Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-31, 07:20 Autor: PAP

Festiwal WarszeMuzik rozpocznie się w niedzielę

Koncerty kameralne w podwórkach przedwojennych kamienic będą odbywać się od niedzieli do końca sierpnia na festiwalu WarszeMuzik. Wydarzenie ma przypomnieć przedwojennych polskich kompozytorów.

WarszeMuzik to festiwal zorganizowany przez tegoroczną laureatkę paszportu polityki w kategorii muzyki klasyczna, flecistkę Annę Karpowicz i pianistę Marka Brachę. Artyści wykonują muzykę kameralną na podwórkach przedwojennych ostańców. Podczas tegorocznego festiwalu będą odbywać się na podwórkach kamienic przy ul. Żelaznej 66, Chłodnej 20 i 41, Pańskiej 100, Waliców 12. Koncerty odbywają się również przy pomniku Umschlagplatz.


WarszeMuzik rozpocznie się w niedzielę 1 sierpnia. W przestrzeni pomnika Umschlagplatz wystąpi pianistka Julia Kociuban, która wykona utwory Witolda Lutosławskiego oraz Andrzeja Czajkowskiego.


Podczas festiwalu wystąpią m.in. klarnecista Andrzej Ciepliński, fleciści Anna Karpowicz i Dominik Strycharski, kolektyw improwizacyjny UNI-TRA, skrzypaczka Maria Sławek, pianista Marek Bracha i Hashtag Strings.


Festiwal ma na celu popularyzację twórczości przedwojennych kompozytorów. Festiwal WarszeMusik powstał w wyniku zainteresowania Karpowicz Mieczysławem Wajnbergiem i kamienicą przy ul. Żelaznej 66, w której się urodził - w wyniku jej działań, na kamienicy zawisła tablica upamiętniająca kompozytora. Karpowicz wraz z Brachą zaczęli założyli też poświęcony Wajnbergowi instytut. Obecnie kamienica jest wpisana do rejestru zabytków, a jedną ze stołecznych ulic nazwano imieniem artysty. Podczas tegorocznego festiwalu zabrzmią m.in. utwory Wajnberga, ale też innych przedwojennych kompozytorów takich jak m.in. Grzegorz Fitelberg i Władysław Szpilman.


Podczas festiwalu będzie można również wziąć udział w spacerach z przewodnikiem, o tematyce "Celebryci Dzielnicy Północnej", Życie codzienne Dzielnicy Północnej" i "Warszawa Wajnberga". (PAP)


Autor: Olga Łozińska


oloz/ pat/


Kraj i świat

2021-09-25, godz. 12:50 Kujawsko-pomorskie/ Decyzja środowiskowa ws. obwodnicy Sępólna Krajeńskiego Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla obwodnicy Sępólna Krajeńskiego w ciągu drogi krajowej… » więcej 2021-09-25, godz. 12:50 Francuz Luc Tardif prezydentem Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie Francuz Luc Tardif został na kongresie w St. Petersburgu wybrany prezydentem Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie. Zastąpi Szwajcara Rene Fasela, który… » więcej 2021-09-25, godz. 12:30 Poznań/ Ostatni weekend z liniami turystycznymi W ten weekend po raz ostatni poznaniacy i goszczący w Poznaniu turyści mogą korzystać z przejazdów liniami turystycznymi obsługiwanymi zabytkowymi pojazdami… » więcej 2021-09-25, godz. 12:30 Chorzów/ Otwarcie Muzeum Hutnictwa – w ostatni weekend listopada W ostatni weekend listopada w Chorzowie rozpocznie działalność Muzeum Hutnictwa, stworzone z inicjatywy miejscowego samorządu w odnowionym budynku elektrowni… » więcej 2021-09-25, godz. 12:30 Cenckiewicz nie do końca zadowolony z wyroku ws. wypowiedzi Wałęsy; rozważa odwołanie Historyk Sławomir Cenckiewicz wyraził w sobotę zadowolenie wyroku sądu w Warszawie, który nakazał b. prezydentowi Lechowi Wałęsie przeproszenie go za rozpowszechnianie… » więcej 2021-09-25, godz. 12:10 Niemcy/ Wybory do Bundestagu: Co partie obiecały swoim wyborcom? Wybory powszechne do Bundestagu odbędą się w niedzielę, 26 października. Po zakończeniu 16-letnich rządów kanclerz Merkel niemiecką politykę mogą czekać… » więcej 2021-09-25, godz. 12:10 Piłkarski mistrz olimpijski Dani Alves bezrobotny Kapitan piłkarskiej reprezentacji Brazylii, która w Tokio wywalczyła złoty medal olimpijski w piłce nożnej, Dani Alves potwierdził, że do końca 2021 roku… » więcej 2021-09-25, godz. 11:50 Warchoł: Od przyszłego roku pijani kierowcy będą tracić swoje auta (wywiad) Miejmy nadzieję, że jeszcze w październiku Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji przepisów w ustawie Prawo o ruchu drogowym, na mocy których pijani… » więcej 2021-09-25, godz. 11:40 Para prezydencka zachęca do udziału w kolejnej edycji akcji sadzenia drzew Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zachęcają do udziału w kolejnej edycji akcji sadzenia drzew - sadziMY. Wspólnie zadbajmy… » więcej 2021-09-25, godz. 11:30 Ordynator oddziału zakaźnego szpitala południowego: u nas są głównie niezaszczepieni 30 i 40-latkowie Na oddziale zakaźnym szpitala Południowego przebywają głównie niezaszczepieni przeciw covid 30 i 40-latkowie - poinformowała w sobotę ordynator oddziału… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »