Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-27, 14:50 Autor: PAP

Gowin popiera apel Rady Przedsiębiorczości ws. działań zapobiegających lockdownowi

Wicepremier Jarosław Gowin zadeklarował pełne poparcie dla apelu Rady Przedsiębiorczości o podjęcie zdecydowanych działań, które zapobiegną kolejnemu lockdownowi. Według Rady państwo musi w większym stopniu uwzględnić fakt zaszczepienia milionów Polaków.

Rada Przedsiębiorczości wzywa w swoim apelu do natychmiastowego wprowadzenia możliwości uchronienia się przed lockdownem przez dopuszczenie uzależniania świadczenia usług i innej działalności od wykazania zaszczepienia przez klientów, wraz z wszelkimi innymi zabezpieczeniami prawnymi takiego rozwiązania.


„Ważny głos szerokiej reprezentacji polskich przedsiębiorców. Jako minister odpowiedzialny za gospodarkę w pełni popieram te postulaty” - napisał we wtorek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin na Twitterze, odnosząc się do apelu RP.


W apelu Rady, pod którym podpisali się przedstawiciele dziewięciu organizacji pracodawców napisano, że w Polsce należy spodziewać się czwartej fali pandemii, a sytuację zapewne pogorszy pojawianie się nowych odmian koronawirusa. Dlatego wzywa do podjęcia „zdecydowanych i natychmiastowych” działań, które ograniczą skutki kolejnych obostrzeń epidemicznych. Poprzednie lockdowny pociągnęły za sobą ogromne koszty, ale wraz z wprowadzeniem szczepień populacyjnych, ryzyko tragicznych skutków koronawirusa może być jednak istotnie zmniejszone.


Rada wskazuje, że chociaż tempo szczepień spada, to istotna część społeczeństwa jest już dzisiaj zaszczepiona. „Nie może być tak, że koszty zdrowotne i finansowe odmowy poddania się szczepieniu przez część osób ponosi całe społeczeństwo. Zmuszanie zaszczepionych do de facto poddania się dyktatowi niezaszczepionych jest nieracjonalne i niemoralne” - czytamy w apelu.


W ocenie Rady wszystkich zaszczepionym i ozdrowieńcom należy zapewnić realne prawo dbania o zdrowie własne i zdrowie najbliższych, a pracodawcom – także o zdrowie pracowników i klientów. Ponieważ dostęp do szczepień jest już nieograniczony, kolejny lockdown nie musi i nie może być powszechny. Kształtując kolejne obostrzenia Państwo musi w większym stopniu niż dotąd uwzględnić fakt zaszczepienia milionów Polaków - brzmi apel.


Jak przypomniano, w wielu państwach uzależnia się możliwość korzystania z wielu usług i kontaktów międzyludzkich od zaszczepienia lub wykazania braku zakażenia.


Wprowadzenie wpierw możliwości, a następnie obowiązku, uzależniania korzystania z usług i przebywania w określonych miejscach od wykazania zaszczepienia przynosi jeszcze jedną ogromną korzyść. Doświadczenia innych krajów nie pozostawiają wątpliwości, że dzięki takim rozwiązaniom znacznie zwiększa się zainteresowanie szczepieniami - podkreśliła Rada.


Jak jednocześnie zapewniła, większość przedsiębiorców jest gotowa ograniczyć swoją ofertę wyłącznie do osób zaszczepionych lub posiadających certyfikat COVID-19, a tym samym finansowo partycypować w walce z pandemią koronawirusa i wesprzeć cele narodowego programu szczepień. (PAP)


wkr/ amac/


Kraj i świat

2021-09-28, godz. 18:30 Opolski sejmik za realizacją zapisów Traktatu o dobrym sąsiedztwie z Niemcami z 1991 roku Na wtorkowej sesji sejmik województwa opolskiego przyjął rezolucję wzywającą do realizacji zapisów Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy… » więcej 2021-09-28, godz. 18:30 DME w tenisie stołowym – inauguracyjne zwycięstwo Polaków Polska pokonała Hiszpanię 3:1 w pierwszym meczu grupy D drużynowych mistrzostwach Europy w tenisie stołowym. Dwa punkty zdobył Jakub Dyjas, a jeden Samuel… » więcej 2021-09-28, godz. 18:20 8 października teamLab Planets w Tokio otworzy restaurację, nową przestrzeń artystyczną i kwiaciarnię (MediaRoom) W muzeum otwarta zostanie restauracja serwująca wegański ramen z Kioto, nowa przestrzeń artystyczna oraz kwiaciarnia, w której zwiedzający będą mogli kupić… » więcej 2021-09-28, godz. 18:20 MEiN: stacjonarnie pracuje 99,9 proc. przedszkoli, 99,2 proc. szkół podstawowych i 99,3 proc. średnich 99,9 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego, 99,2 proc. szkół podstawowych i 99,3 proc. ponadpodstawowych pracowało we wtorek w trybie stacjonarnym… » więcej 2021-09-28, godz. 18:20 Węgry/ Zatrzymano liderów grupy, którzy wzywali członków do zabijania polityków i sędziów Na Węgrzech zatrzymano liderów radykalnej organizacji, która wzywała swoich członków do zabijania przywódców państwa i czołowych polityków opozycji… » więcej 2021-09-28, godz. 18:10 Katowice/ Kopalnie Wujek i Staszic zyskały podziemne połączenie technologiczne Należące do Polskiej Grupy Górniczej sąsiadujące ze sobą katowickie kopalnie Wujek i Staszic, od początku tego roku działające pod wspólnym szyldem jako… » więcej 2021-09-28, godz. 18:10 Ukraina/ W Kijowie otwarto wystawę "Współczesna ikona - Jerzy Nowosielski" Na terenie Soboru Michajłowskiego w Kijowie otwarto we wtorek wystawę 'Współczesna ikona - Jerzy Nowosielski' organizowaną przez Instytut Polski w tym mieście… » więcej 2021-09-28, godz. 18:10 Bułgaria/ Najwięcej nowych zakażeń koronawirusem od kwietnia Najwięcej nowych zakażeń koronawirusem od 13 kwietnia odnotowano w Bułgarii w ciągu ostatniej doby - poinformowało we wtorek ministerstwo zdrowia. Liczba… » więcej 2021-09-28, godz. 18:10 Piłkarski PP – Skra – Lech 0:3 1/32 piłkarskiego Pucharu Polski: Skra Częstochowa - Lech Poznań 0:3 (0:1); mecz rozegrano w Poznaniu. Awans: Lech. Bramki: 0:1 Artur Sobiech (17), 0:2 Barry… » więcej 2021-09-28, godz. 18:10 Będzie cykliczny mecz piłkarskich mistrzów Europy i Ameryki Południowej Europejska Unia Piłkarska (UEFA) i jej południowoamerykański odpowiednik CONMEBOL ogłosiły, że w czerwcu 2022 roku odbędzie się mecz pomiędzy mistrzami… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »