Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-02, 00:10 Autor: PAP

Stosunki polsko-niemieckie jednym z tematów rozmowy marszałka Senatu z premierem Nadrenii Północnej-Westfalii

Stosunki polsko-niemieckie były jednym z tematów rozmowy marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego z premierem Nadrenii Północnej-Westfalii, przewodniczącym CDU Arminem Laschetem - poinformowało PAP w niedzielę Centrum Informacyjne Senatu.

"Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki spotkał się w niedziele?, 1 sierpnia br. w Warszawie z premierem Nadrenii Północnej-Westfalii, Arminem Laschetem. W spotkaniu wzięli udział także Wicemarszałek Senatu RP Michał Kamiński, senator Marek Borowski oraz Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski i Dyrektor Gabinetu Marszałka Senatu RP Małgorzata Daszczyk" - poinformowały PAP służby prasowe Senatu.


Jak wyjaśniono, spotkanie było kontynuacja? rozmowy, którą politycy rozpoczęli w Akwizgranie, gdzie 28 czerwca br. Marszałek Senatu RP wręczył Arminowi Lachetowi honorowa? nagrodę europejskiej Polonii "Polonicus" za wieloletnie wsparcie dla Polonii w Niemczech oraz za stały wkład w dialog polsko-niemiecki. Marszałek Grodzki i premier Laschet rozmawiali wtedy takz˙e w cztery oczy - podano.


"Rozmowy w Warszawie dotyczyły m.in stosunków polsko-niemieckich, jak i zagadnień dotyczących krajów sąsiedzkich. Rozmówcy odnotowali bardzo wiele wspólnych poglądów na kwestie dotyczące Unii Europejskiej, praworządności, praw człowieka oraz odbudowy Europy po pandemii koronawirusa w kontekście Funduszu Odbudowy, który - jak podkreślili - ma służyć zwiększeniu odporności naszego kontynentu na problemy zdrowotne, pandemiczne, gospodarcze i społeczne" - czytamy w informacji przekazanej PAP.


Dodano, że premier Armin Laschet zaprosił delegacje? Senatu do złożenia wizyty w Nadrenii Północnej-Westfalii, "w celu zapoznania się z nauczaniem je?zyka polskiego jako języka ojczystego dla Polonii, która licznie zamieszkuje w tym landzie, co jest przykładem dobrej realizacji porozumień polsko-niemieckich w zakresie nauczania naszego je?zyka."


W niedzielę z Arminem Laschetem spotkał się także premier Mateusz Morawiecki. Jak poinformował szef polskiego rządu na Facebooku, w rozmowie poruszane były bieżące zagadnienia międzynarodowe, w tym kwestie bezpieczeństwa energetycznego Europy. "Rozmawialiśmy także m.in. o prawach Polaków mieszkających w Niemczech, zwiększeniu możliwości nauczania języka polskiego w Niemczech oraz realizacji uchwały Bundestagu dotyczącej budowy miejsca pamięci ofiar II Wojny Światowej w Berlinie" - dodał.


W sobotę, w przeddzień 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Armin Laschet oraz ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven złożyli wieńce pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich. (PAP)


mmu/ sp/


Kraj i świat

2021-09-20, godz. 14:30 Gowin: potrzebny rozdział konstytucji poświęcony relacjom Polska-UE Lider Porozumienia Jarosław Gowin jest za włączeniem do konstytucji specjalnego rozdziału poświęconego relacjom Polski z Unią Europejską. Były wicepremier… » więcej 2021-09-20, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (20-09-2021) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2021-09-20 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2021-09-20, godz. 14:30 Ukraina/ Generał: Rosja w każdej chwili może przejść do działań zbrojnych na południu Ukrainy Rosja w każdej chwili może przejść do działań zbrojnych na południu Ukrainy - oświadczył dowódca Zbrojnych Sił Ukrainy generał Serhij Najew. Prognozuje… » więcej 2021-09-20, godz. 14:30 Pięć tysięcy przeszczepów szpiku w Szpitalu im. Mielęckiego w Katowicach Pięć tysięcy przeszczepów szpiku kostnego przeprowadzono już w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym (SPSK) im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu… » więcej 2021-09-20, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (20-09-2021) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2021-09-20 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2021-09-20, godz. 14:30 W Katowicach odsłonięto tablicę upamiętniającą Józefa Zemłę – przedwojennego prezesa sądu Przy wejściu do gmachu Sądu Okręgowego w Katowicach odsłonięto w poniedziałek tablicę upamiętniającą dr. Józefa Zemłę (1887-1941), sybiraka, przedwojennego… » więcej 2021-09-20, godz. 14:30 Baranów Sandomierski/ Wały przeciwpowodziowe na Wiśle będą rozbudowane Powstanie studium wykonalności dla zabezpieczenia przeciwpowodziowego obszaru pomiędzy Krakowem a Zawichostem. Jego elementem jest m.in. opracowanie projektu… » więcej 2021-09-20, godz. 14:30 Tusk: PiS chce zniszczyć Romana Szełemeja, ale nie mają szans Roman Szełemej jest lekarzem, samorządowcem, harującym jak wół dla swojego ukochanego Wałbrzycha i swoich pacjentów; jest z Platformy; jest przyzwoitym… » więcej 2021-09-20, godz. 14:20 Gowin: konsekwencją Polskiego Ładu będzie przyspieszenie drożyzny Konsekwencją Polskiego Ładu będzie przyspieszenie i tak galopującej już dzisiaj drożyzny - ocenił lider Porozumienia, były wicepremier Jarosław Gowin… » więcej 2021-09-20, godz. 14:20 Francja/ Kanclerz Kurz: niedobrze, że o praworządności mówi się tylko w kontekście Polski i Węgier Kanclerz Austrii Sebastian Kurz w weekend w wywiadzie dla francuskiego dziennika „Ouest France” stwierdził, że 'niedobrze, że o praworządności mówi się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »