Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-03, 10:40 Autor: PAP

UKNF: o wypłacie środków z konta osoby z ogłoszoną upadłością konsumencką decyduje syndyk

Banki powinny śledzić na bieżąco obwieszczenia o upadłościach konsumenckich i z ewentualną wypłatą środków upadłego wstrzymać się do decyzji syndyka – wynika z opublikowanego we wtorek stanowiska UKNF.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował we wtorek swoje stanowisko dotyczące zasad postępowania banków w razie upadłości konsumenckiej klienta. UKNF zdecydował się na taki krok ze względu na informację, że banki nie stosują jednolitej praktyki postępowania w takich przypadkach.


UKNF zwrócił uwagę zwłaszcza na brak zasad co do śledzenia obwieszczeń o upadłościach konsumenckich w Monitorze Sądowym i Gospodarczym a także na przypadki dokonywania wypłat z rachunków na rzecz osób, co do których taką upadłość ogłoszono.


„Mając na uwadze rozbieżności dotyczące praktyk stosowanych przez banki w ww. kwestiach, UKNF prezentuje następujące stanowisko: banki powinny na bieżąco śledzić MSiG (po 1 grudnia 2021 r. Krajowy Rejestr Zadłużonych) pod kątem obwieszczeń dotyczących ogłoszeń postanowień o upadłości konsumenckiej posiadaczy rachunków prowadzonych przez te banki i dokonywać na podstawie takich obwieszczeń niezwłocznych blokad rachunków” – napisano w informacji UKNF.


Decyzja nadzoru dotyczy także kwestii wypłat z rachunków osób, których upadłość konsumencka została ogłoszona.


„Banki powinny powstrzymać się z wypłatą środków znajdujących się na rachunku upadłego lub wykonywania innych dyspozycji upadłego dotyczących zablokowanego rachunku, do momentu otrzymania stosownej dyspozycji ze strony syndyka, chyba że na podstawie posiadanych informacji są w stanie jednoznacznie ocenić, że środki znajdujące się na rachunku nie wchodzą do masy upadłości na podstawie art. 63 Pr. upadł.” – zarekomendowano w stanowisku UKNF.


Nadzór zastrzegł, że obie rekomendacje powinny być stosowane nie tylko przez banki, ale także przez oddziały instytucji kredytowych i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.


UKNF zwrócił uwagę, że obecne przepisy nakazują publikację obwieszczeń dotyczących upadłości w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Od momentu publikacji takiego obwieszczenia nie można zasłaniać się jego nieznajomością, zaś bank musi przekazać syndykowi informacje o posiadanych przez upadłego w tej instytucji rachunkach, sejfach i skrytkach.


„Z obu wyżej przytoczonych przepisów wynika, że banki powinny śledzić obwieszczenia dotyczące upadłości publikowanych w MSiG, i banki co do zasady nie mogą zasłaniać się nieznajomością obwieszczeń tam publikowanych dotyczących upadłości. Niewykonywanie tego obowiązku może rodzić po stronie banków ryzyko poniesienia odpowiedzialności wynikającej z art. 78 pr. upadł. zgodnie z którym: +Spełnienie świadczenia do rąk upadłego dokonane po obwieszczeniu o ogłoszeniu upadłości w Rejestrze [odpowiednio MSiG – przyp. aut] nie zwalnia z obowiązku spełnienia świadczenia do masy upadłości, chyba że równowartość świadczenia została przekazana przez upadłego do masy upadłości+” – wskazano w stanowisku nadzoru finansowego.


UKNF przypomniała także, że „upadły traci prawo zarządu majątkiem wchodzącym w skład masy upadłości”. Tym samym – wskazał nadzór – upadły może zarządzać majątkiem, który w skład masy upadłości nie wchodzi. Jednak kluczowe pozostaje ustalenie, co wchodzi a co nie wchodzi w skład masy upadłościowej. I choć banki mają prawo dokonywać samodzielnie takiej oceny, to mogą nie posiadać odpowiednich informacji, umożliwiających decyzję o wypłacie. A bez takich danych może się pojawić ryzyko poniesienia przez bank odpowiedzialności za uszczuplenie masy upadłości.


„Należy więc przyjąć, że w aktualnie obowiązującym stanie prawnym (...) bank i inne nadzorowane podmioty powinny powstrzymać się z wypłatą lub przelewem środków znajdujących się na rachunku bankowym upadłego klienta do momentu uzyskania stosownej informacji od syndyka, chyba że z posiadanych przez nie informacji jednoznacznie wynika, że na rachunku bankowym upadłego znajdują się środki niewchodzące do masy upadłości. Taka sytuacja może mieć miejsce na przykład, jeśli z przedłożonych przez upadłego dokumentów, tytułów przelewów oraz danych podmiotu dokonującego wpłaty środków, bank jest w stanie jednoznacznie ustalić, że środki, które wpłynęły na rachunek stanowią świadczenie niewchodzące do masy upadłości” – stwierdzono w stanowisku UKNF.


Nadzór zwrócił też uwagę, że nie we wszystkich bankach, do których skierowano zapytania, obowiązywały procedury normujące zasady współpracy z syndykiem w przypadku upadłości konsumenckiej. To zaś może mieć negatywny wpływ na szybkość postępowania banku w przypadku upadłości konsumenckiej klienta.


„Posiadanie przez wszystkie banki procedury w tym zakresie miałoby pozytywny wpływ na jakość świadczonych usług i szybkość postępowania banku. Zdaniem UKNF taka procedura powinna przewidywać termin, w którym bank ma obowiązek zawiadomić posiadacza rachunku o dokonanej blokadzie i jej przyczynie. Dodatkowo takie zawiadomienie mogłoby zawierać pouczenie dla posiadacza rachunku w zakresie kroków, jakie klient może podjąć w celu uzyskania dostępu do środków, które zgodnie z art. 63 Pr. upadł., nie wchodzą do masy upadłości, a których bank nie może wypłacić, ze względu na brak wystarczających informacji do określenia ich pochodzenia” – zdecydował UKNF.


Nadzór chciałby, aby banki w takiej wewnętrznej procedurze doprecyzowały obowiązek poinformowania syndyka o należących do upadłego rachunkach poprzez wskazanie w procedurze krótkiego terminu takiego powiadomienia. Przy okazji takiej informacji banki mogłyby zapytać o zakres, w jaki upadły może korzystać z rachunku i czy na rachunku znajdują się środki niewchodzące do masy upadłości.


„UKNF oczekuje, że banki i inne nadzorowane podmioty dokonają oceny stosowanych przez siebie praktyk związanych z blokowaniem oraz wypłatą środków z rachunku klienta względem, którego ogłoszono upadłość konsumencką oraz podejmą działania w celu ujednolicenia w tym zakresie swoich praktyk” – napisano w informacji. (PAP)


Autor: Marek Siudaj


ms/ mmu/


Kraj i świat

2024-05-08, godz. 17:30 Szef komisji ds. specsłużb: przestępstwo, które popełnia sędzia Szmydt, trwa cały czas Przestępstwo, które popełnia sędzia Tomasz Szmydt, trwa cały czas; to oznacza, że można w sprawie uchylenia mu immunitetu odnieść się do niego tak, jak… » więcej 2024-05-08, godz. 17:20 Chorwacja/ Premier Plenković uzgodnił nową większość z konserwatywnym Ruchem Ojczyźnianym Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ) premiera Andreja Plenkovicia, czyli zwycięskie ugrupowanie w kwietniowych wyborach parlamentarnych w Chorwacji, uzgodniła… » więcej 2024-05-08, godz. 17:20 Warszawa/ Pożar w biurowcu w centrum (aktl.) Pożar wybuchł w jednym z biurowców przy ulicy Twardej 18 na poziomie -1. Został już zlokalizowany, strażacy sprawdzają budynek kamerami termowizyjnymi… » więcej 2024-05-08, godz. 17:10 Warszawa/ Gościnne pokazy spektaklu "Caligula 2.0" w Teatrze Druga Strefa - od piątku W stołecznym Teatrze Druga Strefa 10 i 11 maja odbędą się gościnne pokazy 'Caliguli 2.0' - sztuki norweskiego reżysera i scenografa Rolfa Almego. Tragikomedia… » więcej 2024-05-08, godz. 17:10 Richardson przedstawia rewolucyjne rozwiązanie umożliwiające rozwój potencjału sprzedaży w oparciu o dane pomiarowe… FILADELFIA, 8 maja 2024 r. /PRNewswire/ -- Richardson Sales Performance („Richardson”), globalny lider w dziedzinie szkoleń sprzedażowych i poprawy wydajności… » więcej 2024-05-08, godz. 17:10 Dolnośląskie/ A4 zablokowana po wypadku z udziałem busa i ciężarówki Dwie osoby zostały ranne w wypadku na autostradzie A4 pod Wrocławiem między węzłami Kąty Wrocławskie i Pietrzykowice. Zablokowana jest jezdnia w kierunku… » więcej 2024-05-08, godz. 17:10 UE/ Sankcje nałożone na Sputnika i RT nie zostały wprowadzone we wszystkich krajach Choć UE ponad dwa lata temu zakazała działalności prokremlowskich mediów Sputnik i RT na terenie Wspólnoty, wciąż można je oglądać w niektórych państwach… » więcej 2024-05-08, godz. 17:10 Dolnośląskie/ W wodociągach w Lewinie Kłodzkim wykryto bakterię zgorzeli gazowej W wodociągach gminy Lewin Kłodzki na Dolnym Śląsku sanepid wykrył bakterię zgorzeli gazowej. Woda nie nadaje się do spożycia ani do mycia, lecz jedynie… » więcej 2024-05-08, godz. 17:10 Bodnar: prokuratura przygotowuje wniosek o uchylenie immunitetu sędziemu Szmydtowi (opis) Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar poinformował w środę, że prokuratura przygotowuje wniosek o uchylenie immunitetu sędziemu Tomaszowi… » więcej 2024-05-08, godz. 17:10 ONZ/ WHO: szpitalom w południowej Strefie Gazy starczy paliwa zaledwie na trzy dni Szpitalom w południowej Strefie Gazy starczy paliwa już tylko na trzy dni - ostrzegł w środę na platformie X szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »