Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-23, 09:50 Autor: PAP

Sejm znowelizował ustawę o pracy na morzu

Ochrona praw pracowniczych marynarzy w przypadku ich uwięzienia na statku w wyniku piractwa lub zbrojnej napaści na statek - zakłada uchwalona jednogłośnie w piątek przez Sejm nowela ustawy o pracy na morzu.

Za uchwaleniem noweli głosowało 445 posłów, nikt nie był przeciw i nikt się nie wstrzymał od głosu.


Nowela ma na celu implementację do polskiego prawa zmian wynikających z Poprawek do Konwencji o pracy na morzu z 2006 r. (Konwencja MLC). Poprawki mają podnieść poziom ochrony praw pracowniczych marynarzy w przypadku ich uwięzienia na statku w wyniku piractwa lub zbrojnej napaści na statek i spowodowanego nim wymuszonego uwięzienia marynarzy na statku lub poza nim.


Poprawki te - jak wskazywał projektodawca - zapewniają bowiem ciągłość marynarskiej umowy o pracę podczas uwięzienia marynarza na statku lub poza nim na skutek piractwa lub zbrojnej napaści na statek, niezależnie od tego, czy upłynął okres na jaki umowa była zawarta lub czy strona umowy powiadomiła o jej zawieszeniu lub wypowiedzeniu.


Poprawki zapewniają także ciągłość wypłacania wynagrodzenia i innych świadczeń w ramach marynarskiej umowy o pracę w przypadku, gdy marynarz jest uwięziony na statku lub poza nim na skutek piractwa lub zbrojnej napaści na statek, aż do czasu uwolnienia marynarza i jego repatriacji lub do daty śmierci marynarza podczas uwięzienia.


Ponadto poprawki rozszerzają prawo marynarzy uwięzionych na statku do bezpłatnej repatriacji, stanowiąc, że prawo do repatriacji może wygasnąć, jeśli marynarze nie upomną się o nie w rozsądnym czasie, z wyjątkiem przypadku, gdy są oni uwięzieni na statku lub poza nim w wyniku piractwa lub zbrojnej napaści na statek.


Polska jest stroną Konwencji MLC od 3 maja 2012 r. Od tego czasu, w celu zapewnienia marynarzom warunków życia i pracy na statkach na poziomie wymaganym Konwencją MLC i wywiązania się tym samym z podjętych zobowiązań międzynarodowych, Polska ratyfikowała oraz wdrożyła do krajowego porządku prawnego wszystkie kolejne zmiany do przedmiotowej Konwencji. Jak tłumaczył projektodawca, wdrożenie Poprawek z 2018 r. do Konwencji MLC jest kontynuacją dotychczasowych działań podejmowanych w celu dbałości o prawa marynarzy pracujących na statkach podnoszących polską banderę.


Konwencja MLC jest wdrożona do polskiego porządku prawnego ustawą z 5 sierpnia 2015 r. o pracy na morzu. W celu pełnego wdrożenia Poprawek z 2018 r. do Konwencji MLC konieczna jest zmiana przedmiotowej ustawy.


Ponadto ustawa dokonuje zmian porządkujących i doprecyzowujących zapisanych w noweli, będących skutkiem kilkuletniej praktyki stosowania ustawy.


Teraz nowela trafi do Senatu. (PAP)


autor: Aneta Oksiuta


aop/ je/


Kraj i świat

2024-08-09, godz. 04:10 Węgry / Zagrożona produkcja tokaju Fala upałów zagraża tegorocznej produkcji tokaju. Wysokie temperatury zmuszają węgierskie winnice do wczesnych zbiorów. Naukowcy twierdzą, że rosnące… » więcej 2024-08-09, godz. 03:10 USA/ Donald Trump zgodził się na telewizyjną debatę z Kamalą Harris Donald Trump wyraził w czwartek zgodę na debatę z wiceprezydent Kamalą Harris zaplanowaną na 10 września w ABC. Mówił o tym podczas konferencji prasowej… » więcej 2024-08-09, godz. 02:30 Kryzys dyplomatyczny między Brazylią a Nikaraguą Rząd Brazylii ogłosił w czwartek, że wydala z kraju ambasadorkę Nikaragui w odwecie za podobny krok podjęty przez władze w Managui wobec ambasadora Brazylii… » więcej 2024-08-09, godz. 01:50 UE: Kosowu grozi zaostrzenie kar, jeśli nie przestanie podejmować jednostronnych decyzji Zamiast kroków prowadzących do deeskalacji, Kosowo podejmuje coraz więcej działań prowadzących do eskalacji. Restrykcje nałożone na Prisztinę zostają… » więcej 2024-08-09, godz. 00:50 Przywódcy USA, Egiptu i Kataru wzywają Izrael i Hamas do wznowienia rozmów o rozejmie w Gazie Przywódcy USA, Egiptu i Kataru zaprosili w czwartek Izrael i Hamas do wznowienia 15 sierpnia rozmów o zawieszeniu broni w Strefie Gazy, by bez dalszej zwłoki… » więcej 2024-08-09, godz. 00:30 Meksyk/ Prezydent: nie aresztujemy Putina, jeśli przybędzie na zaprzysiężenie Sheinbaum Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador odrzucił w czwartek apel ambasady Ukrainy o aresztowanie przywódcy Rosji Władimira Putina, jeśli ten przybędzie… » więcej 2024-08-09, godz. 00:10 W. Brytania/ Premier Starmer po zamieszkach wzywa policję, by utrzymywała czujność Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer wezwał w czwartek wieczorem policję, aby „utrzymywała wysoką czujność”, mimo że fala zamieszek, która przez… » więcej 2024-08-08, godz. 23:50 Paryż - tabela medalowa Po kolejnym dniu igrzysk olimpijskich w Paryżu w klasyfikacji medalowej prowadzi ekipa USA - 30 złotych, 38 srebrnych i 35 brązowych. Polska zajmuje 39. miejsce… » więcej 2024-08-08, godz. 23:50 Serbia/ Wicepremier: protesty nie mają związku z ekologią, to próba nowego Majdanu Organizowane w Serbii protesty przeciwko otwarciu kopalni litu nie mają nic wspólnego z ekologią, ale są czystą polityką i próbą zorganizowania kolejnego… » więcej 2024-08-08, godz. 23:50 Piłkarska LK - Broendby - Legia 2:3 (opinie) Po meczu Broendby Kopenhaga - Legia Warszawa (2:3) powiedzieli: Goncalo Feio (trener Legii): 'Nasi zawodnicy pokazali mocną mentalność i udowodnili, że… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »