Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-27, 18:40 Autor: PAP

Projekt dot. rolniczego handlu detalicznego w konsultacjach społecznych

Do konsultacji społecznych trafił projekt nowelizacji ustaw, które mają ułatwić rolnikom prowadzenie handlu detalicznego. Zakłada on. in. podniesienie do 100 tys. zł kwoty przychodów zwolnionej z podatku dochodowego oraz możliwość sprzedawania produktów na cały kraju.

Rolniczy handel detaliczny (RHD) jest specyficzną formą handlu detalicznego, funkcjonującą w Polsce od 2017r. i „dedykowaną” rolnikom. Podstawowym warunkiem prowadzenia tej działalności jest to, że żywność produkowana i wprowadzana na rynek musi pochodzić w całości lub części z własnej uprawy, hodowli lub chowu danego podmiotu.


Projekt nowelizacji doprecyzowuje, że rolniczy handel detaliczny polega na produkcji żywności zawierającej co najmniej jeden składnik pochodzący w całości z własnej uprawy, hodowli lub chowu podmiotu działającego na rynku spożywczym.


W ramach takiego handlu możliwa jest produkcja, w tym przetwórstwo żywności na małą skalę i jej zbywanie konsumentom finalnym (na terytorium całego kraju), a także lokalnym zakładom prowadzącym handel detaliczny z przeznaczaniem dla konsumenta finalnego, zlokalizowanym na ograniczonym obszarze kraju. Obecnie obszar ten, obejmuje województwo, w którym ma miejsce prowadzenie produkcji żywności w ramach RHD oraz powiaty lub miasta stanowiące siedzibę wojewody lub sejmiku województwa, sąsiadujące z tym województwem. Projektowana zmiana rozszerza możliwość handlu na cały kraj.


Projekt ustawy zakłada, że "produkcja i zbywanie żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego nie mogą stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa żywności i wpływać niekorzystnie na zdrowie publiczne". Podlega ona urzędowej kontroli w zakresie bezpieczeństwa żywności sprawowanej przez organy odpowiednio Państwowej Inspekcji Sanitarnej albo Inspekcji Weterynaryjnej, a także unijnym przepisom prawa żywnościowego.


Ponadto proponuje się zniesienie maksymalnych limitów żywności zbywanej w ramach RHD w odniesieniu do sprzedaży konsumentom finalnym i pozostawienie tych limitów wyłącznie w odniesieniu do dostaw do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego.


Efektem wprowadzonych zmian będzie możliwość prowadzenia dostaw żywności przez podmioty prowadzące RHD do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego, takich jak np. sklepy, restauracje, stołówki - na terytorium całego kraju, a także możliwość nielimitowanej sprzedaży żywności konsumentom finalnym przez te podmioty.


W projekcie proponuje się wprowadzenie zmiany przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w celu podwyższenia z 40 tys. do 100 tys. zł kwoty przychodów ze sprzedaży produktów wytworzonych w ramach RDH wolnej od podatku dochodowego.


Podmioty prowadzące RHD muszą być zarejestrowane; w zakresie produktów pochodzenia zwierzęcego zajmuje się tym Inspekcja Weterynaryjna, gdzie w rejestrze na 15 czerwca 2021 r. było zarejestrowanych 11 352 rolników. Producenci żywności pochodzenia niezwierzęcego zarejestrowani są przez Inspekcję Sanitarną, w rejestrze na koniec 2020 r. było 1524 podmiotów.


Konsultacje mają potrwać przez 10 dni. (PAP)


autorka: Anna Wysoczańska


awy/ drag/


Kraj i świat

2024-04-24, godz. 08:10 Stolica/ Wystawa prac Grzegorza Pabla w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej - od czwartku W Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej (TW-ON) w Warszawie od 25 kwietnia czynna będzie wystawa prac Grzegorza Pabla - ucznia prof. Jana Cybisa… » więcej 2024-04-24, godz. 08:10 Liga NBA - wyniki Wyniki wtorkowych meczów 1. rundy play off koszykarskiej lidze NBA: Konferencja Wschodnia: Milwaukee Bucks - Indiana Pacers 108:125(stan rywalizacji do czterech… » więcej 2024-04-24, godz. 08:10 Szefowa służby cywilnej: będę postulowała stały wzrost wynagrodzenia w służbie cywilnej Szefowa służby cywilnej, Anita Noskowska-Piątkowska, w wywiadzie, dal Dziennika Gazety Prawnej, poinformowała, że będzie postulować stały wzrost wynagrodzenia… » więcej 2024-04-24, godz. 08:10 Macedonia Płn./ Rozpoczęło się głosowanie w wyborach prezydenckich W Macedonii Północnej rozpoczęły się w środę siódme w historii kraju wybory prezydenckie, w których ponad 1,8 mln uprawnionych do głosowania obywateli… » więcej 2024-04-24, godz. 08:00 R. Sikorski dla "Polityki": Europa nie składa się z samych Polsk Szef MSZ Radosław Sikorski ocenił, że Polska ma wpływ na to, co się dzieje w Brukseli: chociażby w sprawie obronności, czy pomocy Ukrainie. Ale trzeba pamiętać… » więcej 2024-04-24, godz. 07:40 Raport Amnesty International: Sztuczna inteligencja zagrożeniem dla praw człowieka Użycie nowych technologii to jedno z najważniejszych zagrożeń dla praw człowieka - wskazuje Amnesty International w opublikowanym w środę raporcie za 2023… » więcej 2024-04-24, godz. 07:40 Stina Nilsson śladami Justyny Kowalczyk Mistrzyni olimpijska i świata w biegach narciarskich Stina Nilsson, która w 2020 roku zmieniła dyscyplinę na biathlon, zdecydowała się powrócic do biegów… » więcej 2024-04-24, godz. 07:40 10 lat temu zmarł Tadeusz Różewicz 'Po wojnie nad Polską przeszła kometa poezji. Głową tej komety był Różewicz, reszta to ogon' - powiedział o nim Stanisław Grochowiak. 24 kwietnia mija… » więcej 2024-04-24, godz. 07:30 USA/ Senator Warner: uchwalenie pakietu dla Ukrainy nie byłoby możliwe bez przykładu Polski Uchwalenie pakietu pomocy dla Ukrainy nie byłoby możliwe bez silnego wsparcia i przykładu Polski oraz niektórych innych krajów europejskich - powiedział… » więcej 2024-04-24, godz. 07:20 130 lat temu Władysław Podkowiński zniszczył swój "Szał" - wcześniej obraz wywołał skandal 24 kwietnia 1894 r. malarz Władysław Podkowiński porżnął nożem swój obraz 'Szał', który - eksponowany przez 36 dni w sali Towarzystwa Zachęty Sztuk… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »