Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-26, 18:20 Autor: PAP

KPRM: 12 milionów Polaków z profilem zaufanym (komunikat)

- KPRM informuje:


#ePolakpotrafi! 12 milionów Polaków, czyli 40 proc. dorosłych, ma już profil zaufany. Dzięki PZ potwierdzicie swoją tożsamość w internecie. Można go założyć za darmo, najszybciej – przez internet. Warto!


Profil zaufany (PZ) to środek identyfikacji elektronicznej. Mówiąc prościej – umożliwia potwierdzanie swojej tożsamości w internecie. Dzięki temu każdy - kto go ma - sprawy urzędowe może załatwiać z dowolnego miejsca i o dowolnej porze - online.


Szybkie wzrosty


Ostatnie miesiące to czas stale rosnącej popularności profilu zaufanego.


- Ma go już dokładnie 12 017 854 Polaków, z czego tylko od początku tego roku PZ założyło niemal 3,2 miliona osób – mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Rosnąca popularność profilu zaufanego to najlepszy wyznacznik i dowód na rosnące zainteresowanie Polaków sprawami urzędowymi, które można załatwiać przez internet. Jest ich coraz więcej. Budujemy zaufanie Polaków do e-administracji, przekonujemy ich, że warto korzystać z rozwiązań, które dostarczamy – dodaje.


Profil zaufany powstał w 2011 r. Do 2016 r. korzystało z niego ok. 400 tysięcy osób. W większości byli to urzędnicy. Do 1 stycznia 2018 r. PZ miało 1 324 438 Polaków.


Na dowód rosnącej popularności profilu zaufanego mamy jeszcze kilka liczb: 25 lipca 2018 r. - 2 123 041 Polaków ma profil zaufany, 25 lipca 2019 r. - 4 040 657, 25 lipca 2020 r. - 7 491 893, 25 lipca 2021 - 12 017 854!


Łatwiej z profilem


Jeśli nadal nie wiecie, czym jest profil zaufany lub nie rozumiecie, jak działa – chętnie Wam to wytłumaczymy.


Profil zaufany to zbiór danych o nas samych, przypisany do naszego numeru PESEL. Dzięki temu możemy potwierdzać swoją tożsamość w kontaktach z e-administracją. Tak jak podczas wizyty w tradycyjnym urzędzie - aby urzędnik miał pewność, że my to my - musimy wylegitymować się dowodem osobistym, tak w internecie „legitymujemy się” właśnie profilem zaufanym.


Jak go założyć? Najszybszy sposób na zdobycie profilu zaufanego to założenie go za pośrednictwem banku. Taką możliwość dają PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląskiego, Alior Bank, Millennium Bank, kilkaset banków spółdzielczych oraz platforma Envelo.


Dlaczego to najwygodniejszy i najszybszy sposób? Dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dzięki temu nie trzeba dodatkowo ich potwierdzać (w trakcie wizyty w punkcie potwierdzającym).


Bo to właśnie wizyta w jednym z ponad 1500 punktów potwierdzających jest kolejnym sposobem na założenie PZ. Wcześniej trzeba wypełnić internetowy wniosek.


W czerwcu uruchomiliśmy kolejny, wygodny sposób na potwierdzenie PZ - wideospotkanie z urzędnikiem – sprawdź szczegóły.


Jeden PZ, wiele spraw


Co załatwicie z profilem zaufanym? Oto tylko kilka przykładów: bez wychodzenia z domu zgłosicie narodziny dziecka, zalogujecie się do Internetowego Konta Pacjenta, Platformy Usług Elektronicznych ZUS czy konta Mój GOV, przez internet wyślecie pismo ogólne do urzędu, zgłosicie online zbycie lub nabycie pojazdu, zarejestrujecie się na szczepienie przeciwko COVID-19, zalogujecie się do e-usługi Twój e-PIT, możecie korzystać z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty, zawnioskujecie online o odpisy aktów stanu cywilnego, przez internet zameldujecie się lub wymeldujecie na/z pobyt stały/czasowy i wiele, wiele innych. Listę wszystkich e-usług znajdziecie na GOV.pl.


Dajcie się przekonać - #ePolakpotrafi! Jeśli jeszcze nie masz profilu zaufanego, załóż go już dziś!


Co robią e-Polacy


Polacy coraz chętniej korzystają z rozwiązań e-administracji. Oto e-usługi, które w ubiegłym roku cieszyły się największą popularnością: usługi ZUS (ponad 23 miliony logowań), Internetowe Konta Pacjenta (19,5 miliona logowań), w 2020 r. Polacy złożyli przez internet ponad 9 milionów zeznań podatkowych, usługi na portalu praca.gov.pl (usługi elektroniczne urzędów pracy) - ponad 6 milionów logowań, ponad 5 milionów razy Polacy logowali się do bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). To usługi dla przedsiębiorców pozwalające na załatwianie spraw związanych z koniecznością monitorowania gospodarki odpadami w Polsce, 3,4 miliona logowań do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG). Podobna liczba logowań - do systemu monitorowania efektów projektów realizowanych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


Z usług na ePUAP i GOV.pl skorzystano łącznie prawie 5 milionów razy w tym: Polacy wysłali 2,2 miliona elektronicznych pism ogólnych, 0,7 miliona wniosków online o dowód osobisty, 0,5 miliona zgłoszeń online zbycia/nabycia pojazdu, po ok. 0,2 miliona elektronicznych wniosków meldunkowych, o odpisy aktów stanu cywilnego, zgłoszeń urodzin dziecka. Z usług portalu biznes.gov.pl skorzystano łącznie nieco ponad milion razy; 700 tysięcy logowań do usług Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.


UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


kom/ mick/


Kraj i świat

2021-09-17, godz. 04:20 W. Brytania/ Szkocja i Irlandia Płn. proszą Londyn o pomoc wojska w walce z pandemią Władze Szkocji i Irlandii Północnej zwróciły się w czwartek do brytyjskiego ministerstwa obrony o przysłanie żołnierzy, którzy pomogliby służbie zdrowia… » więcej 2021-09-17, godz. 03:50 Szczerski: Bezpieczeństwo, pandemia i klimat będą głównymi tematami 76. sesji ZO ONZ Bezpieczeństwo, pandemia i zmiany klimatyczne będą wiodącymi tematami 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Jak poinformował ambasador RP przy ONZ Krzysztof… » więcej 2021-09-17, godz. 02:20 Argentyna/ Rząd centrolewicy w głębokim kryzysie po przegranych prawyborach Po niedzielnych prawyborach, przegranych przez rządzący w Argentynie centrolewicowy Front Wszystkich, który uzyskał większość tylko w siedmiu z dwudziestu… » więcej 2021-09-17, godz. 02:00 Sejm przerwał obrady; wznowi je w piątek o godz. 9 Przed godziną 2 w nocy z czwartku na piątek Sejm przerwał obrady. Izba wznowi prace w piątek o godz. 9.(PAP) » więcej 2021-09-17, godz. 01:20 Sejm/ Projekt ustawy o domach do 70 mkw. bez formalności wraca do komisji Projekt ustawy liberalizującej przepisy budowlane i pozwalającej na budowę domów do 70 mkw. bez pozwolenia na budowę i prowadzenia dziennika budowy wraca… » więcej 2021-09-17, godz. 01:10 Sonia Bohosiewicz opowiedziała o scenie erotycznej z Maciejem Stuhrem. Było gorąco! W kontynuacji słynnej komedii gangsterskiej 'Fuks' losy Aleksa, granego przez Macieja Stuhra, splecione są z postacią kreowaną przez Sonię Bohosiewicz. Tych… » więcej 2021-09-17, godz. 00:20 Rosja/ Rozpoczęło się głosowanie przedterminowe w wyborach parlamentarnych Na rosyjskim Dalekim Wschodzie rozpoczęło się w piątek rano czasu miejscowego głosowanie przedterminowe w wyborach do izby niższej parlamentu, które zaplanowane… » więcej 2021-09-17, godz. 00:20 Puda po głosowaniach: dziękuję wszystkim, którzy mi zaufali Dziękuję wszystkim, którzy mi zaufali, będę się starał sprostać wymaganiom również tych, którzy są niezadowoleni z mojej działalności - mówił minister… » więcej 2021-09-17, godz. 00:20 Piekarska: pomyliłam się w głosowaniu Poseł Katarzyna Piekarska (KO) oświadczyła, że pomyliła się w głosowaniu nad wotum nieufności wobec ministra Grzegorza Pudy, a jej zamiarem było głosowanie… » więcej 2021-09-16, godz. 23:40 Premier: w Polskim Ładzie polska wieś zajmuje bardzo poczesne miejsce W Polskim Ładzie polska wieś zajmuje bardzo poczesne miejsce, jest największym rozdziałem, który przedstawimy bardzo szczegółowo już za około dwa i pół… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »