Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-27, 12:20 Autor: PAP

Łódź/ Aleksander Tansman bohaterem wystawy online

"Aleksander Tansman – łodzianin, kompozytor, artysta” to tytuł wystawy online przygotowanej z okazji 598. urodzin Łodzi przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Piłsudskiego. Prezentuje ona część zbiorów książnicy dotyczących Tansmana, m.in. wydawnictwa muzyczne i archiwalne artykuły.

"W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Piłsudskiego w Łodzi znajdziemy wydawnictwa książkowe, nuty, płyty CD oraz artykuły z czasopism poświęcone wybitnemu łodzianinowi, umożliwiające zapoznanie się z twórczością oraz sylwetką artysty. Wybrane z nich pozycje można obecnie oglądać online na wystawie przygotowanej z okazji 598. urodzin Łodzi" - poinformowała PAP specjalista ds. promocji Biblioteki im. Piłsudskiego Jolanta Zwierzyńska.


Pod adresem http://www2.wbp.lodz.pl/pliki/wystawy/2021-tansman/ znajdziemy dwie prezentacje - jedną zawierającą płyty, nuty i książki poświęcone Tansmanowi i drugą, na którą złożyły się związane z jego życiem i twórczością archiwalne artykuły z czasopism z lat 1926-86.


Aleksander Tansman to polski kompozytor pochodzenia żydowskiego, który urodził się 11 czerwca 1897 roku w Łodzi. Był współtwórcą neoklasycyzmu w światowej muzyce. W 1920 roku przeniósł się na stałe do Paryża. Komponował m.in. symfonie, utwory kameralne, dzieła fortepianowe, a także oratoria, psalmy, pieśni solowe, muzykę teatralną i filmową.


Jak podkreśliła autorka wystawy Aleksandra Sołtysiak z Działu Zbiorów Audiowizualnych, Tansman odniósł światowy sukces, a jego muzyką zachwycali się m. in. George Gershwin i księżniczka Bawarii, królowa Belgów Elżbieta Gabriela Bawarska. Przyjaźnił się z Charliem Chaplinem, Igorem Strawińskim, Arturem Rubinsteinem i Julianem Tuwimem.


W latach 1932-33 odbył tournée koncertowe dookoła świata - od Warszawy, przez USA, Japonię, Chiny, Honkong, Filipiny, Singapur, Indonezję, Malaje, Cejlon, Indie, Egipt. W Tokio przyjął go cesarz Hirohito, w Bombaju był prywatnym gościem Mahatmy Gandhiego. W 1945 roku jako pierwszy polski kompozytor wyróżniony został przez hollywoodzką Akademię Filmową w kategorii "original music" za muzykę do filmu "Paris Underground", która nominowana została do Oskara. Kompozytor zmarł 15 listopada 1986 roku w Paryżu.(PAP)


Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska


agm/ pat/


Kraj i świat

2024-04-25, godz. 15:30 Liga hiszpańska - media: Barcelona rozważa zastąpienie Lewandowskiego graczem Newcastle Władze FC Barcelony są zainteresowane sprowadzeniem jednego z zawodników angielskiego klubu Newcastle na miejsce polskiego napastnika Roberta Lewandowskiego”… » więcej 2024-04-25, godz. 15:30 Sejm/ Komisja przeciw poprawkom do projektu ws. dodatków dla pracowników opieki społecznej Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny negatywnie zaopiniowała w czwartek poprawki do projektu ustawy w sprawie dodatków dla pracowników opieki społecznej… » więcej 2024-04-25, godz. 15:30 Kraków/ Nieznane publiczności prace Wyspiańskiego na wystawie Muzeum Narodowego Pochodzące z prywatnej kolekcji obrazy i rysunki Stanisława Wyspiańskiego z okresu jego studiów w Paryżu prezentuje na nowej odsłonie wystawy stałej poświęconej… » więcej 2024-04-25, godz. 15:30 Anda Rottenberg otrzymała Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Republiki Austrii Anda Rottenberg, jedna z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych krytyczek i historyczek sztuki, wybitna kuratorka, otrzymała Złotą Odznakę Honorową za… » więcej 2024-04-25, godz. 15:30 Wiceminister infrastruktury: PKP Intercity przewiduje, że w tym roku przewiezie 75 mln pasażerów PKP Intercity prognozuje, że w tym roku z usług przewoźnika skorzysta 75 mln pasażerów - wynika z czwartkowej wypowiedzi wiceministra infrastruktury Piotra… » więcej 2024-04-25, godz. 15:20 Francja/ Macron: Europa jest śmiertelna, potrzeba działań w sferze bezpieczeństwa i gospodarki (opis) Europa jest śmiertelna; może umrzeć i zależy to wyłącznie od naszych wyborów - powiedział w czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron w przemówieniu… » więcej 2024-04-25, godz. 15:20 Płock/ W zoo nowi mieszkańcy - pingwiny Humboldta i rybitwy wąsate W zoo w Płocku zamieszkały pingwiny Humboldta i rybitwy wąsate, które trafiły tam z trzech ogrodów zoologicznych: na Słowacji, w Szwajcarii i w Wlk. Brytanii… » więcej 2024-04-25, godz. 15:10 Pomorskie/ Zakaz wejścia do gdyńskich lasów z powodu ASF u dzików Powiatowy lekarz weterynarii w Gdyni wydał zakaz wejścia do lasów. Decyzja zapadła w czwartek po południu po zebraniu miejskiego sztabu kryzysowego. U 14… » więcej 2024-04-25, godz. 15:10 Jednej z sal Sejmu nadano imię Henryka Wujca Idealizm Henryka Wujca połączony był z wytrwałością. Cały sekret jego postaci polegał na tym, że udało mu się połączyć te dwie cechy w skutecznym… » więcej 2024-04-25, godz. 15:00 Organizatorzy festiwalu Coachella ukarani za występ Lany Del Rey Miasto Indio w Kalifornii, które każdego roku przez dwa weekendy zamienia się w muzyczną arenę, ukarało grzywną organizatorów festiwalu Coachella. Kara… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »