Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-27, 20:00 Autor: PAP

Rosja/ Śledczy i historycy zbadają masowy mord z XVI lub XVII wieku

W Karelii, regionie Rosji graniczącym z Finlandią, znaleziono szczątki ludzkie w masowym grobie należące prawdopodobnie do ofiar wojen z XVI lub XVII wieku. Zbrodnię sprzed kilkuset lat zbada wraz z historykami i archeologami rosyjski Komitet Śledczy.

Na kości i czaszki natknęli się robotnicy podczas prac budowlanych koło wsi Tiurulla. Ze stanu szczątków historycy wnioskują, że ludzie ci zostali zabici w okrutny sposób, niektórym np. odcięto głowy. W zbiorowym grobie odnaleziono też krzyżyki prawosławne i ikony. Szczątki mogą więc, zdaniem historyków, należeć do prawosławnych mieszkańców tych terenów, którzy zginęli w trakcie wojen w epoce Iwana Groźnego bądź w okresie Wielkiej Smuty.


Nie jest wykluczone, że sprawcami masakry byli Szwedzi, Polacy bądź Kozacy zaporoscy - ocenił we wtorek dziennik "Izwiestija" powołując się na opinie historyków. Pod koniec XVI wieku trwała wojna ze Szwedami, którzy przejściowo opanowali te tereny. Według rosyjskiego historyka Aleksandra Paszkowa z uniwersytetu w Pietrozawodsku konflikt ten miał aspekt religijny, bowiem luterańscy Szwedzi walczyli z ludnością prawosławną, zabijali duchownych i niszczyli klasztory.


Zdaniem innego historyka Aleksandra Szyrokorada odnaleziony zbiorowy grób może datować się z okresu Wielkiej Smuty, czyli z początku XVII wieku. Badacz ten wskazuje na oddziały lisowczyków, które w czasie dymitriad - polskiej interwencji w walce o tron moskiewski - prowadziły łupieskie wyprawy na terenie Rosji i dotarły aż do Morza Białego. Szyrokorad nie wyklucza przy tym, że zabita ludność prawosławna mogła zginąć z rąk Kozaków zaporoskich, którzy również zapuszczali się w te rejony.


Szczątki i przedmioty odnalezione w grobie pod Tiurullą trafiły już do Komitetu Śledczego, a w ich zbadaniu uczestniczyć będą historycy i archeolodzy. (PAP)


awl/ ap/


Kraj i świat

2021-09-22, godz. 20:30 Warszawa/ Reżyser Igor Gorzkowski odebrał Nagrodę im. Stefana Treugutta Uważam, że Igor Gorzkowski podjął udaną próbę opowiedzenia czegoś zgoła niemożliwego - ocenił Grzegorz Mrówczyński w laudacji na cześć adaptatora… » więcej 2021-09-22, godz. 20:30 Mazowieckie/ Po raz kolejny - 26 września - Urząd Miasta Płocka organizuje szczepienia na COVID-19 W Urzędzie Miasta Płocka w najbliższą niedzielę, 26 września, po raz kolejny będzie można zaszczepić się przeciwko COVID-19 jednodawkowym preparatem… » więcej 2021-09-22, godz. 20:20 Piłkarski PP – Wigry - Legia 1:3 1/32 piłkarskiego Pucharu Polski: Wigry Suwałki - Legia Warszawa 1:3 (1:1). Awans: Legia. Bramki: 1:0 Kacper Michalski (40), 1:1 Kacper Kostorz (42), 1:2… » więcej 2021-09-22, godz. 20:20 Wrocław/ Twórczości Cypriana Kamila Norwida na wystawie w Ossolineum Wystawę „Cyprian Kamil Norwid - Artysta Totalny” przygotowało Ossolineum w dwusetną rocznicę urodzin wieszcza. Od piątku do niedzieli w ossolińskim Refektarzu… » więcej 2021-09-22, godz. 20:10 Białystok/ Premiera operetki "Wesoła wdówka" zainauguruje sezon artystyczny w Operze i Filharmonii Podlaskiej Premiera operetki 'Wesoła wdówka' Franza Lehara zainauguruje w sobotę wieczorem nowy sezon artystyczny w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Operetkę… » więcej 2021-09-22, godz. 20:10 Brykczyńska o uchwale KRRiT: nie zmieniamy interpretacji zapisów prawa, chcemy je doprecyzować (krótka 3) Wyszły kwestie związane z analizą i różnymi interpretacjami zapisów ustawy o radiofonii i telewizji. My nie zmieniamy interpretacji prawa, my prosimy, aby… » więcej 2021-09-22, godz. 20:00 W. Brytania/ Rosnące ceny gazu powodują coraz większe problemy dla gospodarki Rosnące hurtowe ceny gazu spowodowały w środę upadek dwóch kolejnych dostawców energii na brytyjskim rynku. W ostatnich tygodniach z zbankrutowało już… » więcej 2021-09-22, godz. 19:50 Turniej ATP w Metz - Lucas Pouille rywalem Huberta Hurkacza Francuz Lucas Pouille będzie rywalem rozstawionego z numerem pierwszym Huberta Hurkacza w drugiej rundzie (1/8 finału) turnieju ATP na kortach twardych we francuskim… » więcej 2021-09-22, godz. 19:50 KRRiT przegłosowała w środę przedłużenie koncesji dla telewizji TVN24 (krótka2) Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przegłosowała w środę przedłużenie koncesji dla telewizji TVN24. W głosowaniu uzyskano bezwzględną większość głosów… » więcej 2021-09-22, godz. 19:50 MEiN: stacjonarnie pracuje 99,8 proc. przedszkoli, 99,1 proc. szkół podstawowych i 99 proc. szkół średnich 99,8 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego, 99,1 proc. szkół podstawowych i 99 proc. szkół ponadpodstawowych pracowało w środę w trybie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »