Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-24, 21:00 Autor: PAP

Sejm upamiętnił 100. rocznicę powstania Międzynarodowych Targów Poznańskich

Sejm RP wyraża uznanie dla instytucji, jej twórców i pokoleń pracowników, którzy dobrze przysłużyli się rozwojowi gospodarczemu Polski – głosi uchwała ws. upamiętnienia 100. rocznicy powstania Międzynarodowych Targów Poznańskich przyjęta w czwartek przez Sejm.

Za uchwałą głosowało 426 posłów, nikt nie był przeciw, od głosu wstrzymało się dwóch posłów.


Jak przypomniano w uchwale, w 2021 roku przypada 100. rocznica powstania Międzynarodowych Targów Poznańskich — największego krajowego ośrodka wystawienniczego, zasłużonego dla promocji i rozwoju handlu w Polsce i w Europie.


„Wystawy przemysłowe organizowane w Poznaniu w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku stały się inspiracją dla środowisk kupieckich i władz miasta do powołania stałej instytucji targowej. Idea stworzenia w Poznaniu polskiej imprezy targowo-wystawienniczej powstała w maju 1917 roku na zjeździe Związku Towarzystw Kupieckich” - podkreślono.


Trwająca I wojna światowa – jak wskazano - odsunęła te plany, lecz już w 1919 roku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, poznańscy kupcy i przemysłowcy rozpoczęli przygotowania do organizacji polskiej imprezy wystawienniczej. Stał się nią I Targ Poznański zorganizowany w dniach 28 maja — 5 czerwca 1921 roku. Wydarzenie służyło prezentacji dorobku przedsiębiorców i stanowiło instrument integracji całego państwa. Pierwszym dyrektorem został Mieczysław Krzyżankiewicz.


„Idea cyklicznej działalności targowej w Poznaniu, mającej ukazywać możliwości polskiego przemysłu, handlu i rolnictwa rozwijana była w latach dwudziestych XX wieku. Kolejnymi etapami było umiędzynarodowienie Targów w 1925 roku, a następnie organizacja Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 roku. Dzięki 4,5-milionowej publiczności z całego świata przyczyniła się ona do globalnej promocji gospodarczych możliwości odrodzonej Polski, upowszechniła nazwę: Międzynarodowe Targi Poznańskie na całym świecie, a także zapewniła nowoczesną, rozbudowaną infrastrukturę wystawienniczą plasującą Targi Poznańskie w czołówce ówczesnych europejskich organizatorów takich wydarzeń” – zauważono w uchwale.


Po II wojnie światowej reaktywowano Targi, które „przez lata realnego socjalizmu były handlowym oknem Polski na świat, a ich obecność w istotny sposób oddziaływała także na mieszkańców Poznania”. „Miały one duży wpływ na wybuch 28 czerwca 1956 roku antykomunistycznych protestów zwanych dziś Powstaniem Poznańskim 1956 roku i przyczyniły się do rozpowszechnienia informacji o nim poza granice Polski. Obecnie będące częścią Grupy MTP Międzynarodowe Targi Poznańskie to największy w Europie Środkowo-Wschodniej organizator targów, konferencji, wydarzeń kulturalnych i sportowych, które każdego roku odwiedza około miliona gości z całego świata” - zaznaczono.


„Z okazji 100. rocznicy powstania Międzynarodowych Targów Poznańskich Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża uznanie dla instytucji, jej twórców i pokoleń pracowników, którzy dobrze przysłużyli się rozwojowi gospodarczemu Polski” – dodano w uchwale. (PAP)


autor: Anna Kondek-Dyoniziak


akn/ pat/


Kraj i świat

2024-07-22, godz. 11:00 Finlandia/ Prezydent: dzięki Bidenowi weszliśmy do NATO Prezydentura Joe Bidena zapisze się w historii także w Finlandii; dzięki silnemu wsparciu i wkładowi prezydenta USA staliśmy się członkiem NATO - przyznał… » więcej 2024-07-22, godz. 10:50 ZUS: ponad 62 mln zł wypłacone na wyprawki szkolne dla dzieci We wtorek i środę do kolejnych rodziców trafią pieniądze z programu Dobry Start. ZUS wypłacił już ponad 62 mln zł dla blisko 210 tys. dzieci - poinformował… » więcej 2024-07-22, godz. 10:50 Rosja/ Kilkuset uczniów pojechało na obóz letni do Korei Północnej Około 250 uczniów z Rosji pojechało na obóz letni do Korei Północnej - poinformowało w poniedziałek Radio Swoboda. Dzieci wezmą udział m.in. w zajęciach… » więcej 2024-07-22, godz. 10:40 Paryż - prezes PZSS Kijowski: liczę na dwa finały i miejsce na podium Prezes Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego Andrzej Kijowski uważa, że siedmioosobową ekipę biało-czerwonych stać na udział w dwóch finałach igrzysk… » więcej 2024-07-22, godz. 10:40 Paryż - 12 polskich medali w strzelectwie (dokumentacja) Dwanaście medali zdobyli dotychczas Polacy w strzelectwie w historii swoich startów w igrzyskach olimpijskich. Na ten dorobek składają się cztery złote… » więcej 2024-07-22, godz. 10:40 Paryż – Mauer-Różańska: w strzelectwie każdy może zdobyć medal (wywiad) Dwukrotna mistrzyni olimpijska w strzelectwie Renata Mauer-Różańska uważa, że skoro polscy zawodnicy w tej dyscyplinie pomyślnie przeszli przez kwalifikacje… » więcej 2024-07-22, godz. 10:40 SG: w weekend ponad 90 prób nielegalnego przekroczenia granicy białorusko-polskiej Ponad 90 cudzoziemców, m.in. z Kamerunu, Afganistanu, Indii i z Mali, próbowało w ostatnie trzy doby nielegalnie przekroczyć białorusko-polską granicę -… » więcej 2024-07-22, godz. 10:40 Szefowa niemieckiego MSZ: Biden przedłożył interesy USA ponad własnymi Szefowa dyplomacji Niemiec Annalena Baerbock uważa, że rezygnacja Joe Bidena z ubiegania się o reelekcję, pokazuje, iż przedłożył on interesy kraju ponad… » więcej 2024-07-22, godz. 10:40 Wielkopolskie/ Koniec utrudnień na dk 10 po zderzeniu dwóch aut w Nowej Łubiance Nie ma już utrudnień po zderzeniu dwóch aut w Nowej Łubiance (Wielkopolskie) na drodze krajowej nr 10 między Wałczem a Piłą. Trasa była zablokowana. » więcej 2024-07-22, godz. 10:30 Branża rozrywkowa reaguje na rezygnację Joe Bidena z udziału w wyścigu o fotel prezydenta USA To już oficjalne - Joe Biden nie wystartuje w listopadowych wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Przywódca USA udzielił poparcia Kamali Harris, która… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »