Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-31, 11:30 Autor: PAP

Podkarpackie/ Spuścizna Kresów dawnej Rzeczpospolitej dostępna wirtualnie

Ponad tysiąc obiektów: zdjęć, zdigitalizowanych eksponatów, informacji, sylwetek osób i historii całych rodów związanych z Kresami dawnej Rzeczpospolitej można oglądać wirtualnie. W internecie dostępny jest już tematyczny portal poświęcony właśnie dziedzictwu Kresów dawnej RP.

Portal Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej, został przygotowany i zrealizowany przez Samorządu Województwa Podkarpackiego, przy udziale środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu województwa.


Jak zauważyła Aleksandra Gorzelak-Nieduży z biura prasowego podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego dzięki wirtualnemu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej pojawiła się nowa przestrzeń do gromadzenia i udostępniania zbiorów w nowoczesnej formie.


"Projekt powstawał w latach 2016–2020, a jego efektem jest ogromny zbiór materiałów: informacji, zdjęć, wspomnień, zdigitalizowanych eksponatów związanych z kresowym dziedzictwem” – zaznaczyła Gorzelak-Nieduży.


Głównym zadaniem portalu jest upowszechnianie dziedzictwa Kresów Rzeczypospolitej w jego różnych wymiarach.


Jak czytamy na portalu „Kresy to dziedzictwo, do którego odwołuje się wiele narodów”.


"Podróż na Kresy to szansa na refleksję i odkrywanie własnej tożsamości. Perspektywa pogranicza z kolei najlepiej pokazuje istotę i specyfikę dawnej Rzeczypospolitej, której dzieje i wyjątkowa kultura warte są pokazania również we współczesnych czasach i kontekstach” – czytamy na stronie wirtualnego muzeum Kresów.


Na portalu zgromadzonych i udostępnionych zostało ponad tysiąc różnych obiektów. Są wśród nich m.in. historie rodzin kresowych, nie tylko wielkich magnackich rodów czy ziemiańskich dawnej Rzeczypospolitej, ale także historie mieszkańców miast i wsi, o różnym pochodzeniu, statusie majątkowym czy wykonywanym zawodzie.


Są także przybliżone zasoby i zbiory poszczególnych muzeów: Muzeum-Zamku w Łańcucie, Muzeum Kresów w Lubaczowie, Arboretum w Bolestraszycach, a także m.in. publikacje tematyczne, zdjęcia, audycje, a także kolekcje czy katalogi eksponatów.


Dla odważnych przygotowano quiz, w którym mogą się zmierzyć z pytaniami dotyczącymi dawnych Kresów i ich dziejów.


Zasoby zebrane na portalu zostały posegregowane i opisane w łącznie ponad 18 tysiącach plików graficznych. Jak wyjawiła Gorzelak-Nieduży ich łączna waga to 2,6 terabajtów.


Portal jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.


Wirtualne Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej dostępne jest pod adresem: https://kresymuzeum.pl/. (PAP)


Autor: Agnieszka Pipała


api/ mhr/


Kraj i świat

2024-05-04, godz. 06:50 Lasy Europy są poważnie zagrożone Tylko kilka gatunków drzew jest wystarczająco elastycznych, aby przetrwać tak szybkie zmiany klimatyczne. Dlatego właśnie z ich wykorzystaniem należy prowadzić… » więcej 2024-05-04, godz. 06:50 Śląskie/Borys Budka (KO), Michał Gramatyka (TD), Jadwiga Wiśniewska (PiS) liderami list w wyborach do PE Komitety Wyborcze ogłosiły już kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego; w okręgu śląskim jedynką listy KO jest szef MAP Borys Budka; liderem… » więcej 2024-05-04, godz. 06:50 Brazylia/ Problemy ochrony środowiska jednym z głównych tematów rozmów liderów Japonii i Brazylii Premier Japonii Fumio Kishida i prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva uzgodnili w piątek zwiększenie wspólnych wysiłków na rzecz walki ze zmianami… » więcej 2024-05-04, godz. 06:40 Wybory do PE/ „Jedynkami” na dolnośląsko-opolskich listach znani parlamentarzyści i europosłowie Poseł Bogdan Zdrojewski (KO), europoseł Anna Zalewska (PiS), eurodeputowana Róża Thun (Trzecia Droga), wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek (Lewica)… » więcej 2024-05-04, godz. 06:40 80 lat temu urodził się Edmund Wnuk-Lipiński, socjolog i pisarz SF Jest rzeczą zupełnie niezrozumiałą, że polska polityka jest odporna na myśl polityczną papieża; pojawiał się w niej jako niema ikona mająca zaskarbić… » więcej 2024-05-04, godz. 06:30 Prof. Chuderski: kognitywiści próbują zrozumieć, jak ludzie dogadują się z robotami Kognitywiści próbują zrozumieć, jak ludzie dogadują się z robotami, a także zastanawiają się, co zrobić, żeby im zaufali i chcieli z nimi współpracować… » więcej 2024-05-04, godz. 06:20 Naukowcy: znaczna część populacji przekonana do szczepień Ankieta przeprowadzona wśród 23 tys. osób pokazała wysokie zaufanie do szczepień. Potrzebne jednak będą działania, które jeszcze je podniosą - uznali… » więcej 2024-05-04, godz. 06:20 Potomkowie Maradony chcą przenieść jego grób Potomkowie zmarłego w 2020 roku słynnego piłkarza Diego Maradony poprosili argentyński sąd o zgodę na przeniesienie jego ciała do powstającego mauzoleum… » więcej 2024-05-04, godz. 06:10 Karolina Bruchnicka: Lubię, kiedy moje bohaterki są zupełnie inne niż ja (wywiad) „Pamiętam, jak przygotowywaliśmy +Czerwonego kapturka+. W pewnym momencie większość dzieci się rozchorowała. Panie przedszkolanki zobaczyły, że szybko… » więcej 2024-05-04, godz. 06:10 80 lat temu w Owczarni oddział AL zamordował 18 żołnierzy Armii Krajowej 4 maja 1944 r. w Owczarni na Lubelszczyźnie oddział AL pod dowództwem Bolesława Kaźmiraka „Cienia” zamordował 18 żołnierzy AK, czekających na zrzut… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »