Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-31, 11:20 Autor: PAP

Podlaskie/ Kasacja w sprawie b. policjanta skazanego za wypadek, w którym zginął pieszy

Do Sądu Najwyższego wpłynęła kasacja obrońcy b. policjanta z Sokółki (Podlaskie), prawomocnie skazanego na 4 lata więzienia za śmiertelny wypadek spowodowany pod wpływem alkoholu i ucieczkę z tego miejsca bez udzielenia pomocy rannemu pieszemu.

Wobec skazanego został też orzeczony dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, obowiązek zapłaty nawiązki dwójce dzieci zmarłego i świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.


Wypadek miał miejsce w Sokółce w styczniu 2015 roku. Według aktu oskarżenia, kierowca był pod wpływem alkoholu i potrącił starszego mężczyznę, który prowadził rower, przechodząc przez skrzyżowanie. Po wypadku jego sprawca odjechał stamtąd, nie udzielając pomocy rannemu 84-latkowi, który wskutek odniesionych obrażeń zmarł.


Przed sądem pierwszej instancji zapadł wyrok 4 lat więzienia. Sąd orzekł też dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i obowiązek zapłaty po 5 tys. zł nawiązki dwójce dzieci zmarłego oraz 5 tys. zł świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.


Jednym z kluczowych dowodów wskazujących na winę oskarżonego okazały się SMS-y wysłane przez niego tuż po wypadku do żony, w których instruuje ją, iż ma wziąć na siebie winę za to zdarzenie, ucieczkę tłumacząc szokiem. Wiadomości zostały z telefonów skasowane, ale odzyskane przez biegłego powołanego w śledztwie.


Nieprawomocny wyrok zaskarżyły obie strony; prokuratura chciała surowszej kary 8 lat więzienia. Obrona wnioskowała o uniewinnienie, ewentualnie o łagodniejszy wyrok (w zawieszeniu) i maksymalnie kilkuletni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów.


Pół roku temu Sąd Okręgowy w Białymstoku w zasadniczej części wyrok ten utrzymał w mocy. Również wśród kluczowych dowodów potwierdzających sprawstwo oskarżonego wymienił dwa SMS-y, które kierowca wysłał tuż po wypadku do żony.


Sąd odwoławczy zwracał uwagę, że przez takie klasyczne matactwo początkowo udało się skierować śledztwo "na fałszywe tory", bo żona rzeczywiście przedstawiła wersję, wedle której to ona kierowała autem. Do tego oskarżony próbował też np. uzgodnić korzystną wersję z mężczyzną, z którym tego dnia pił alkohol. Przełomem były odzyskane SMS-y z instrukcjami dla żony, zakończone poleceniem ich skasowania. Powołani zostali biegli badający okoliczności wypadku i to, czy można mówić o przyczynieniu się do niego pieszego.


Prawomocny wyrok skazujący zaskarżył obrońca - wynika z informacji uzyskanych przez PAP w Sądzie Okręgowym w Białymstoku. Kasacja wpłynęła do Sądu Najwyższego; termin jej rozpoznania nie został jeszcze wyznaczony.(PAP)


autor: Robert Fiłończuk


rof/ pad/


Kraj i świat

2021-09-24, godz. 08:30 USA/ CDC: trzecia dawka szczepionki przeciw Covid-19 dla osób starszych i chorych Panel doradczy amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zarekomendował w czwartek podawanie dawki przypominającej szczepionki przeciw Covid-19… » więcej 2021-09-24, godz. 08:20 Jan P. Matuszyński: sprawa Przemyka ma wiele kafkowskich punktów zaczepienia (wywiad) Sprawa Grzegorza Przemyka ma wiele kafkowskich punktów zaczepienia - mówi PAP Jan P. Matuszyński, reżyser 'Żeby nie było śladów'. Film na podstawie reportażu… » więcej 2021-09-24, godz. 08:20 IMGW ostrzega przed silnym wiatrem i gwałtownymi wzrostami stanów wód W 11 województwach możliwe silne i porywiste wiatry - informuje w piątek IMiGW, który wydał w tej sprawie ostrzeżenie 1 i 2 stopnia. » więcej 2021-09-24, godz. 08:20 Bieszczady/ Na szlakach ślisko; mgła ogranicza widoczność W Bieszczadach w piątek rano pada deszcz, a mgła ogranicza widoczność. 'W górach jest jednak spory ruch turystyczny. Wśród turystów pojawili się m.in… » więcej 2021-09-24, godz. 08:10 Warszawa/ Prapremiera spektaklu "4000 dni" w Teatrze Kwadrat - w sobotę To jest prapremiera w Polsce '4000 dni'. Dostałem ten materiał bezpośrednio od autora, co - nie ukrywam - było dla mnie wielką satysfakcją, bo Peter Quilter… » więcej 2021-09-24, godz. 08:00 Warmińsko-mazurskie/ Ponad 300 połamanych drzew i konarów w nocnych wichurach Warmińsko-mazurscy strażacy usuwali w nocy ponad 300 połamanych drzew i konarów - nad regionem przeszła wichura, wiatr momentami wiał z siłą 90 km na godz… » więcej 2021-09-24, godz. 07:40 Prezydent Duda weźmie udział w panelu ONZ na temat energii i odwiedzi polonijnych weteranów Prezydent RP Andrzej Duda w ostatnim dniu wizyty w USA weźmie udział w debacie ONZ na temat energii i zmian klimatu, a także odwiedzi siedzibę Stowarzyszenia… » więcej 2021-09-24, godz. 07:40 Straż Pożarna: od czwartku w Polsce blisko 1,5 tys. interwencji w zw. z silnym wiatrem W związku z silnym wiatrem strażacy interweniowali 1 tys. 428 razy, w tym 787 w czwartek oraz kolejne 641 od północy do godz. 6 w piątek - poinformował PAP… » więcej 2021-09-24, godz. 07:30 Nowe książki o Norwidzie 24 września przypada 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida, patrona roku 2021. Z tej okazji ukazało się kilka nowych książek poświęconych autorowi… » więcej 2021-09-24, godz. 07:30 "Puls Biznesu": Karuzela w PKO BP i PZU przyspieszy Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w dwóch spółkach finansowych ma ułatwić resortowi aktywów zmiany kadrowe. W ubezpieczycielu mogą być głębsze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »