Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-31, 19:30 Autor: PAP

Abp Jędraszewski: potrzeba asertywności wobec zagrożeń

Do asertywności wobec zagrożeń, "które chciałyby zakłócić nasze życie duchowe, osobiste, życie naszego narodu i jego przyszłość” wzywał w sobotę na Jasnej Górze metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Duchowny mówił też o wolności m.in. w kontekście prawa do życia dzieci nienarodzonych.

Jak poinformowało biuro prasowe częstochowskiego sanktuarium "Jasna Góra News", metropolita krakowski przewodniczył mszy św. z udziałem uczestników 40. Pieszej Pielgrzymki Góralskiej, która w sobotę dotarła na Jasną Górę. Z Podhala pod hasłem "Wezwani do wolności" wędrowało prawie 500 pątników. Do motta pielgrzymki odniósł się w homilii abp Jędraszewski, wskazując, iż wolność to wielki skarb, z czego wypływa też zadanie jego obrony.


"To wielka godność człowieka, który dla wolności potrafi dać z siebie wszystko. I stąd ta radość, która tutaj między nami jest. Boża radość bożych dzieci domaga się jednocześnie, byśmy broniąc tej radości w sobie, i tę radość głosząc innym, umieli być jeśli trzeba – mówiąc językiem współczesnym – asertywni, mówiąc jednoznacznie +nie+ wobec wszelkich zagrożeń, które chciałyby zakłócić nasze życie duchowe, osobiste, życie naszego narodu i jego przyszłość" - powiedział arcybiskup, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.


"O tę mądrość, by rozeznać współczesny świat; o to męstwo, by przy wolności trwać i dla niej umieć się poświecić, prosimy dzisiaj naszą Matkę i Królową" - dodał.


Metropolita krakowski odniósł się też do wolności w kontekście prawa do życia dzieci nienarodzonych. "Trzeba znać stawkę wolności, a jest nią prawo do życia dzieci nienarodzonych czy miłość kobiety i mężczyzny. Ona jest bardzo demolowana. Jako ludzie wolni mówmy +nie+ wszystkim przeciwieństwom tego świata, które chce wpływać na nasze życie duchowe" – mówił arcybiskup.


"Świat z Chrystusem będzie bardziej rozsądny; Wy, ludzie gór, to bardzo dobrze rozumiecie" - zwrócił się do górali abp Jędraszewski, życząc pielgrzymom, by umieli bronić w sobie bożej radości wynikającej z właściwie odczytanej i przeżywanej wolności.


Pierwsza piesza pielgrzymka z Podhala na Jasną Górę wyruszyła z Bachledówki 19 sierpnia 1982 r. - w okresie stanu wojennego, w roku 600-lecia Jasnej Góry. Od trzeciej pielgrzymki do grupy z Bachledówki dołączyła grupa z Nowego Targu, a w kolejnym roku z Rabki. Od 1991 r. do wspólnej góralskiej pielgrzymki dołączyli również Orawianie.


W ub. roku, z powodu pandemii, pielgrzymka miała wymiar przede wszystkim duchowy - na Jasną Górę przybył jedynie kierownik góralskiej grupy ze skromną delegacją, a także rodziny pielgrzymujące indywidualnie.(PAP)


autor: Marek Błoński


mab/ pat/


Kraj i świat

2021-09-22, godz. 09:40 Hiszpania/ Ludzie uciekają z domów przed lawą wulkaniczną w Todoque na wyspie La Palma W miejscowości Todoque na wyspie La Palma (Wyspy Kanaryjskie) ludzie uciekają z domów przed zbliżającą się lawą wypływającą z wulkanu Cumbre Vieja… » więcej 2021-09-22, godz. 09:40 SG: 495 pozwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym Od początku obowiązywania stanu wyjątkowego w pasie przy granicy polsko-białoruskiej wydano 495 pozwoleń na wjazd do strefy nim objętej - poinformowała… » więcej 2021-09-22, godz. 09:40 Niedzielski: dziś zbliżamy się do granicy 900 zakażeń koronawirusem W środę mamy dalszy przyrost liczby zakażeń, ale nie jest już tak dynamiczny. Zbliżamy się do granicy 900 zakażeń koronawirusem, to jest mniej więcej… » więcej 2021-09-22, godz. 09:40 Chiny/ Milionowe dostawy szczepionek dla Birmy trafiają do junty i dyskretnie do opozycji W obliczu pogarszającej się sytuacji epidemicznej w Birmie władze Chin przekazały juncie sprawującej władzę w kraju 13 mln dawek szczepionki przeciwko Covid-19… » więcej 2021-09-22, godz. 09:30 Mucha o możliwości przedłużenia stanu wyjątkowego: sytuacja jest monitorowana, będą podejmowane odpowiednie dec… Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest na bieżąco monitorowana, analizujemy informacje i na tej podstawie będą podejmowane odpowiednie decyzje - powiedział… » więcej 2021-09-22, godz. 09:30 Pele wraca do zdrowia, ćwiczy na rowerze treningowym Legendarny brazylijski piłkarz Pele wraca do zdrowia po operacji guza okrężnicy. Ćwiczy na rowerze treningowym, a w nagranym filmie poinformował, że ma nadzieję… » więcej 2021-09-22, godz. 09:30 UE/ Europosłanka Mazurek: wstrzymanie wydobycia w Turowie oznaczałoby zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego całej… Wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów oznaczałoby zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego całej Unii Europejskiej - mówi w rozmowie z PAP europosłanka… » więcej 2021-09-22, godz. 09:30 Niedzielski: podpisaliśmy trójstronne porozumienie z ratownikami i pracodawcami (krótka) Przedstawiciele komitetu protestacyjnego ratowników medycznych, pracodawców i Ministerstwa Zdrowia podpisali porozumienie - poinformował w czwartek minister… » więcej 2021-09-22, godz. 09:20 Poznań/ Zatrzymany transport uszkodzonej elektroniki z Wielkiej Brytanii Transport ponad 1,7 tys. uszkodzonych telefonów i tabletów z Wielkiej Brytanii zatrzymali funkcjonariusze celno-skarbowi w oddziale celnym w Poznaniu. Urządzenia… » więcej 2021-09-22, godz. 09:20 "NYT": Google kupi w Nowym Jorku biurowiec za 2,1 mld dolarów; "historyczna inwestycja" Google ogłosił we wtorek, że kupi biurowiec w Nowym Jorku za 2,1 mld dolarów. Jeśli transakcja dojdzie do skutku będzie jedną z największych tego typu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »