Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-28, 07:00 Autor: PAP

Tokio/wioślarstwo - Sajdak: lepiej nie dało się tego zrobić

Wioślarska czwórka podwójna kobiet wywalczyła dla reprezentacji Polski pierwszy medal igrzysk w Tokio, zdobywając w efektownym stylu srebro. "Lepiej nie dało się tego zrobić" - oceniła Maria Sajdak, która w Rio de Janeiro w tej samej konkurencji sięgnęła po brąz.

Biało-czerwone - w składzie: Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Sajdak i Katarzyna Zillmann - przez większą część dystansu zajmowały trzecie miejsce, ale na ostatnich 500 metrach wyprzedziły Niemki.


"Taktyka była taka, że pierwszy tysiąc poszłyśmy, ile mogłyśmy, a drugi jeszcze mocniej. Lepiej się tego nie dało zrobić. Wszystkie razem robiłyśmy, co mogłyśmy, żeby dogonić kolejne osady. Jesteśmy szczęśliwe" - zaznaczyła Sajdak.


Przyznała, że ona i jej koleżanki z osady po słabszym początku miały moment, kiedy ich wiara w zdobycie medalu nieco osłabła.


"Gdy wystartowałyśmy i byłyśmy czwarte, to była chwila zwątpienia, ale bardzo krótka i wzięłyśmy się w garść" - relacjonowała wioślarka z Krakowa.


Jak dodała, gdy dogoniły Holenderki, to ich wiara w sukces znacząco wzrosła.


"Byłyśmy wtedy już pewne, że nie oddamy medalu. Z czasem oswajałyśmy falę, która rosła. Dzięki temu, że ujarzmiłyśmy ją, to zaczęła nam ona pomagać. Płynęłyśmy z nią, a nie walczyłyśmy z warunkami" - analizowała zawodniczka, która w piątek będzie świętować 30. urodziny.


Zapewniła, że Polki były bardzo dobrze przygotowane fizycznie do tego startu oraz wspólnie radziły sobie z wszelkimi przeciwnościami losu.


Nie musiała się długo zastanawiać przy odpowiedzi o tajemnicę wyjątkowości kobiecej czwórki podwójnej, która od lat regularnie przywozi medale z najważniejszych imprez.


"Zgranie i jedność osady, pewność trenera co do planu i wspólny cel, do którego dążymy" - wyliczała.


Jak dodała, każda z nich jest inna, co działa na ich korzyść.


"Dzięki temu się uzupełniamy i stanowimy jedność" - wskazała.


Ona oraz Kobus-Zawojska w Rio de Janeiro płynęły w osadzie, która wywalczyła olimpijski brąz.


"Fizycznie ten zdobyty teraz krążek jest cięższy. Przygotowań teraz było pięć lat. Było więcej przygód i przeszkód - pozytywnych i negatywnych. Na pewno trudniej było go zdobyć, ale dzięki temu lepiej smakuje" - oceniła.


Jest ona najstarsza w osadzie mistrzyń świata sprzed trzech lat i wicemistrzyń globu z 2019 roku. Pojawiały się głosy, że po igrzyskach w Tokio mogłaby pożegnać się z nią. Zapytana o to w środę na początku odpowiedziała wymijająco:


"Już zawsze będziemy czwórką podwójną kobiet, srebrnymi medalistkami olimpijskimi z Tokio i nic tego nie zmieni" - zaznaczył.


Dopytywana, czy osada w obecnym składzie wystąpi jeszcze w jakiejś ważnej imprezie, dodała:


"Nie jest to niemożliwe. Na razie mamy wolne i zasłużone wakacje po dwóch latach przygotowań" - zaznaczyła.


Z Tokio Agnieszka Niedziałek (PAP)


an/ af/


Kraj i świat

2021-09-28, godz. 16:20 Granica polsko-białoruska/ Pełnomocnicy Afgańczyków zawróceni przez policję W związku z zarządzeniem ETPCz, we wtorek do Afgańczyków znajdujących się na granicy polsko-białoruskiej pojechało troje reprezentujących ich pełnomocników… » więcej 2021-09-28, godz. 16:20 Mimo pandemii przybyło prawie 25 tys. płacących podatki w Krakowie O prawie 25 tys. zwiększyła się liczba osób płacących podatki w Krakowie, dzięki temu do budżet miasta wpłynęło ok. 67 mln zł więcej. 'Mimo pandemii… » więcej 2021-09-28, godz. 16:20 Słowacja/ Prezydent w orędziu o stanie państwa podkreśliła istniejące podziały W dorocznym orędziu o stanie państwa prezydent Słowacji Zuzana Czaputova podkreśliła we wtorek w parlamencie, że kraj i społeczeństwo są podzielone. Zwróciła… » więcej 2021-09-28, godz. 16:20 Litwa/ Szefowa MSW: spadek temperatury powietrza nie wpłynie na decyzję zawracania migrantów Spadek temperatury powietrza na Litwie nie wpłynie na decyzję zawracania nielegalnych migrantów - oznajmiła we wtorek szefowa MSW Agne Bilotaite. Każdego… » więcej 2021-09-28, godz. 16:10 Francja/ Rząd: zmniejszamy o 50 proc. liczbę wiz dla obywateli Algierii i Maroka Francja zdecydowanie zaostrzy politykę wizową wobec Algierii, Maroka i Tunezji - poinformował we wtorek rzecznik rządu Gabriel Attal. Liczba przyznawanych… » więcej 2021-09-28, godz. 16:10 Podkarpackie/ 13,6 mln zł na budowę parkingów przy Jeziorze Tarnobrzeskim Samorząd Tarnobrzega (woj. podkarpackie) otrzymał 13,6 mln zł dofinansowania z budżetu państwa na budowę parkingów nad Jeziorem Tarnobrzeskim. W sumie powstanie… » więcej 2021-09-28, godz. 16:10 MEiN: młodzi ludzie już na zajęciach w szkole powinni uczyć się selekcji treści w internecie Ważne, by młodzi ludzie już na zajęciach obowiązkowych w szkole uczyli się odróżniać wartościowe informacje zamieszczane w internecie od tych niebezpiecznych… » więcej 2021-09-28, godz. 16:10 NIK: jedną trzecią czasu porady zajmuje medykom praca administracyjna Jedną trzecią czasu porady lekarskiej zajmuje prowadzenie dokumentacji medycznej oraz wykonywanie czynności administracyjnych. W trakcie teleporady na samo… » więcej 2021-09-28, godz. 16:10 W Lidzbarku Warmińskim uroczystości pogrzebowe mjr Józefa Rusaka ps. Bylina W Lidzbarku Warmińskim odbyły się we wtorek uroczystości pogrzebowe zmarłego w wieku 101 lat majora Józefa Rusaka ps. Bylina, jednego z pierwszych żołnierzy… » więcej 2021-09-28, godz. 16:10 Kraków/ Uczniowie na murach szkoły namalowali 120-metrową flagę Biało-czerwoną flagę, długą na 120 metrów, namalowali we wtorek uczniowie na murach swojej szkoły na os. Oświecenia w Krakowie. Wzięli w ten sposób udział… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »