Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-19, 13:50 Autor: PAP

Włocławek/ Nowy ordynariusz włocławski: pamiętajmy, że głowa jest wyżej niż serce (krótka)

Trzeba korzystać z rozumu, który powinien dostarczać elementów osądu, kryteriów i oceny. W świecie pełnym emocji pamiętajmy, że głowa jest wyżej niż serce - powiedział bp Krzysztof Wętkowski w czasie ingresu do katedry włocławskiej, będącym liturgicznym objęciem diecezji.

Mszę świętą wraz nowym ordynariuszem diecezji włocławskiej koncelebrowali m.in. nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio i prymas, metropolita gnieźnieńska abp Wojciech Polak oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Wśród licznych hierarchów obecny był prymas senior abp Henryk Muszyński, który w przeszłości był biskupem włocławskim, a później metropolitą gnieźnieńskim.


Bp Wętkowski został mianowany 77. ordynariuszem włocławskim przez ojca świętego Franciszka 27 kwietnia, a diecezję objął kanonicznie 7 czerwca. Wcześniej był biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. Dotychczasowy ordynariusz bp Wiesław Mering zrezygnował w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego.


W homilii bp Wętkowski nawiązując do patrona diecezji włocławskiej św. Józefa, powiedział, że powinniśmy zarazić się jego milczeniem.


"Potrzebne jest nam józefowe milczenie. Pozwólmy zarazić się milczeniem św. Józefa. Bardzo nam tego potrzeba w świecie często zbyt hałaśliwym, który nie sprzyja skupieniu i wsłuchiwaniu w głos Boga. Józef najroztropniejszy. Milczenie jest znakiem roztropności. Żyjemy w czasach przegadanych, wielu ma receptę na wszystko - proste rozwiązania dla trudnych i skomplikowanych spraw. Tymczasem człowiek roztropny widzi zło, ale za nim nie idzie. Rozważa co jest wolą bożą i za nią pójdzie. Roztropność to rozważanie z Bogiem swoich decyzji. Pierwszym stopniem roztropności jest uznanie własnej ograniczoności" - mówił biskup.


Ordynariusz włocławski zaznaczył, że Jezus wiele razy przywołuje cnotę roztropności.


"Trzeba korzystać z rozumu, który powinien dostarczać elementów osądu, kryteriów i oceny. W świecie pełnym emocji pamiętajmy, że głowa jest wyżej niż serce. Człowiek roztropny na kroki swe zważa. Józef najsprawiedliwszy. Sprawiedliwość to nie tylko działanie zgodne z prawem, lecz szukanie wpierw Królestwa Bożego i jego sprawiedliwości, aby wszystko inne było nam dodane. Doskonała sprawiedliwość polega zgodnie z tym czego chce Bóg i Bóg zasadą postępowania i wewnętrzną przyczyną wszelkiego działania" - podkreślił bp Wętkowski. (PAP)


autorzy: Jerzy Rausz, Tomasz Więcławski


rau/ twi/ mrr/


Kraj i świat

2021-07-31, godz. 14:10 Prognoza pogody na 1 sierpnia Jak podaje IMGW, niemal cała Europa będzie w zasięgu licznych niżów z ośrodkiem głównym w rejonie Finlandii. Niżom towarzyszyć będą układy frontów… » więcej 2021-07-31, godz. 14:10 TPN: niekorzystne warunki na szlakach; wolontariusze sprzątają Tatry Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne; na szlakach miejscami jest mokro i ślisko, szczególnie na kamieniach. Na odcinkach leśnych zalega… » więcej 2021-07-31, godz. 14:00 Podlaskie/ Ostrzeżenie meteorologiczne o burzach z gradem nad południową częścią regionu Meteorolodzy wydali ostrzeżenie o burzach z gradem, które w sobotę po południu i wieczorem mogą przejść nad południową częścią województwa podlaskiego… » więcej 2021-07-31, godz. 14:00 Tokio/ciężary - Adamus dziewiąty po rwaniu w kat. 96 kg Bartłomiej Adamus uzyskał w rwaniu 163 kg i jest dziewiąty w kat. 96 kg w olimpijskim turnieju w podnoszeniu ciężarów. Prowadzi z rezultatem 178 kg Kanadyjczyk… » więcej 2021-07-31, godz. 14:00 Słowenia/ Długie kolejki na granicy z Chorwacją Na przejściach granicznych z Chorwacją w sobotę trzeba czekać od dwóch do sześciu godzin - poinformowała słoweńska agencja STA, dodając, że w korkach… » więcej 2021-07-31, godz. 14:00 Katowice/ Kierowca autobusu zatrzymany w sprawie śmiertelnego potrącenia 19-latki 31-letni kierowca autobusu, który w sobotę rano śmiertelnie potrącił 19-latkę w centrum Katowic, został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie - poinformowała… » więcej 2021-07-31, godz. 13:50 Tokio/judo - Riner wyrównał rekord Japończyka Nomury Francuz Teddy Riner został drugim judoką w historii, który wywalczył trzy złote medale olimpijskie. W sobotę triumfował w rozgrywanym po raz pierwszy na… » więcej 2021-07-31, godz. 13:40 Tokio/żeglarstwo – Myszka szósty, Klepacka dziewiąta w klasie RS:X Piotr Myszka zajął szóste, a Zofia Klepacka (Legia Warszawa) dziewiąte miejsce w klasie RS:X na igrzyskach. Żeglarz AZS AWFiS Gdańsk był przed podwójnie… » więcej 2021-07-31, godz. 13:30 Tokio/szermierka - rosyjskie szablistki potwierdziły dominację Szablistki Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego (RKO) potwierdziły dominację w igrzyskach olimpijskich w Tokio. W finale turnieju drużynowego pokonały Francuzki… » więcej 2021-07-31, godz. 13:30 Tokio/szermierka - szabla kobiet drużynowo (wyniki) Wyniki szabli kobiet drużynowo: ćwierćfinałyRKO - Japonia 45:34Francja - USA 45:30Włochy - Chiny 45:41Korea Płd. - Węgry 45:40półfinałyFrancja -… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »