Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-30, 07:20 Autor: PAP

W SN pytanie o możliwość wznowienia sprawy cywilnej po wyroku TSUE; chodzi o odszkodowanie za opóźniony lot

O to, czy podstawą wznowienia prawomocnie zakończonej sprawy cywilnej może być orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczące analogicznej kwestii, co zakończona sprawa - zapytał jeden ze śląskich sądów Sąd Najwyższy. W sprawie chodzi o odszkodowanie za opóźniony lot.

"Dopuszczalność wykładni Kodeksu postępowania cywilnego umożliwiającej wznowienie postępowania w oparciu o orzeczenie TSUE zapewni jednolitą wykładnię prawa unijnego i jego jednolite stosowanie, a temu właśnie celowi służy mechanizm pytania prejudycjalnego" - wskazał Sąd Okręgowy w Gliwicach w uzasadnieniu pytania do SN, do którego dotarła PAP.


Problem prawny wyniknął podczas rozpatrywania przez gliwicki sąd skargi o wznowienie postępowania zakończonego w maju 2018 r. Wówczas sąd oddalił prawomocnie powództwo kobiety, która dochodziła rekompensaty za opóźniony powyżej trzech godzin lot na trasie Katowice - Antalya.


Podstawą dochodzenia roszczenia było rozporządzenie PE i Rady z lutego 2004 r. odnoszące się do praw pasażerów lotniczych. Sąd uznał jednak wtedy, że kobieta nie była uprawniona do dochodzenia roszczeń w walucie polskiej, tylko w euro, o którym mowa w rozporządzeniu.


Tymczasem na początku września 2020 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok w podobnej sprawie, zresztą także zainicjowanej w Polsce. TSUE orzekł wówczas, że rozporządzenie ustanawiające wspólne zasady odszkodowania i pomocy dla pasażerów należy interpretować w ten sposób, że "pasażer, którego lot został odwołany lub doznał dużego opóźnienia może domagać się zapłaty kwoty odszkodowania także w walucie krajowej, w związku z czym nie można oddalić powództwa odszkodowawczego takiego pasażera "z tej tylko przyczyny, że roszczenie określono w walucie krajowej".


Właśnie na tamto orzeczenie TSUE powołała się kobieta wnioskując o wznowienie sprawy, która ostatecznie trafiła do SN. Przepis Kodeksu postępowania cywilnego stanowi natomiast, że można żądać wznowienia postępowania w wypadku, gdy "Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności aktu normatywnego z konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą, na podstawie którego zostało wydane orzeczenie". Przepis ten nie wspomina jednak wprost o TSUE.


Jak zaznaczył w uzasadnieniu swojego pytania Sąd Okręgowy w Gliwicach, jeszcze w 2009 r. Sąd Najwyższy uznał, że wykładnia przepisów dokonana w wyroku ówczesnego Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości nie może stanowić podstawy wznowienia postępowania cywilnego. Wówczas SN porównał wyroki europejskiego trybunału do uchwał SN, które - choć często mają moc zasady prawnej - nie stanowią przesłanki wznowienia postępowania.


Jednak gliwicki sąd ocenił, że "zasada efektywności prawa wspólnotowego" powinna przemawiać za dopuszczeniem możliwości wznawiania spraw w przypadku orzeczenia TSUE.


Jak dodał, pogląd o dopuszczalności wznowienia postępowania w przypadku dokonania wykładni przepisów przez TSUE wyraził w 2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny. Ponadto w początkach tego roku weszła w życie zmiana odnosząca się do postępowań administracyjnych i mówiąca, że "można żądać wznowienia postępowania również w przypadku, gdy zostało wydane orzeczenie TSUE, które ma wpływ na treść wydanego orzeczenia".


"Żadne racjonalne względy nie przemawiają za tym, by w postępowaniu administracyjnym strony miały prawo dochodzić skutecznie swych praw w drodze wznowienia postępowania w oparciu o orzeczenia TSUE, a takowa możliwość miała nie istnieć w przypadku stron postępowania cywilnego" - podkreślił gliwicki sąd.


Pytanie wpłynęło do SN w połowie lipca. Zostało już zarejestrowane w Izbie Cywilnej, zajmie się nim skład trzech sędziów. Na razie nie ma wyznaczonego terminu jego rozpoznania.(PAP)


autor: Marcin Jabłoński


mja/ jann/


Kraj i świat

2021-09-28, godz. 21:00 Hiszpania/ Liczba nowych zakażeń najniższa od ponad roku Liczba nowych zakażeń koronawirusem w Hiszpanii spadła we wtorek do najniższego poziomu od ponad roku. Jak poinformowało ministerstwo zdrowia, w ciągu ostatniej… » więcej 2021-09-28, godz. 21:00 Lewica nie poprze przedłużenia stanu wyjątkowego; KO jeszcze przed decyzją Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski powiedział we wtorek PAP, że jego klub nie poprze przedłużenia stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią. Decyzji… » więcej 2021-09-28, godz. 20:50 LE piłkarzy ręcznych – Constanta - Orlen Wisła Płock 26:20 (opis) Piłkarze ręczni Orlen Wisły Płock przegrali na wyjeździe z HC Dobrogea Sud Constanta 20:26 (9:14) w drugim meczu drugiej rundy kwalifikacyjnej Ligi Europejskiej… » więcej 2021-09-28, godz. 20:50 USA/ Yellen: bez podniesienia limitu zadłużenia rządowi zabraknie pieniędzy 18 października Minister finansów USA Janet Yellen ostrzegła we wtorek, że jeśli Kongres nie podniesie obecnego limitu długu publicznego, administracji zabraknie środków… » więcej 2021-09-28, godz. 20:40 LE piłkarzy ręcznych – Constanta - Orlen Wisła Płock 26:20 (wynik) Piłkarze ręczni Orlen Wisły Płock przegrali na wyjeździe z HC Dobrogea Sud Constanta 20:26 (9:14) w drugim meczu drugiej rundy kwalifikacyjnej Ligi Europejskiej… » więcej 2021-09-28, godz. 20:40 Holandia/ Z powodu pandemii rekordowo niska liczba włamań do mieszkań Ze względu na pandemię koronawirusa liczba włamań do mieszkań spadła w wielu gminach Holandii do historycznie niskiego poziomu - informuje dziennik 'Algemeen… » więcej 2021-09-28, godz. 20:40 Włochy/ Thunberg: emisje wciąż rosną, naukowcy nie kłamią Emisje wciąż rosną, naukowcy nie kłamią - powiedziała szwedzka aktywistka Greta Thunberg podczas rozpoczynającego się we wtorek forum młodzieży Youth4Climate… » więcej 2021-09-28, godz. 20:40 Lider PSL o stanie wyjątkowym: nie będziemy podkładać nikomu nóg, zawsze działamy w interesie państwa Nie będziemy podkładać nikomu nóg, zawsze będziemy działać w interesie państwa, ale jeżeli nikt nas nie prosi o to, by współuczestniczyć w tych działaniach… » więcej 2021-09-28, godz. 20:40 USA włączyły Chorwację w swój Program Ruchu Bezwizowego USA włączyły Chorwację w swój Program Ruchu Bezwizowego, zgadzając się na przyjazd jej obywateli do Stanów Zjednoczonych bez wizy na okres do 90 dni -… » więcej 2021-09-28, godz. 20:40 Kard. Nycz: obrona granic nie musi stać w sprzeczności z pomocą humanitarną, ludzką, chrześcijańską Zmarli uchodźcy u granic Polski są ważną przestrogą. Mamy prawo i obowiązek bronić granic Europy, ale między obroną a pomocą humanitarną, ludzką, chrześcijańską… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »