Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-29, 12:30 Autor: PAP

Tokio/żeglarstwo – Skrzypulec i Ogar-Hill liderkami, Myszka czwarty przed wyścigiem medalowym

Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Jolanta Ogar-Hill (UKS Wiking Toruń) utrzymały prowadzenie po drugim dniu żeglarskich zmagań na igrzyskach w klasie 470. Z czwartego miejsca do sobotniego wyścigu medalowego w klasie RS:X przystąpi Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk).

Po dziewięciu startach Myszka był czwarty. W czwartek 40-letni zawodnik zajął dziewiątą, piątą i drugą pozycję, ale nie zdołał awansować w klasyfikacji generalnej. Polak ma jednak szansę nawet na srebrny medal.


Do rozegrania w sobotę pozostał tylko podwójnie punktowany wyścig medalowy z udziałem 10 najlepszych deskarzy i Myszka traci do drugiego Francuza Thomasa Goyarda pięć, a do trzeciego Mattii Camboniego trzy punkty.


W ostatnim czwartkowym wyścigu wydawało się, że Włoch może nawet wypaść poza strefę medalową, bowiem w pewnym momencie był dopiero 21., ale systematycznie odrabiał straty, dopłynął na metę na dziewiątym miejscu i utrzymał pozycję w pierwszej trójce.


W wyścigu medalowym, aby „przeskoczyć” rywali i zająć miejsce na podium, Myszka musi wyprzedzić o dwie lokaty Camboniego, albo o trzy Goyarda.


W gronie 25 deskarzy poza zasięgiem jest znakomity Holender Kiran Badloe. Niezależnie od wyników ostatniego startu tegoroczny mistrz świata i Europy zapewnił sobie zwycięstwo.


Bez medalu wróci natomiast do kraju Zofia Klepacka. Przed sobotnim wyścigiem medalowym reprezentantka Legii Warszawa jest wśród 27 zawodniczek dziewiąta i ma aż 50 punktów więcej od trzeciej Charline Picon.


Francuzka będzie miała jednak spore problemy z obroną wywalczonego pięć lat temu w Rio de Janeiro tytułu. Traci bowiem do prowadzącej Chinki Yunxiu Lu sześć „oczek” oraz dwa do drugiej Emmy Wilson. Musi zatem nie tylko wyprzedzić ostatnim w starcie Brytyjkę, ale jednocześnie dotrzeć na metę trzy lokaty przed Chinką.


Nadal znakomicie w klasie 470 radzą sobie Skrzypulec i Ogar-Hill, które w środę okazały się najlepsze w obu wyścigach. Tym razem były drugie i piąte, ale wciąż otwierają stawkę 21 załóg.


Polki wyprzedzają złote medalistki czempionatu globu sprzed dwóch lat i aktualne wicemistrzynie Starego Kontynentu Brytyjki Hannah Mills (to aktualna mistrzyni olimpijska) i Eilidh McIntyre oraz brązowe medalistki igrzysk w Rio oraz mistrzynie Europy Francuzki Camille Lecointre i Aloise Retornaz.


U mężczyzn nie ma biało-czerwonych, a na czele 19 duetów nadal znajdują się wicemistrzowie olimpijscy z Brazylii Australijczycy Mathew Belcher i Will Ryan. Kolejne lokaty przypadają Brytyjczykom Luke’owi Patience (to wicemistrz olimpijski z Londynu z 2012 roku) i Chrisowi Grube oraz aktualnym mistrzom świata Szwedom Antonowi Dahlbergowi i Fredrikowi Bergstroemowi.


W klasie Finn rywalizuje 19 żeglarzy (bez Polaka). Na pierwsze miejsce z czwartego przesunął się broniący tytułu pięciokrotny mistrz świata i dwukrotny Europy Brytyjczyk Giles Scott, który wygrał cztery z sześciu wyścigów, drugi jest srebrny medalista ostatniego czempionatu globu Hiszpan Joan Cardona Mendez, a trzeci aktualny mistrz Starego Kontynentu i mistrz świata z 2018 roku Węgier Zsombor Berecz,


Po ośmiu startach w klasie Laser Radial wśród 44 zawodniczek 16. jest Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice).


Prowadzenie utrzymała brązowa medalistka igrzysk z Rio i wicemistrzyni Europy z ubiegłego roku z Gdańska Dunka Anne-Marie Rindom, a w czołowej trójce plasują się ponadto Finka Tuula Tenkanen i Szwedka Josefin Olsson. Siódma jest mistrzyni olimpijska sprzed pięciu lat z Brazylii i czterokrotna mistrzyni świata Holenderka Marit Bouwmeester.


W klasie Laser Standard nie ma Polaka. Ściga się 35 żeglarzy, a pierwszą lokatę zajmuje aktualny wicemistrz globu Australijczyk Matthew Wearn, drugi jest srebrny medalista olimpijski z Londynu oraz mistrz świata z 2017 i 2018 roku Cypryjczyk Pavlos Kontides, a trzeci Norweg Hermann Tomasgaard.


Dwa zaległe wyścigi rozegrano w klasie 49er, ale Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński nie zdołali poprawić swoich notowań. Skiffiści AZS AWFiS Gdańsk dopłynęli na metę na dziewiątej oraz 10. pozycji i w gronie 19 załóg nadal sklasyfikowani są na 13. miejscu.


Liderami są Brytyjczycy Dylan Fletcher-Scott i Stuart Bithell, którzy wyprzedzają Hiszpanów Diego Botina le Chevera i Iago Lopeza Marrę oraz Dunczyków Jonasa Warrera i Jakoba Prechta Jensena. Czwartą lokatę zajmują broniący tytułu Nowozelandczycy Peter Burling i Blair Tuke.


Biało-czerwoni nie ścigają się w katamaranach Nacra 17. Na czele 20 mieszanych załóg wciąż znajdują się ubiegłoroczni mistrzowie Europy Włosi Ruggero Tita i Caterina Banti, a za nimi sklasyfikowani są złoci medaliści czempionatu globu z 2020 roku Brytyjczycy John Gimson i Anna Burnet oraz Niemcy Paul Kohlhoff i Alica Stuhlemmer.


Na czołową trójkę mocno naciskają broniący tytułu Argentyńczycy, 59-letni Santiago Lange, który uczestniczy w siódmych igrzyskach, i Cecilia Saroli.


W czwartek wolne miały tylko zawodniczki w klasie 49erFX. Po sześciu startach debiutujące w tej imprezie Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS) są w gronie 21 załóg 10. (PAP)


md/ co/


Kraj i świat

2024-08-08, godz. 12:10 Kopalnia Soli „Wieliczka” przywitała milionowego turystę; najwięcej odwiedzających to obcokrajowcy Milionowy turysta w tym roku zwiedził w czwartek Kopalnię Soli „Wieliczka” - była to pani Ewelina Krawczyk z Sieradza. Wśród tegorocznych odwiedzających… » więcej 2024-08-08, godz. 12:00 Dorożała: dajemy społeczeństwu realną możliwość zaskarżenia Planu Urządzania Lasu Możliwość zaskarżenia Planu Urządzania Lasu oraz włączenie regionalnych dyrekcji ochrony środowiska w proces zatwierdzania PUL zakłada projekt zmiany… » więcej 2024-08-08, godz. 12:00 Reuters: USA wyprzedziły Chiny jako największy partner handlowy Niemiec Stany Zjednoczone wyprzedziły Chiny i stały się największym partnerem handlowym Niemiec w pierwszej połowie 2024 r. - podał w czwartek Reuters, powołując… » więcej 2024-08-08, godz. 12:00 Warszawa/ Dominik Strycharski wystąpi w piątek podczas "Dziedzińca Kultury" W piątek na scenie 'Dziedzińca Kultury' wystąpi Dominik Strycharski z projektem 'Korzyński Ultimate'. Koncert nawiązuje do twórczości Andrzeja Korzyńskiego… » więcej 2024-08-08, godz. 12:00 PIE: Zmiany w unijnych przepisach mogą dotknąć polskich producentów baterii Zmiany w unijnych przepisach dot. metodologii liczenia śladu węglowego baterii mogą dotknąć polskich producentów - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny… » więcej 2024-08-08, godz. 11:50 Kraków/ Wydłużenie godzin otwarcia publicznych toalet Wydłużenie godzin otwarcia publicznych toalet w Sukiennicach i na Plantach, częstsze wywożenie śmieci z centrum miasta, a także dodatkowe kosze na Kazimierzu… » więcej 2024-08-08, godz. 11:50 Paryż/lekkoatletyka - Kardasz odpadła w eliminacjach pchnięcia kulą Klaudia Kardasz nie awansowała do finału olimpijskiej rywalizacji w Paryżu w pchnięciu kulą. W najlepszej próbie uzyskała 17,45 m, co dało polskiej kulomiotce… » więcej 2024-08-08, godz. 11:50 Paryż/lekkoatletyka - kobieca sztafeta 4x100 m nie pobiegnie w finale (aktl.) Polska sztafeta kobiet 4x100 m po dyskwalifikacji ekipy Wybrzeża Kości Słoniowej zajęła piąte, a nie szóste miejsce w biegu eliminacyjnym, ale to nie zmieniło… » więcej 2024-08-08, godz. 11:40 Paryż/kajakarstwo - Borowska: jestem w stanie "urwać" dwie sekundy na półfinał i finał Kanadyjkarka Dorota Borowska awansowała w czwartek do półfinału igrzysk olimpijskich w jedynce na 200 m, chociaż wiele zawodniczek uzyskiwało lepsze czasy… » więcej 2024-08-08, godz. 11:40 Francja/ "Le Figaro": nad parlamentem unosi się cień kolejnego rozwiązania Francuski dziennik 'Le Figaro' ocenił w czwartek, że pauza w polityce, nazwana 'rozejmem olimpijskim' raczej zamroziła niż uregulowała sytuację braku rządu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »