Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-31, 07:20 Autor: PAP

UE/ Leszek Miller: możliwość wykorzystania mechanizmu przeciwnaruszeniowego w celu ochrony wartości jest niejednoznaczna

Możliwość wykorzystania przez instytucje unijne mechanizmu przeciwnaruszeniowego w celu ochrony wartości jest niejednoznaczna - powiedział PAP były premier, a obecnie europoseł SLD Leszek Miller.

"Sama możliwość wykorzystania mechanizmu przeciwnaruszeniowego w celu ochrony wartości - a nie jedynie egzekwowania zobowiązań traktatowych państw członkowskich - jest niejednoznaczna i szeroko komentowana w doktrynie" - oświadczył Miller, odpowiadając na pytanie PAP, czy procedury naruszeniowe za ewentualne nierespektowanie wartości europejskich są legalne.


"Pragnę zauważyć, że procedura naruszeniowa z art. 258. Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, która dotyczy uchybienia przez państwo członkowskie zobowiązaniom traktatowym nie była dotychczas wszczynana w związku z nierespektowaniem wartości europejskich z art. 2. Traktatu o Unii Europejskiej. Ostatnie orzeczenie TSUE wobec Polski z 15 lipca w sprawie C-791/19 dotyczyło naruszenia art. 19 ust. 1 akapit drugi TUE oraz uchybienia zobowiązaniom, które wynikają z art. 267 akapity drugi i trzeci TFUE" - przypomina były premier.


Zwraca również uwagę, że na obecnym etapie problem ma charakter teoretyczny, ponieważ "dotychczas procedura naruszeniowa nie była stosowana w celu egzekwowania przestrzegania wartości określonych w art. 2 TUE przez państwa członkowie UE".


Zwolennicy wszczynania procedur naruszeniowych, jako konsekwencji za domniemane naruszanie wartości europejskich, jako podstawę prawną podają m.in. art. 2. TUE.


8 lipca podczas debaty w Parlamencie Europejskim na temat mechanizmu warunkowości argumentację tę zakwestionowała m.in. posłanka prawicowej frakcji Tożsamość i Demokracja (ID) Helene Laporte.


"Mówią oni, że podstawą działania jest tutaj art. 2 Traktatu o UE. Artykuł ten jednak tylko wylicza wartości, które powinny być szanowane. Nie ma tam jednak mowy o żadnej procedurze względem jakiegokolwiek państwa członkowskiego, nawet jeśli rzekomo te wartości są łamane. Zatem tego rodzaju rozporządzenia (jak rozporządzenie na temat mechanizmu warunkowości) są po prostu niezgodnie z prawem" - analizowała Francuzka.


Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)


asc/ ap/


Kraj i świat

2021-09-20, godz. 19:40 Synoptyk IMGW: wtorek z przejaśnieniami nad większą częścią kraju We wtorek nad większością kraju będą przejaśnienia i rozpogodzenia - powiedział PAP Mateusz Barczyk, synoptyk IMGW. Pochmurnie będzie na Podlasiu i w zachodniej… » więcej 2021-09-20, godz. 19:40 USA/ Biden chce rozmawiać z Macronem o kryzysie dyplomatycznym Amerykański prezydent Joe Biden zamierza zadzwonić do prezydenta Francji Emmanuela Macrona, by porozmawiać na temat kryzysu dyplomatycznego, jaki powstał w… » więcej 2021-09-20, godz. 19:30 Linie lotnicze: rynek niegotowy na podwyżki w związku z wzrostem opłat za obsługę operacji Po podwyżkach opłat za obsługę operacji lotniczych bilety raczej nie zdrożeją - sygnalizowali w poniedziałek w Katowicach przedstawiciele linii lotniczych… » więcej 2021-09-20, godz. 19:30 Rosja/ W Moskwie kilkaset osób demonstruje przeciw wynikom wyborów parlamentarnych Protest przeciw wynikom wyborów parlamentarnych w Rosji rozpoczął się w poniedziałek wieczorem na Placu Puszkina w Moskwie. Działacz partii komunistycznej… » więcej 2021-09-20, godz. 19:30 EKG/ rozwiązania chmurowe usprawniają funkcjonowanie firm Rozwiązania chmurowe usprawniają analizę danych nieustrukturyzowanych, co wpływa na sprawniejsze działanie firm - stwierdzili uczestnicy poniedziałkowego… » więcej 2021-09-20, godz. 19:20 Łódzkie/ 80-letnia kobieta zginęła w pożarze domu k. Białej Rawskiej 80-letnia kobieta zginęła w pożarze domu jednorodzinnego, który wybuchł w poniedziałek po południu w gminie Biała Rawska (Łódzkie) - poinformował PAP… » więcej 2021-09-20, godz. 19:20 USA/ Biden chce zwiększyć bezpieczeństwo pracy w czasie upałów Prezydent USA Joe Biden nakazał w poniedziałek swojej administracji szukać sposobów na zapewnienie ludziom ochrony w czasie ekstremalnych upałów. Mają być… » więcej 2021-09-20, godz. 19:10 Ekolodzy: najwyższy czas, by stworzyć plan transformacji dla Turowa Najwyższy czas, by zastosować się do orzeczenia TSUE i stworzyć plan transformacji energetycznej dla Turowa - komentują decyzję Trybunału Sprawiedliwości… » więcej 2021-09-20, godz. 19:10 Roger Federer: najgorsze już za mną 'Najgorsze już za mną i nie mogę się doczekać tego, co nadejdzie' - oświadczył słynny szwajcarski tenisista Roger Federer, który po turnieju w Wimbledonie… » więcej 2021-09-20, godz. 19:10 W. Brytania/ Pierwsze szczepionki dla 12-15-latków, trzecie - dla osób powyżej 50 lat W Wielkiej Brytanii zaczęło się w poniedziałek podawanie szczepionki przeciw Covid-19 dzieciom w wieku 12-15 lat oraz trzeciej dawki osobom powyżej 50. roku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »