Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-31, 11:30 Autor: PAP

Podkarpackie/ Spuścizna Kresów dawnej Rzeczpospolitej dostępna wirtualnie

Ponad tysiąc obiektów: zdjęć, zdigitalizowanych eksponatów, informacji, sylwetek osób i historii całych rodów związanych z Kresami dawnej Rzeczpospolitej można oglądać wirtualnie. W internecie dostępny jest już tematyczny portal poświęcony właśnie dziedzictwu Kresów dawnej RP.

Portal Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej, został przygotowany i zrealizowany przez Samorządu Województwa Podkarpackiego, przy udziale środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu województwa.


Jak zauważyła Aleksandra Gorzelak-Nieduży z biura prasowego podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego dzięki wirtualnemu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej pojawiła się nowa przestrzeń do gromadzenia i udostępniania zbiorów w nowoczesnej formie.


"Projekt powstawał w latach 2016–2020, a jego efektem jest ogromny zbiór materiałów: informacji, zdjęć, wspomnień, zdigitalizowanych eksponatów związanych z kresowym dziedzictwem” – zaznaczyła Gorzelak-Nieduży.


Głównym zadaniem portalu jest upowszechnianie dziedzictwa Kresów Rzeczypospolitej w jego różnych wymiarach.


Jak czytamy na portalu „Kresy to dziedzictwo, do którego odwołuje się wiele narodów”.


"Podróż na Kresy to szansa na refleksję i odkrywanie własnej tożsamości. Perspektywa pogranicza z kolei najlepiej pokazuje istotę i specyfikę dawnej Rzeczypospolitej, której dzieje i wyjątkowa kultura warte są pokazania również we współczesnych czasach i kontekstach” – czytamy na stronie wirtualnego muzeum Kresów.


Na portalu zgromadzonych i udostępnionych zostało ponad tysiąc różnych obiektów. Są wśród nich m.in. historie rodzin kresowych, nie tylko wielkich magnackich rodów czy ziemiańskich dawnej Rzeczypospolitej, ale także historie mieszkańców miast i wsi, o różnym pochodzeniu, statusie majątkowym czy wykonywanym zawodzie.


Są także przybliżone zasoby i zbiory poszczególnych muzeów: Muzeum-Zamku w Łańcucie, Muzeum Kresów w Lubaczowie, Arboretum w Bolestraszycach, a także m.in. publikacje tematyczne, zdjęcia, audycje, a także kolekcje czy katalogi eksponatów.


Dla odważnych przygotowano quiz, w którym mogą się zmierzyć z pytaniami dotyczącymi dawnych Kresów i ich dziejów.


Zasoby zebrane na portalu zostały posegregowane i opisane w łącznie ponad 18 tysiącach plików graficznych. Jak wyjawiła Gorzelak-Nieduży ich łączna waga to 2,6 terabajtów.


Portal jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.


Wirtualne Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej dostępne jest pod adresem: https://kresymuzeum.pl/. (PAP)


Autor: Agnieszka Pipała


api/ mhr/


Kraj i świat

2021-09-25, godz. 04:50 Kanada/ Dwaj więzieni w Chinach Kanadyjczycy wracają do kraju Dwaj Kanadyjczycy, Michael Spavor i Michael Kovrig, więzieni w Chinach od grudnia 2018 r., wracają do kraju - poinformował w piątek wieczorem czasu miejscowego… » więcej 2021-09-25, godz. 03:20 Kanada/ Wiceprezes Hauwei odleciała do Chin Wiceprezes Huawei Meng Wanzhou, która przez trzy lata przebywała w areszcie domowym w Kanadzie, odleciała w piątek do Chin - podały kanadyjskie media. 'Meng… » więcej 2021-09-25, godz. 02:30 Nigeria/ Ośmiu żołnierzy zginęło w zasadzce dżihadystów Co najmniej ośmiu żołnierzy wojsk rządowych zginęło w północno-wschodniej Nigerii w zasadzce dżihadystów powiązanych z Państwem Islamskim - poinformowały… » więcej 2021-09-25, godz. 01:40 Lubelskie/ Trzy osoby ranne w wypadku na dk 2 Trzy osoby zostały ranne w wypadku, do którego doszło w nocy z piątku na sobotę na dk 2 - podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. » więcej 2021-09-25, godz. 01:30 Kanada/ Koniec postępowania ekstradycyjnego wiceprezes Huawei Na wniosek Stanów Zjednoczonych sąd w Vancouver zakończył w piątek postępowanie ekstradycyjne wiceprezes Huawei Meng Wanzhou - podały kanadyjskie media. » więcej 2021-09-25, godz. 00:10 ONZ/ Duda: Do 2030 podwoimy ilość energii produkowanych ze źródeł odnawialnych Prezydent RP Andrzej Duda wziął w piątek udział w organizowanej przez ONZ debacie wysokiego szczebla na temat energii. W wystąpieniu zapowiedział podwojenie… » więcej 2021-09-25, godz. 00:10 PIE: polska gospodarka zużywa więcej stali niż przed pandemią Polska gospodarka zużywa więcej stali niż przed pandemią, a jej zapotrzebowanie jest dwa razy większe niż bieżąca produkcja - stwierdza Polski Instytut… » więcej 2021-09-25, godz. 00:00 Kanada/ Biskupi przeprosili za przymusowe szkoły dla Indian Kanadyjscy biskupi katoliccy w wydanym w piątek specjalnym komunikacie przeprosili Indian, wyrażając głęboki żal za udział katolików w prowadzeniu przymusowych… » więcej 2021-09-25, godz. 00:00 Gala boksu w Obornikach – Sidorenko zremisowała walkę o mistrzostwo Europy Mająca polskie obywatelstwo Ołeksandra Sidorenko zremisowała walkę z Jeleną Jancijevic o pas zawodowej mistrzyni Europy w wadze lekkiej podczas gali 'Tymex… » więcej 2021-09-24, godz. 23:30 Ekstraklasa piłkarska - Jagiellonia - Lech 1:0 (opinie) Po meczu Jagiellonia - Lech (1:0) powiedzieli: Maciej Skorża (trener Lecha Poznań): 'W pierwszej połowie realizowaliśmy nasze założenia, choć mogliśmy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »