Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-30, 14:50 Autor: PAP

Węgry/ Narodowa Komisja Wyborcza zatwierdziła pytania referendum

Narodowa Komisja Wyborcza (NVB) na Węgrzech zatwierdziła w piątek listę pięciu pytań dotyczących ustawy o ochronie dzieci, które rząd chce poddać pod referendum - poinformowała węgierska agencja MTI.

Węgrzy zostaną zapytani, czy są za tym, by małoletnim dzieciom organizowano w instytucji oświatowej bez zgody rodziców zajęcia prezentujące orientacje seksualne, by wśród małoletnich dzieci popularyzowano zabiegi zmiany płci, by także dla małoletnich dzieci dostępne były zabiegi zmiany płci, by małoletnim dzieciom pokazywano bez ograniczeń seksualne treści medialne mające wpływ na ich rozwój oraz by małoletnim dzieciom pokazywano treści medialne prezentujące zmianę płci.


Parlament Węgier przyjął 15 czerwca ustawę, w której zapisano, że szkolne zajęcia podejmujące kwestie seksualności nie mogą propagować zmiany płci ani homoseksualizmu. Takie zajęcia poza pedagogami szkolnymi będą mogły prowadzić tylko osoby i organizacje występujące w oficjalnym, aktualizowanym rejestrze. Ponadto państwo ma chronić prawo dziecka do zachowania tożsamości odpowiadającej płci w chwili urodzenia. W ustawie zakazano też udostępniania osobom poniżej 18. roku życia treści pornograficznych, a także popularyzujących zmianę płci zapisanej w chwili urodzenia, jak również homoseksualizm.


Komisja Europejska w związku z ustawą wszczęła postępowanie o naruszenia prawa UE przeciwko Węgrom "w związku z naruszeniem praw podstawowych osób LGBTIQ". Jak podała KE, ustawa określa "szereg restrykcyjnych i dyskryminacyjnych środków", a w szczególności zakazuje dostępu lub ogranicza dostęp osobom poniżej 18. roku życia do treści, które promują i przedstawiają tzw. rozbieżność w stosunku do tożsamości odpowiadającej płci w chwili urodzenia, zmianę płci lub homoseksualizm oraz wprowadza obowiązek zamieszczenia specjalnej adnotacji na książkach dla dzieci zawierających treści LGBTIQ.


Zapowiadając referendum w sprawie ustawy, premier Viktor Orban zarzucił instytucjom unijnym, że nadużywają swojej władzy, domagając się zmian w przepisach o ochronie dzieci. „Stawką jest przyszłość naszych dzieci, dlatego nie możemy ustąpić w tej kwestii. Gdy presja na nasz kraj jest tak ogromna, Węgry jest w stanie ochronić tylko wspólna wola narodu” – uzasadnił rozpisanie referendum.


Władze Węgier argumentują, że ustawa gwarantuje prawa rodziców do seksualnego wychowania dzieci i nie dotyczy praw związanych z orientacją seksualną osób powyżej 18. roku życia, zatem nie zawiera żadnego elementu dyskryminującego.


Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)


mw/ kib/


Kraj i świat

2021-09-19, godz. 13:10 W. Brytania/ Szefowa MSZ Truss o pakcie AUKUS: wolności trzeba twardo bronić Zawarta przez Wielką Brytanię ze Stanami Zjednoczonymi i Australią umowa wojskowa AUKUS pokazuje jej gotowość do twardego działania w obronie swoich interesów… » więcej 2021-09-19, godz. 13:10 MŚ w kajakarstwie - Borowska i Łubniewski ze srebrnym medalem w mikście na 200 m Kanadyjkarze Dorota Borowska i Michał Łubniewski wywalczyli w Kopenhadze srebrny medal mistrzostw świata w kajakarstwie w konkurencji mikst na 200 m. Zwyciężyli… » więcej 2021-09-19, godz. 12:50 Zmarł Jimmy Greaves, legenda Chelsea, Tottenhamu i reprezentacji Anglii W wieku 81 lat zmarł Jimmy Greaves, słynny piłkarz Chelsea i Tottenhamu Hotspur, mistrz świata z 1966 roku. Był najmłodszym w historii ekstraklasy angielskiej… » więcej 2021-09-19, godz. 12:50 Lubelskie/ Ostrzeżenie przed wzrostem poziomu wody w Wiśle Do godz. 23 w niedzielę w województwie lubelskim obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia przed wezbraniem wody z przekroczeniem stanu ostrzegawczego na Wiśle… » więcej 2021-09-19, godz. 12:20 Prezydent spotkał się z organizatorami Marszu dla Życia i Rodziny Prezydent Andrzej Duda spotkał się w niedzielę z organizatorami Marszu dla Życia i Rodziny - poinformowała prezydencka kancelaria na stronie internetowej. » więcej 2021-09-19, godz. 12:10 Manny Pacquiao kandydatem na prezydenta Filipin Słynny bokser Manny Pacquiao będzie w przyszłym roku ubiegać się o urząd prezydenta Filipin. Otrzymał nominację od jednej z frakcji rządzącej Partii… » więcej 2021-09-19, godz. 12:10 Olsztyn/ Błaszczak o granicy polsko-białoruskiej: położono ponad 130 km zasieków wojskowych (krótka) Już 80 km ogrodzenia wysokości 2,5 metra zostało zbudowane, położono też ponad 130 km zasieków wojskowych - mówił w niedzielę w Olsztynie minister obrony… » więcej 2021-09-19, godz. 12:00 Warszawa/ Ruszył XVI Narodowy Marsz Życia i Rodziny Z warszawskiego placu Zamkowego ruszył w niedzielę w stolicy XVI Narodowy Marsz Życia i Rodziny. W tym roku jego uczestnicy idą pod hasłem 'Tato - bądź… » więcej 2021-09-19, godz. 12:00 Holendrzy kupują więcej książek, ale tradycyjnym księgarniom grozi upadek Holendrzy zaczęli więcej czytać w czasie epidemii koronawirusa - pisze w niedzielę portal NOS. Sprzedaż książek wzrosła w zeszłym roku o prawie 4 procent… » więcej 2021-09-19, godz. 11:40 Francja/ Tłumy zwiedzających w "wiosce rzemieślników" odbudowujących Notre Dame Dwa i pół roku od pożaru katedry Notre Dame w Paryżu ekipy rzemieślników i restauratorów zabytków pracujących nad odbudową najważniejszej świątyni… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »