na Campus Polska Przyszłości, organizowany przez Trzaskowskiego w Olsztynie.


"Jeszcze nie. Natomiast Rafał Trzaskowski dzwonił do mnie w sprawie , o której mamy porozmawiać. Nie wiem, może (sprawa ta) dotyczy Campusu. Pewnie zdzwonimy się w najbliższych dniach, to będziemy rozmawiać" - odpowiedział. (PAP)


Autor: Mieczysław Rudy


rud/ itm/


Kraj i świat

2021-09-27, godz. 05:50 IMGW: początek zimy nie powinien przynieść większych chłodów Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną prognozę dlugoterminową do stycznia 2022 roku. - Według naszych obliczeń, tegoroczna… » więcej 2021-09-27, godz. 05:40 Prognoza pogody na 27 i 28 września Jak informuje IMGW, wpływ wyżów zaznacza się od północno-wschodniej części Europy, przez Skandynawię, po częściowo wschodnią i centralną część… » więcej 2021-09-27, godz. 05:10 Niemcy/ SPD wygrała wybory do Bundestagu, CDU/ CSU na drugim miejscu (krótka) Socjaldemokraci z SPD wygrali niedzielne wybory do Bundestagu, zdobywając 25,7 proc. głosów i wyprzedzając chadeków z CDU/CSU, którzy uzyskali 24,1 proc… » więcej 2021-09-27, godz. 03:10 Nikaragua/ Po uwięzieniu 145 działaczy opozycji Ortega rozpoczął kampanię wyborczą Sprawujący dyktatorskie rządy prezydent Nikaragui Daniel Ortega rozpoczął kampanię przed listopadowymi wyborami prezydenckimi. Wcześniej aresztowano 145… » więcej 2021-09-27, godz. 02:20 Portugalia/ Rządzący socjaliści wygrali wybory samorządowe Rządząca krajem Partia Socjalistyczna (PS) premiera Antonio Costy wygrała niedzielne wybory samorządowe w Portugalii - wynika z danych po obliczeniu głosów… » więcej 2021-09-27, godz. 01:30 Niemcy/ Wybory do Bundestagu: AfD najsilniejszą partią w Saksonii W Saksonii, kraju związkowym na wschodzie Niemiec, niedzielne wybory do Bundestagu wygrała populistyczno-prawicowa AfD - podała agencja dpa po przeliczeniu… » więcej 2021-09-27, godz. 01:10 Niemcy/ Wybory do Bundestagu: CSU wygrała w Bawarii, ale z najgorszym wynikiem od 1949 r. W Bawarii niedzielne wybory do Bundestagu wygrała CSU, ale z rezultatem najgorszym do 1949 roku - podała agencja dpa, opierając się na oficjalnych wynikac… » więcej 2021-09-27, godz. 00:50 Lubelskie/ Koniec utrudnień na dk 19 w Annonówce Przejezdna jest już droga krajowa nr 19 w Annonówce na odcinku Radzyń Podlaski - Kock. W wyniku zderzenia samochodu z łosiem zginęła jedna osoba, a jedna… » więcej 2021-09-27, godz. 00:40 Niemcy/ Wybory do Bundestagu: AfD po raz pierwszy najsilniejszą partią w Turyngii Po raz pierwszy w wyborach do Bundestagu populistyczno-prawicowa AfD zdobyła najwięcej głosów w Turyngii, kraju związkowym na wschodzie Niemiec - poinformowała… » więcej 2021-09-27, godz. 00:30 San Marino/ W referendum większość poparła legalizację aborcji Zdecydowana większość mieszkańców San Marino poparła w niedzielnym referendum zniesienie zakazu aborcji, obowiązującego w tym mikroskopijnym kraju od 1865… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »