Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-24, 15:20 Autor: PAP

KO: projekt tzw. ustawy antykorupcyjnej ma braki; złożymy poprawki

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zadeklarowali chęć pracy nad projektem PiS i Kukiz'15 tzw. ustawy antykorupcyjnej, ale zapowiedzieli złożenie poprawek do niego, dotyczących m.in. obowiązku ujawnienia informacji o majątkach odrębnych współmałżonków najważniejszych osób w państwie.

Sejm ma zająć się w czwartek po południu wspólnym projektem Kukiz'15 i PiS tzw. ustawy antykorupcyjnej, którego głównym celem jest zaostrzenie kar w stosunku do osób skazanych za korupcję. Projekt zakłada m.in., że osoby skazane za określone przestępstwa korupcyjne mogą być pozbawione praw publicznych, a sąd będzie musiał orzec wobec nich zakaz zajmowania "wszelkich lub określonych stanowisk" w spółkach, w których Skarb Państwa ma co najmniej 10 proc. udziałów.


Posłowie KO zadeklarowali w czwartek gotowość do pracy nad projektem; zapowiedzieli jednak złożenie poprawek do niego. Barbara Dolniak (KO) oceniła, że w propozycji PiS i Kukiz'15 brakuje wielu istotnych rozwiązań pomocnych w walce z korupcją.


"Nie ma np. nic w kwestii oświadczenia majątkowego współmałżonka najważniejszych osób w państwie - oświadczenia, które publikowane byłoby w Biuletynie Informacji publicznej dotyczące majątku odrębnego małżonka prezydenta czy marszałków Sejmu i Senatu, wicemarszałków, Prezesa Rady Ministrów, ministrów czy wiceministrów" - wskazała posłanka KO.


Przypomniała, że takie rozwiązania zostały zawarte w projekcie ustawy "czyste ręce", który KO złożyła w Sejmie i który do tej pory nie został rozpatrzony.


Arkadiusz Myrcha (KO) ocenił, że projekt "ustawy antykorupcyjnej" jest "zwykłym oszustwem". "Mami się obywateli, że przygotowując surowe przepisy będzie się zapobiegało w Polsce korupcji. Ale jaka jest rzeczywistość? Żeby walczyć z korupcją, muszą być do tego odpowiednie instytucje państwowe. CBA i prokuratura działają z klucza politycznego. Kiedy opinia publiczna sprawy ewidentne, które dotykają najważniejszych osób w państwie, jak chociażby przykład słynnej łapówki Jarosława Kaczyńskiego, to CBA nabiera wody w usta i sprawy nie widzi. Prokuratura to samo" - mówił poseł KO. Jak podkreślał, w Polsce nie uda się wygrać z korupcją, bez niezależnie działającej prokuratury i CBA.


Myrcha nawiązał do zeznań z 2019 r. Geralda Birgfellnera, austriackiego przedsiębiorcy, który miał - we współpracy z powiązaną ze środowiskiem PiS spółką Srebrna - budować w Warszawie dwa wieżowce. Inwestycja nie została zrealizowana, a Austriak zawiadomił prokuraturę, twierdząc, że nie zapłacono mu za wykonaną pracę. Birgfellner zeznał ponadto, iż prezes PiS Jarosław Kaczyński nakłaniał go do wręczenia łapówki, co miało być jednym z warunków rozpoczęcia budowy. Sprawę, którą opisała w 2018 r. "Gazeta Wyborcza", badała prokuratura i umorzyła śledztwo. W lutym zeszłego roku warszawski sąd okręgowy utrzymał w mocy postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa po zawiadomieniu Birgfellnera.


Posłowie Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli złożenie w Sejmie poprawek do projektu PiS i Kukiz'15, dotyczących m.in. ujawnienia majątków odrębnych współmałżonków najważniejszych osób w państwie.


Projekt PiS i Kukiz'15 zakazuje też łączenia wykonywania pracy w spółkach, w których Skarb Państwa ma co najmniej 10 proc. udziałów z wykonywaniem mandatu posła i senatora oraz sprawowaniem funkcji wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. (PAP)


autor: Marta Rawicz


mkr/ mok/


Kraj i świat

2021-07-29, godz. 03:50 Tokio/wioślarstwo - złoty medal włoskiej dwójki podwójna wagi lekkiej Włoszki Valentina Rodini i Federica Cesarini zdobyły złoty medal w wioślarskiej dwójce podwójnej wagi lekkiej w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Po srebro… » więcej 2021-07-29, godz. 03:50 Tokio/wioślarstwo - złoto dla Irlandii w dwójce podwójnej wagi lekkiej mężczyzn Irlandczycy Fintan Mc Carthy i Paul O'Donovan zdobyli złoty medal olimpijski w wioślarskiej dwójce podwójnej wagi lekkiej mężczyzn. Jerzy Kowalski i Artur… » więcej 2021-07-29, godz. 03:40 Tokio/wioślarstwo - dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet (wyniki) Wyniki wioślarskiej dwójki podwójnej wagi lekkiej kobiet: 1. Valentina Rodini, Federica Cesarini (Włochy) 6.47,542. Laura Tarantola, Claire Bove (Francja)… » więcej 2021-07-29, godz. 03:30 Tokio/wioślarstwo - dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn (wyniki) Wyniki wioślarskiej dwójki podwójnej wagi lekkiej mężczyzn: 1. Fintan Mc Carthy, Paul O'Donovan (Irlandia) 6.06,432. Jonathan Rommelmann, Jason Osborne… » więcej 2021-07-29, godz. 03:20 Tokio/wioślarstwo - złoto dla dwójki bez sterniczki z Nowej Zelandii Reprezentantki Nowej Zelandii Grace Prendergast i Kerri Gowler zdobyły złoty medal igrzysk w Tokio w wioślarstwie w dwójce bez sterniczki. » więcej 2021-07-29, godz. 03:20 Peru/ Castillo, wykształcony przedstawiciel ubogich, zaprzysiężony na prezydenta Pedro Castillo, katolicki tradycjonalista, a zarazem prowincjonalny nauczyciel i lewicowy działacz społeczny, został w środę zaprzysiężony na prezydenta… » więcej 2021-07-29, godz. 03:00 Tokio/wioślarstwo - zwycięstwo chorwackiej dwójki bez sternika Chorwaccy bracia Martin i Valent Sinkovic zwyciężyli w wioślarskiej dwójce bez sternika w igrzyskach olimpijskich w Tokio. O 1,29 s wyprzedzili Rumunów Mariusa-Vasile… » więcej 2021-07-29, godz. 03:00 Tokio/wioślarstwo - dwójka bez sterniczki kobiet (wyniki) Wyniki wioślarskiej dwójki bez sterniczki: 1. Grace Prendergast, Kerri Gowler (Nowa Zelandia) 6.50,19 2. Wasilisa Stepanowa, Jelena Oriabinskaia (Rosyjski… » więcej 2021-07-29, godz. 02:50 Tokio/wioślarstwo - dwójka bez sternika mężczyzn (wyniki) Wyniki wioślarskiej dwójki bez sternika mężczyzn: 1. Martin Sinkovic, Valent Sinkovic (Chorwacja) 6.15,292. Marius-Vasile Cozmiu, Ciprian Tudosa (Rumunia)… » więcej 2021-07-29, godz. 02:20 Tokio/wioślarstwo - dwójka podwójna wagi lekkiej druga w finale B Jerzy Kowalski i Artur Mikołajczewski zajęli drugie miejsce w finale B w wioślarskiej dwójce podwójnej wagi lekkiej i zostali sklasyfikowani na ósmym miejscu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »