Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-30, 12:40 Autor: PAP

Ogłoszono konkurs wspierający rozwój sztucznej inteligencji w Polsce

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowe Centrum Nauki ogłosiły konkurs wspierający rozwój sztucznej inteligencji w Polsce. Budżet konkursu to 60 mln zł, a nabór wniosków rozpocznie się we wrześniu - poinformowało w piątek NCBR.

W ramach konkursu "ARTIQ - Centra Doskonałości AI" finansowane będą badania podstawowe oraz prace rozwojowe prowadzące do wdrożenia na rynku najnowszych rozwiązań opartych na technologii AI - podano w komunikacie.


Budżet konkursu NCBR i NCN wynosi 60 mln zł, a nabór wniosków konkursowych (wyłącznie w formie elektronicznej) rozpocznie się od 20 września i potrwa do 20 grudnia tego roku - dodano.


Maksymalne dofinansowanie jednego projektu wyłonionego w konkursie to 20 mln zł. Realizacja konkursu przewidziana jest na lata 2021-2027.


"Badania nad AI są perspektywicznym obszarem rozwoju naukowo-technicznego współczesnego świata i będą decydowały o przyszłej konkurencyjności i pozycji międzynarodowej kraju. Dlatego chcemy jak najlepiej wykorzystać potencjał polskiej nauki do rozwoju technologii AI w Polsce" - powiedział cytowany w komunikacie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.


Jego zdaniem konkurs wpisuje się w strategiczne plany rozwoju sztucznej inteligencji w kraju, m.in. przez przyjętą przez rząd "Politykę dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce od roku 2020".


Jak podano, celem konkursu ARTIQ jest wzmocnienie potencjału Polski w obszarze sztucznej inteligencji poprzez utworzenie trzech Centrów Doskonałości AI (CD AI), w których zespoły naukowców będą realizować projekty obejmujące badania podstawowe, przemysłowe, prace rozwojowe lub przedwdrożeniowe w dziedzinie AI, prowadzące do wdrożenia nowego rozwiązania na rynek.


Badania podstawowe mają być finansowane przez NCN, a środki na badania przemysłowe, prace rozwojowe lub prace przedwdrożeniowe i zakładanie spółek celowych będzie przyznawał NCBR - poinformowano.


Według dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dr inż. Wojciecha Kamienieckiego, "Centra Doskonałości AI będą istotnym elementem budowania całego ekosystemu wspierania rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce".


Kamieniecki ocenił, że jednym z wyzwań stojących przed Polską w tej kwestii jest rozwój kadr zdolnych do prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych na najwyższym światowym poziomie w obszarze AI, a także zapewnienie ciągłości badań podstawowych i badań przemysłowych, prac rozwojowych lub prac przedwdrożeniowych oraz komercjalizacja ich wyników.


W komunikacie podano, że Centra Doskonałości AI zostaną wyłonione spośród tzw. instytucji hostujących, czyli polskich podmiotów, które spełniają regulaminowe warunki do złożenia wniosku w konkursie.


W kwietniu tego roku NCBR ogłosiło nabór zgłoszeń na potencjalne instytucje hostujące. Na liście znalazło się 20 jednostek akademickich i naukowych. (PAP)


mfr/ pad/


Kraj i świat

2021-11-30, godz. 16:00 Dyrektor sportowy PZLA: troje lekkoatletów trenuje w RPA; sytuacja spokojna Dyrektor sportowy PZLA Krzysztof Kęcki powiedział PAP, że trójka polskich lekkoatletów przebywa obecnie na zgrupowaniu w RPA. 'Sytuacja jest zupełnie spokojna… » więcej 2021-11-30, godz. 16:00 Skuza: na koniec listopada rezerwa płynnych środków budżetu wyniosła ok. 150 mld zł Na koniec listopada rezerwa płynnych środków złotowych i walutowych na rachunkach budżetowych wyniosła ok. 150 mld zł - powiedział wiceminister finansów… » więcej 2021-11-30, godz. 16:00 Ziobro: mam nadzieję, że wspólna odpowiedzialność organów państwa doprowadzi do uchwalenia nowej ustawy o SN Mam nadzieję, że wspólna odpowiedzialność organów państwa, od których zależy porządek i bezpieczeństwo prawne w Polsce, doprowadzi do uchwalenia w nieodległym… » więcej 2021-11-30, godz. 16:00 Twórca „Synów anarchii” nakręci dla Netfliksa serial o Dzikim Zachodzie Kurt Sutter niedawno zakończył współpracę ze stacją FX, a już znalazł nowe miejsce do tworzenia kolejnych projektów. Podpisał kontrakt z platformą streamingową… » więcej 2021-11-30, godz. 16:00 Opolskie/ Sejmik o pensji marszałka i stypendiach dla studentów medycyny Sejmik Województwa Opolskiego na wtorkowej sesji przyjął uchwałę o podwyżce wynagrodzenia dla marszałka i podniósł wysokość diet radnych. Zmienił także… » więcej 2021-11-30, godz. 16:00 Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. przyjęcia projektu Umowy Partnerstwa Rada Ministrów przyjęła we wtorek uchwałę ws. przyjęcia projektu Umowy Partnerstwa dla realizacji polityki spójności 2021-2027 w Polsce. » więcej 2021-11-30, godz. 15:50 Abp Gądecki: Trzeba zachować przed oczyma nie tylko sprawę obrony granic, ale też sprawę migrantów (opis) Trzeba zachować przed oczyma nie tylko sprawę obrony granic Polski i UE, ale tak samo sprawę migrantów, którzy znaleźli się w położeniu, jakiego nikomu… » więcej 2021-11-30, godz. 15:50 Warmińsko-mazurskie/ Burzliwe debaty sejmiku o sytuacji na granicy i pandemii Radni sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego przyjęli na sesji stanowiska dotyczące sytuacji na polsko-białoruskiej granicy i walki z pandemią koronawirusa. W… » więcej 2021-11-30, godz. 15:50 Rząd przyjął projekt ustawy zmieniający przepisy o akcyzie i podatku detalicznym Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, wprowadzający m.in… » więcej 2021-11-30, godz. 15:50 UE/ Szef Rady Europejskiej do Białorusinów: nie zawiedziemy was Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział we wtorek, że UE zawsze popierała Białorusinów w ich dążeniach do demokratycznych zmian i nie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »