Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-03, 10:20 Autor: PAP

MS o podważaniu wyroków delegowanych sędziów: dezorganizacja wymiaru sprawiedliwości

Uchylenie przez Izbę Karną SN wyroków w dwóch sprawach, dopatrując się w nich udziału rzekomo błędnie delegowanych sędziów, podważa obowiązującą od dawna linię orzeczniczą w takich sprawach oraz dezorganizuje wymiar sprawiedliwości - oświadczyło Ministerstwo Sprawiedliwości.

Chodzi o orzeczenia, które zapadły przed Izbą Karną Sądu Najwyższego w maju oraz lipcu bieżącego roku. W pierwszej ze spraw chodziło o delegowanie w 2018 r. do Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie sędziego Rafała Puchalskiego, prezesa rzeszowskiego sądu okręgowego i członka KRS. Jak informował "Dziennik Gazeta Prawna", sędzia został delegowany do tego sądu na czas pełnienia funkcji prezesa sądu okręgowego, tymczasem przepisy stanowią, że minister może delegować sędziego albo na czas określony nie dłuższy niż dwa lata, albo na czas nieokreślony.


O kolejnej sprawie dotyczącej innego członka KRS sędziego Dariusza Drajewicza informowała m.in. "Polityka". Jak podano, 21 lipca Sąd Najwyższy uchylił wyrok na handlarza narkotykami, gdyż w składzie orzekającym Sądu Apelacyjnego w Warszawie zasiadał "niewłaściwie obsadzony" sędzia, czyli właśnie Drajewicz.


W oświadczeniu nawiązującym do tych orzeczeń Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że "sędziowie są delegowani do +pełnienia obowiązków sędziego w innym sądzie na czas pełnienia tam funkcji+ według niezmiennych zasad obowiązujących od co najmniej kilkunastu lat". "Były one praktykowane przez kolejnych ministrów sprawiedliwości. Nigdy ta praktyka oparta na obowiązujących od lat przepisach nie była kwestionowana. Nigdy dotąd nie podważył jej także Sąd Najwyższy, który badał wiele spraw, w których wyroki wydawali sędziowie delegowani na podstawie tych samych przepisów" - napisano.


"Uchylenie przez Izbę Karną Sądu Najwyższego wyroków w dwóch sprawach dopatrując się w nich udziału rzekomo błędnie delegowanych sędziów, mimo że nie zmieniły się żadne przepisy w tym zakresie, podważa obowiązującą od dawna linię orzeczniczą w takich sprawach oraz dezorganizuje wymiar sprawiedliwości" - podkreślił resort.


Jak dodano, ewentualny udział w wydaniu orzeczenia osoby nieuprawnionej, "a za taką należałoby uznać błędnie delegowanego sędziego", stanowiłoby bezwzględną przyczynę odwoławczą. "Sąd Najwyższy nieraz badał już w przeszłości sprawy, w których wyroki wydawali sędziowie delegowani w identyczny sposób, który teraz jest kwestionowany. Gdyby rzeczywiście stanowiło to przeszkodę dla wymiaru sprawiedliwości, Sąd Najwyższy był zobowiązany z urzędu w każdym przypadku uchylić takie wyroki. Jednak nie zrobił tego wcześniej ani razu. Nie stwierdził też nieważności poszczególnych delegacji, tym samym potwierdził ich prawidłowość i skuteczność" - wskazano.


Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło też uwagę, że Sąd Najwyższy w ramach rozpoznawanych kasacji wielokrotnie oceniał również orzeczenia podejmowane z udziałem sędziego Rafała Puchalskiego, którego delegacja jest obecnie kwestionowana. "Nigdy wcześniej Sąd Najwyższy nie stwierdził przy tym żadnych nieprawidłowości dotyczących tej delegacji, ani nie uchylił w związku z tym żadnego wyroku orzekanego przez tego sędziego" - napisano.


"Również w ciągu 6 lat działania Ministerstwa Sprawiedliwości pod obecnym kierownictwem do Sądu Najwyższego wpłynęło wiele podobnych spraw i nigdy – aż do maja 2021 r. – dotychczasowe zasady nie były kwestionowane" - czytamy.


W opinii Ministerstwa Sprawiedliwości obecne decyzje Izby Karnej Sądu Najwyższego są "nagłą i nieuzasadnioną zmianą linii orzeczniczej oraz wykładni przepisów ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych". "Takie działania w istocie uderzają w interes prawny zwykłych Polaków i będą prowadzić do utraty zaufania i szkody na wizerunku Sądu Najwyższego" - oceniono.


Zdaniem MS, "gwałtowna zmiana orzecznictwa podważająca zaufanie do sądownictwa tym bardziej uzasadnia konieczność pilnej i głębokiej reformy Sądu Najwyższego, która do tej pory nie została przeprowadzona". (PAP)


Autorka: Sonia Otfinowska


sno/ robs/


Kraj i świat

2021-09-22, godz. 00:30 Ekstraklasa siatkarek - mistrzynie Polski (dokumentacja) Najbardziej utytułowanym kobiecym klubem siatkarskim jest AZS AWF Warszawa, który 22-krotnie był mistrzem Polski. Wśród obecnie występujących drużyn w… » więcej 2021-09-22, godz. 00:20 Turniej WTA w Ostrawie - Rybakina rywalką Linette Jelena Rybakina będzie rywalką Magdy Linette w drugiej rundzie (1/8 finału) halowego turnieju WTA w Ostrawie. Tenisistka z Kazachstanu wygrała z Rosjanką… » więcej 2021-09-22, godz. 00:10 Liga hiszpańska - 6. kolejka Wyniki meczów 6. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Hiszpanii: wtorekGetafe 1 - Stefan Mitrovic 45 czerwona kartka: Carles Alena 74Atletico Madryt 2 - Luis Suarez… » więcej 2021-09-22, godz. 00:00 Puchar Ligi w Anglii - odpadły trzy drużyny ekstraklasy Trzy drużyny angielskiej ekstraklasy piłkarskiej - Everton, Watford i Norwich - odpadły we wtorek w 1/16 finału Pucharu Ligi. Everton został wyeliminowany… » więcej 2021-09-22, godz. 00:00 El. MŚ piłkarek nożnych - trenerka Polek: raziliśmy nieskutecznością Polskie piłkarki nożne pokonały na wyjeździe Armenię 1:0 we wtorkowym meczu eliminacji mistrzostw świata. „Co prawda w pełni kontrolowaliśmy mecz, ale… » więcej 2021-09-21, godz. 23:40 46. FPFF/ Poznaliśmy laureatów 13. Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu, krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz i Dyskusyjny Klub Filmowy 'Kropka' w Krakowie znaleźli się w gronie laureatów 13. Nagród… » więcej 2021-09-21, godz. 23:40 Liga włoska - Inter pokonał Fiorentinę Drągowskiego i odzyskał pozykcję lidera Inter Mediolan pokonał na wyjeździe Fiorentinę 3:1 w meczu 5. kolejki włoskiej ekstraklasy piłkarskiej i wrócił po dobie na pozycję lidera tabeli. W bramce… » więcej 2021-09-21, godz. 23:10 ONZ/ Duda: Nord Stream 2. powinien być powodem do refleksji w naszych relacjach z USA (opis) Gazociąg Nord Stream 2. powinien być powodem do refleksji w naszych relacjach ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda w Nowym… » więcej 2021-09-21, godz. 23:10 Liga włoska - 5. kolejka Wyniki wtorkowych meczów 5. kolejki włoskiej ekstraklasy piłkarskiej: Bologna 2 - Aaron Hickey 49, Marko Arnautovic 85-karnyGenoa 2 - Mattia Destro 55, Domenico… » więcej 2021-09-21, godz. 22:50 Sytuacja na Bliskim Wschodzie wśród tematów rozmów wiceszefa MSZ Pawła Jabłońskiego w Jordanii Relacje dwustronne, sytuacja na Bliskim Wschodzie i migracja znalazły się wśród tematów rozmów wiceszefa MSZ Pawła Jabłońskiego z sekretarzem generalnym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »