Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-27, 17:20 Autor: PAP

Ukraina/ Władze: dzięki rozejmowi w Donbasie dwa razy mniej zabitych żołnierzy

Dzięki trwającemu od roku zawieszeniu broni między ukraińskimi siłami a wspieranymi przez Rosję separatystami liczba zabitych ukraińskich żołnierzy jest dwa razy mniejsza - oświadczyła we wtorek ukraińska delegacja do trójstronnej grupy kontaktowej w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie.

"Rok temu weszło w życie zawieszenie broni. Bez względu na liczne naruszenia ze strony rosyjskiej wynik wstrzymania ognia jest ewidentny: dwa raz mniej śmierci ukraińskich wojskowych, trzy razy mniej rannych, prawie trzy razy mniej ostrzałów w porównaniu z okresem od lipca 2019 do lipca 2020 roku" - podkreśliła delegacja.


Od początku zawieszenia broni - od 27 lipca 2020 roku do 27 lipca 2021 roku - odnotowano 1995 ostrzałów, zginęło 45 żołnierzy, a 163 zostało rannych - dodano.


Porozumienie "o całkowitym i wszechstronnym trybie przerwania ognia" między wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami osiągnęli w ubiegłym roku negocjatorzy Ukrainy, Rosji i OBWE w ramach tzw. grupy kontaktowej.


Ukraińskie władze podkreślają, że obecne - 29. - zawieszenie broni w Donbasie jest najdłuższym od początku konfliktu. Zaznaczają, że choć dochodzi do naruszeń, liczba zabitych żołnierzy jest niższa niż przed wejściem w życie rozejmu.


"Nawet teraz, kiedy nasiliły się poważne naruszenia zawieszenia broni i są poważne skutki, łączna liczba zabitych jest mniejsza niż przed rozpoczęciem zawieszenia broni. A był taki czas, około trzech-czterech miesięcy, kiedy w ogóle nie strzelali. Od lipca do listopada ubiegłego roku praktycznie w ogóle nie było strat. (...)" - powiedział portalowi glavcom.ua rzecznik ukraińskiej delegacji do grupy kontaktowej ds. konfliktu w Donbasie Ołeksij Arestowycz.


W ocenie analityka wojskowego Mykoły Sunhurowskiego z kijowskiego Centrum Razumkowa o zawieszeniu broni w Donbasie można mówić tylko umownie, bo przeciwnik nie przestrzega wstrzymania ognia. "Giną nasi żołnierze, cywile, są ranni, niszczona jest infrastruktura, majątek. To jest niedopuszczalne" - zaznaczył w rozmowie z PAP ekspert.


Według niego nieprawidłowe jest również określanie obecnej sytuacji w Donbasie mianem "rozejmu". "O rozejmie w ogóle nie ma sensu mówić w tym przypadku, bo rozejm przewiduje jakieś kompromisy i wspólne cele, działania, a tego nie ma" - powiedział Sanhurowski. To, że zawieszenie broni jest łamane, "wynika wyłącznie z politycznej woli Kremla", który kieruje swoimi "marionetkami" w tzw. Donieckiej Republice Ludowej i Ługańskiej Republice Ludowej - ocenił ekspert.


Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)


ndz/ ap/


Kraj i świat

2021-09-28, godz. 10:00 Media: Chłopik pełnomocnikiem Legii Warszawa ds. projektów infrastrukturalnych i szkoleniowych Mariusz Chłopik, w latach 2018-2021 dyrektor biura Ekstraklasy i Gamingu w PKO Banku Polskim, od 1 października będzie pełnomocnikiem zarządu Legii Warszawa… » więcej 2021-09-28, godz. 09:50 Szef MON: pierwsze posiedzenie Rady Modernizacji Technicznej m.in. ws. śmigłowców dla Wojsk Specjalnych Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował we wtorek, że odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Modernizacji Technicznej, a jego tematem były… » więcej 2021-09-28, godz. 09:50 Kukiz: wspieranie hucpy wokół Turowa to albo zdrada stanu, albo przykład skrajnego nawiedzenia Nie zrozumiem wspierania tej całej hucpy wokół Turowa przez część polskich parlamentarzystów i naszych europarlamentarzystów. Dla mnie to albo zdrada stanu… » więcej 2021-09-28, godz. 09:50 Francja/ Sanofi rezygnuje z testowania szczepionki mRNA, bo byłaby gotowa zbyt późno Pomimo pozytywnych wyników badań laboratoryjnych Sanofi uważa, że ich szczepionka oparta o przekaźnik mRNA pojawiłaby się na rynku zbyt późno. Francuska… » więcej 2021-09-28, godz. 09:40 Szwecja/ W Goeteborgu 23 osoby zostały ranne w wyniku eksplozji w budynku wielorodzinnym W Goeteborgu 23 osoby zostały ranne, z czego trzy poważnie, w wyniku eksplozji, do jakiej doszło we wtorek nad ranem w budynku wielorodzinnym - podała lokalna… » więcej 2021-09-28, godz. 09:40 Ociepa: ze względu na bezpieczeństwo naszych obywateli konieczne jest zabezpieczenie granicy z Białorusią Nie ma żadnych wątpliwości, że ze względu na bezpieczeństwo naszych obywateli na wschodnich granicach Polski, ale także całego kraju jest konieczność… » więcej 2021-09-28, godz. 09:40 SG: wydano 630 pozwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym Od początku obowiązywania stanu wyjątkowego w pasie przy granicy polsko-białoruskiej wydano 630 pozwoleń na wjazd do strefy nim objętej - poinformowała… » więcej 2021-09-28, godz. 09:40 Japonia/ Rząd planuje łagodzenie obostrzeń sanitarnych i zakończenie stanu wyjątkowego Liczba zakażeń Sars-Cov-2 w Japonii znacząco spadła. Rząd w Tokio podejmie we wtorek decyzję o odwołaniu stanu wyjątkowego w stolicy i 18 prefekturach… » więcej 2021-09-28, godz. 09:40 Fogiel: jeżeli w Sejmie będzie większość ws. nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji - weto senackie zostanie… Jeżeli w Sejmie będzie większość do tego, żeby decyzję dotyczące udziału obcego kapitału w polskich mediach podjąć, to wówczas nowelizacja ustawy… » więcej 2021-09-28, godz. 09:40 Łódź/ Nowa odsłona wystawy "Atlas nowoczesności" w ms2 - od piątku W piątek Muzeum Sztuki w Łodzi po raz pierwszy zaprezentuje w ms2 nową odsłonę wystawy stałej 'Atlas nowoczesności'. To kontynuacja ekspozycji zainaugurowanej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »