Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-31, 09:50 Autor: PAP

Krosno/ Motywy ludowe i legendy na plakatach - wystawy w Etnocentrum

Około 60 plakatów artystów z prawie 30 krajów świata, prezentujących motywy ludowe oraz legendy z różnych kręgów kulturowych, można będzie zobaczyć na dwóch wystawach w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie.

Pierwszą z wystaw „Motywy ludowe w plakacie” można już oglądać aż do 19 sierpnia w Etnocentrum w Krośnie. Od 20 sierpnia do 12 września będzie można zobaczyć drugą z ekspozycji - „Legendy ludowe”.


Organizatorami obu wystaw jest Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania (WSIiZ) w Rzeszowie wraz z Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie.


Do udziału w wystawach ich pomysłodawczyni i kuratorka dr Patrycja Longawa (kierownik Katedry Projektowania Graficznego i wykładowca WSIiZ w Rzeszowie, doktor sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki na Uniwersytecie Rzeszowskim) zaprosiła około 60 plakacistów z prawie 30 krajów świata.


Jak zauważają organizatorzy, celem wystawy „Motywy ludowe w plakacie” jest porównanie sztuki ludowej z wielu miejsc świata i pokazanie, w jaki sposób jest ona obecna w sztuce plakatu.


Zdaniem dr Longawy sztuka ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie przetrwała do dziś i jest wspaniałym dziedzictwem minionych lat, a jej motywy są ponadczasowe. „Ten rodzaj etnicznej sztuki charakteryzuje się optymizmem, kolorem, prostotą i przede wszystkim pięknem. Sztuka ludowa jest niezwykle zróżnicowana, nie tylko każdy kraj, ale nawet poszczególne regiony w obrębie jednego państwa charakteryzowały się pewną odrębnością i miały swoją specyfikę, widoczną zarówno w wytworach plastycznych, wzornictwie, muzyce, jak i rzemiośle” – zaznaczyła kuratorka wystaw.


Jak podają organizatorzy, każdy z artystów biorących udział w wystawie mógł wysłać jeden plakat oddający temat motywu ludowego. Praca mogła być specjalnie zaprojektowana na wystawę lub mogła powstać wcześniej. Jedynym warunkiem, który musiała spełniać, była inspiracja folklorem lub ludowością w zakresie użytego motywu.


„Legendy ludowe”, czyli druga z ekspozycji, którą będzie można oglądać od 20 sierpnia, zaprezentuje prace, których wspólnym elementem są wartości takie jak: miłość, przyjaźń, odwaga i uczciwość oraz rozróżnianie dobra i zła. Celem tej wystawy jest zwrócenie uwagi na różnorodność kulturową oraz porównanie legend ludowych w kontekście globalnym.


„Legendy ludowe z różnych kręgów kulturowych przetrwały do dziś. Poszczególne kraje i regiony mają też jednak swoją specyfikę, czyli charakterystyczne postaci oraz motywy” – wskazała dr Longawa. Dodała, że chodzi o pokazanie wspólnych, pierwotnych korzeni ludowych opowieści i zbieżność zawartych w nich morałów - niezależnie od części świata, w których powstały.


W Krośnie będzie można zobaczyć na obu wystawach prace m.in. ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Ekwadoru, Iranu, Pakistanu, Japonii, Korei, Kolumbii, Argentyny, Urugwaju, Meksyku, Chin czy Tajwanu. Są także prace m.in. z Białorusi, Bułgarii, Cypru, Czech, Macedonii, Niemiec, Węgier, Włoch, Ukrainy i USA. Nie zabrakło również prac plakacistów z Polski, a wśród nich m.in.: Andrzeja Pągowskiego, Mirosława Pawłowskiego, Moniki Starowicz, Patrycji Longawy, Piotra Karczewskiego, Wiesława Grzegorczyka czy Władysława Pluty.


Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej to placówka, która łączy w sobie funkcje muzeum oraz domu kultury. Misją jednostki jest popularyzacja sztuki ludowej oraz inspirowanie do samodzielnego zgłębiania tego rodzaju twórczości. (PAP)


autor: Agnieszka Pipała


api/ pad/


Kraj i świat

2021-09-25, godz. 01:30 Kanada/ Koniec postępowania ekstradycyjnego wiceprezes Huawei Na wniosek Stanów Zjednoczonych sąd w Vancouver zakończył w piątek postępowanie ekstradycyjne wiceprezes Huawei Meng Wanzhou - podały kanadyjskie media. » więcej 2021-09-25, godz. 00:10 ONZ/ Duda: Do 2030 podwoimy ilość energii produkowanych ze źródeł odnawialnych Prezydent RP Andrzej Duda wziął w piątek udział w organizowanej przez ONZ debacie wysokiego szczebla na temat energii. W wystąpieniu zapowiedział podwojenie… » więcej 2021-09-25, godz. 00:10 PIE: polska gospodarka zużywa więcej stali niż przed pandemią Polska gospodarka zużywa więcej stali niż przed pandemią, a jej zapotrzebowanie jest dwa razy większe niż bieżąca produkcja - stwierdza Polski Instytut… » więcej 2021-09-25, godz. 00:00 Kanada/ Biskupi przeprosili za przymusowe szkoły dla Indian Kanadyjscy biskupi katoliccy w wydanym w piątek specjalnym komunikacie przeprosili Indian, wyrażając głęboki żal za udział katolików w prowadzeniu przymusowych… » więcej 2021-09-25, godz. 00:00 Gala boksu w Obornikach – Sidorenko zremisowała walkę o mistrzostwo Europy Mająca polskie obywatelstwo Ołeksandra Sidorenko zremisowała walkę z Jeleną Jancijevic o pas zawodowej mistrzyni Europy w wadze lekkiej podczas gali 'Tymex… » więcej 2021-09-24, godz. 23:30 Ekstraklasa piłkarska - Jagiellonia - Lech 1:0 (opinie) Po meczu Jagiellonia - Lech (1:0) powiedzieli: Maciej Skorża (trener Lecha Poznań): 'W pierwszej połowie realizowaliśmy nasze założenia, choć mogliśmy… » więcej 2021-09-24, godz. 23:20 46. FPFF/ "Mój brat rybak" Alicji Sokół zwycięzcą konkursu filmów krótkometrażowych Film 'Mój brat rybak' Alicji Sokół został w piątek podczas 46. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni doceniony Nagrodą im. Lucjana Bokińca dla najlepszego… » więcej 2021-09-24, godz. 23:00 Ekstraklasa piłkarska - Jagiellonia - Lech 1:0 (opis2) Jagiellonia Białystok - Lech Poznań 1:0 (0:0) Bramka: 1:0 Jesus Imaz (71). Żółta kartka - Jagiellonia Bialystok: Taras Romanczuk. Lech Poznań: Jesper… » więcej 2021-09-24, godz. 23:00 Prezydent Duda: SWAP będzie zawsze istniało, bo zawsze będzie istniała Armia Polska (opis) Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej będzie zawsze istniało, bo zawsze będzie istniała Armia Polska - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. Odwiedził… » więcej 2021-09-24, godz. 23:00 Poznań/ Wznowiono ruch po kolizji na A2 w kierunku Świecka Wznowiony został ruch na autostradzie A2 na wysokości Poznania w kierunku Świecka. W piątek wieczorem między węzłami Krzesiny i Luboń doszło do kolizji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »