Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-14, 11:50 Autor: PAP

Nowe przystanki kolejowe na modernizowanym odcinku Kraków Płaszów – Podbory Skawińskie

Podróżni mogą już korzystać z nowych przystanków kolejowych Kraków Opatkowice i Skawina Jagielnia. Dojazd z nowych przystanków do centrum Krakowa zajmuje ok. 20 minut. Inwestycję zrealizowano w ramach modernizacji trasy Kraków Płaszów – Podbory Skawińskie.

Jak wskazał w poniedziałek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk cytowany w komunikacie, kolej w Krakowie nieustannie zmienia swoje oblicze dzięki zaangażowaniu środków rządowych.


„Przebudowujemy linie kolejowe i budujemy oraz modernizujemy przystanki i stacje kolejowe: zarówno w ruchu dalekobieżnym, jak i aglomeracyjnym. Budujemy bezpieczną, komfortową i przewidywalną polską kolej, która jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu” - zaznaczył Adamczyk.


Nowy przystanek Kraków Opatkowice położony jest przy ul. Studniarskiego, w sąsiedztwie parkingu i dynamicznie rozbudowującego się osiedla. Na peronach są wiaty i ławki, tablice informacji pasażerskiej i oznakowanie. Dojazd pociągiem do stacji Kraków Główny zajmuje ok. 20 minut, a do Skawiny 8 minut. Na przystanku zatrzymują się również składy w kierunku Suchej Beskidzkiej, Nowego Targu i Zakopanego.


Przystanek Skawina Jagielnia obsługuje podobne relacje jak Opatkowice. Mieszkańcy okolicznych osiedli zyskali dodatkowy punkt z którego pociągiem dojadą do centrum Krakowa - podróż zajmuje ok. 25 minut. W sąsiedztwie osiedla Jagielnia wybudowano dwa perony połączone kładką, są też nowe chodniki. Przystanek wyposażono w wiaty, ławki, tablice informacyjne i oznakowanie. Dodatkowo dostęp na perony zapewnią także montowane windy.


Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel ocenił, że dwa nowe przystanki, to kolejne tego typu obiekty w Małopolsce, które zwiększają dostęp do transportu szynowego.


„W ostatnich latach inwestycje PKP Polskich Linii Kolejowych zwiększyły dostęp do kolei w województwie dzięki dziewięciu nowym przystankom. Efektywnie wykorzystujemy środki budżetowe i unijne, aby transport kolejowy był coraz bardziej atrakcyjny w obszarze miast, aglomeracji i w połączeniach dalekobieżnych” - dodał prezes PLK.


Realizowana od 2017 roku przebudowa odcinka Kraków Płaszów - Podbory Skawińskie odbywa się w ramach dużego projektu modernizacyjnego prowadzonego na linii kolejowej nr 94 Kraków Płaszów - Skawina – Oświęcim. Projekt o wartości przekraczającej 250 mln zł finansowany jest z budżetu państwa. Inwestycja powinna się zakończyć w drugiej połowie br.


Na trasie są modernizowane stacje i przystanki. Podróżni korzystają już z nowych peronów także w Krakowie Sidzinie oraz Skawinie.


Niebawem pasażerowie wygodniej wsiądą do pociągów w Skawinie Zachodniej i w Podborach Skawińskich. W lipcu otwarte dla podróżnych będą nowe perony oraz kładka na stacji Kraków Bonarka. Dzięki inwestycji na linii do Skawiny oraz łącznicy kolejowej Kraków Zabłocie - Kraków Podgórze, będą bezpośrednie, szybkie i komfortowe połączenia pomiędzy Krakowem Głównym a Skawiną.(PAP)


autor: Rafał Grzyb


rgr/ drag/


Kraj i świat

2021-08-03, godz. 03:10 Tokio/kajakarstwo - kanadyjkarze Głazunow i Barniak w finale C2 1000 m Kanadyjkarze Wiktor Głazunow i Tomasz Barniak zajęli trzecie miejsce w półfinale konkurencji C2 1000 m kajakarskich regat olimpijskich i zakwalifikowali się… » więcej 2021-08-03, godz. 03:00 Tokio/lekkoatletyka - Rozmys i Lewandowski w półfinale biegu na 1500 m (opis) Michał Rozmys i Marcin Lewandowski awansowali do półfinału biegu na 1500 metrów w igrzyskach w Tokio. Wymieniany wśród kandydatów do medalu Lewandowski… » więcej 2021-08-03, godz. 03:00 Tokio/lekkoatletyka - Andrejczyk w finale rzutu oszczepem po pierwszej próbie Maria Andrejczyk wynikiem 65,24 w pierwszym rzucie osiągnęła minimum kwalifikacyjne i awansowała do finału rzutu oszczepem w igrzyskach olimpijskich w To… » więcej 2021-08-03, godz. 02:50 Tokio/kajakarstwo - Walczykiewicz w finale K1 200 m Marta Walczykiewicz awansowała do finału konkurencji K1 200 kajakarskich regat olimpijskich w Tokio. Polka zajęła trzecie miejsce w swoim wyścigu półfinałowym… » więcej 2021-08-03, godz. 02:50 Tokio/lekkoatletyka - Lewandowski dopuszczony przez sędziów do półfinału biegu na 1500 m (krótka2) Marcin Lewandowski został dopuszczony przez sędziów do półfinału biegu na 1500 m w igrzyskach olimpijskich w Tokio. » więcej 2021-08-03, godz. 02:40 Tokio/lekkoatletyka - Lewandowski przewrócił się i nie awansował do półfinału na 1500 m (krótka) Marcin Lewandowski przewrócił się w biegu eliminacyjnym, dotarł do mety ponad minutę po zwycięzcy swojej serii i nie awansował do półfinału olimpijskiej… » więcej 2021-08-03, godz. 02:30 Bill Gates finalizuje rozwód. Była żona zachowuje nazwisko Jak przekazuje serwis 'People', w poniedziałek sędzia zatwierdził rozwód Billa Gatesa i Melindy French Gates. Ich trwające 27 lat małżeństwo zostało oficjalnie… » więcej 2021-08-03, godz. 02:20 Hiszpania/ Rząd nie zgadza się na przymusowe szczepienie obywateli Rząd Hiszpanii Pedro Sancheza ogłosił w poniedziałek, że nie zgodzi się na obowiązkowe poddawanie obywateli szczepieniom przeciwko koronawirusowi. Przyznał… » więcej 2021-08-03, godz. 02:00 The Weeknd chciałby założyć rodzinę Popularny wokalista zakończył już romans z piciem i twardymi narkotykami. We wrześniowym wywiadzie udzielonym magazynowi 'GQ' The Weeknd ujawnił, że zrezygnował… » więcej 2021-08-03, godz. 01:40 Tokio - 3 sierpnia (program) Program wydarzeń olimpijskich 3 sierpnia - wtorek (godziny wg czasu polskiego): 26 finałów----------BOKS 6.05: 57 kg kobiet, finał12.05: 69 kg mężczyzn… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »