Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-13, 23:30 Autor: PAP

MAP: Komitet Stały RM przyjął projekt reformy prawa handlowego

W czwartek Stały Komitet Rady Ministrów przyjął i skierował do dalszych prac rządowych projekt noweli ustawy Kodeks spółek handlowych - podał resort aktywów państwowych. Nowe przepisy mają wprowadzić tzw. prawo holdingowe.

Ministerstwo podkreśliło, że projekt jest częścią reformy nadzoru właścicielskiego zainicjowanej w ub.r. przez wicepremiera Jacka Sasina. Za jego realizację odpowiada nadzorowane przez wiceministra aktywów państwowych Macieja Małeckiego biuro ds. reformy nadzoru właścicielskiego.


"Projekt ustawy przyjęto z uwzględnieniem poprawek zgłoszonych przez Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej, co wzmocni ochronę wspólników mniejszościowych oraz wierzycieli spółek zależnych" - poinformował resort.


MAP tłumaczyło, że konieczność powstania nowych przepisów wynika m.in. z tego, że obowiązujący Kodeks spółek handlowych powstał w 2000 roku i przez minione dwie dekady nie był unowocześniany i reformowany w wielu obszarach.


Ministerstwo wskazywało, że głównym celem reformy prawa handlowego jest dostosowanie przepisów do panujących w Polsce realiów gospodarczych, tak aby ułatwić funkcjonowanie ponad 440 tys. spółek kapitałowych w Polsce.


Proponowane przepisy zakładają m.in. precyzyjne określenie sposobu obliczania długości kadencji członków zarządów i rad nadzorczych. Kluczową kwestią opracowanej reformy jest sposób funkcjonowania rad nadzorczych.


Nowe przepisy wprowadzą do polskiego prawa tzw. prawo holdingowe (prawo grup spółek).


W pracach nad Kodeksem spółek handlowych w 2000 roku przyjęto koncepcję ograniczonej (szczątkowej) regulacji prawa holdingowego, ograniczając się wówczas do przepisów odnoszących się do holdingów umownych, a więc takich, w których spółka dominująca i spółka zależna zawierają pomiędzy sobą umowę o zarządzanie spółką zależną przez spółkę dominującą lub umowę o odprowadzanie zysku spółki zależnej do spółki dominującej.


Regulacja ta nie uwzględniła jednak unormowania kwestii prawnych dotyczących tzw. holdingów faktycznych, a więc spółek, pomiędzy którymi powstał stosunek dominacji i zależności.


W polskiej praktyce gospodarczej dominują holdingi faktyczne. Holdingi umowne należą do rzadkości, podobnie jak tzw. podatkowe grupy kapitałowe, stąd też regulacja grup spółek nie odpowiadała potrzebom obrotu. Dlatego też w projekcie noweli KSH wprowadza się nowy dział "Grupy spółek", który dotyczy zasadniczo holdingów faktycznych. Przepisy te będą miały jednak też zastosowanie do holdingów umownych, gdyż holding umowy spełnia z reguły przesłanki istnienia holdingu faktycznego.


Projektowane przepisy regulować będą też relacje prywatno-prawne pomiędzy spółką dominującą i jej spółkami zależnymi, w sposób uwzględniający interes wierzycieli, członków organów oraz drobnych wspólników (akcjonariuszy) spółki zależnej, jak również wyposażenie rad nadzorczych w narzędzia umożliwiające prowadzenie bardziej efektywnego nadzoru korporacyjnego, a także wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych.


Nowe przepisy pozwolą spółce dominującej skorzystanie z Business Judgement Rule (zasada biznesowej oceny sytuacji), w sytuacji prowadzenia przez tę spółkę dowodu na brak jej winy w wyrządzeniu szkody spółce zależnej stosującej się do wiążącego polecenia tej pierwszej spółki (ekskulpację).


Zgodnie z OSR projekt nie przyjmuje tzw. odpowiedzialności przebijającej, w ramach której spółka dominująca odpowiadałaby gwarancyjnie wobec wierzycieli spółki zależnej. W projekcie znalazły się natomiast przepisy dot. odpowiedzialności spółki dominującej względem wierzycieli spółki zależnej.


Nowe przepisy mają też zmienić sposób myślenia o radzie nadzorczej - z pojmowania jej jako organu czysto kontrolnego, w kierunku organu będącego równoprawnym partnerem zarządu. (PAP)


autor: Michał Boroń


mick/ mmu/


Kraj i świat

2024-04-26, godz. 13:40 Warmińsko-mazurskie/ Na dk 16 w Rzecku bus uderzył w przyczepę robót drogowych; utrudnienia na trasie Po zderzeniu busa z tzw. przyczepką sygnalizacyjną pojazdu robót drogowych wprowadzono ruch wahadłowy na drodze krajowej nr 16 w Rzecku (woj. warmińsko-mazurskie)… » więcej 2024-04-26, godz. 13:40 Prezydent podpisał ustawę o rozszerzeniu pomocy prawnej między Polską a Ukrainą Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która pozwoli zmienić polsko-ukraińską umowę o pomocy prawnej w taki sposób, by usprawnić egzekucję kar nieizolacyjnych… » więcej 2024-04-26, godz. 13:40 Wicemarszałek Senatu interweniuje ws. otwarcia przejścia granicznego z Białorusią w Podlaskiem O rozważenie, czy przywrócić ruch na choćby jednym w Podlaskiem przejściu granicznym z Białorusią wystąpi do MSWiA wicemarszałek Senatu Maciej Żywno… » więcej 2024-04-26, godz. 13:40 "Wędrująca Księga" - książka promująca i przypominająca historię Kodeksu Supraskiego Historię powstania i odnalezienia Kodeksu Supraskiego, ale też czasy, w których ten cenny zabytek piśmiennictwa słowiańskiego powstawał - opisuje książka… » więcej 2024-04-26, godz. 13:40 Bieda (KO): Senat zajmie się językiem śląskim na najbliższym posiedzeniu Senator Halina Bieda (KO) powiedziała, że Senat RP zajmie się ustawą w sprawie uznania języka śląskiego za język regionalny na najbliższym posiedzeniu… » więcej 2024-04-26, godz. 13:30 Prezydent: rozszerzenie Nuclear Sharing byłoby adekwatną odpowiedzią na działania prowadzone od lat przez Rosję Rosja od lat łamie porozumienia ws. rozprzestrzeniania broni nuklearnej, relokuje tę broń na Białoruś, stwarza zagrożenie, w związku z tym program Nuclear… » więcej 2024-04-26, godz. 13:30 Zoomlion wyróżnia się podczas INTERMAT 2024 dzięki wizji jeszcze bardziej ekologicznej i inteligentnej przyszłości… PARYŻ, 26 kwietnia 2024 r. /PRNewswire/ -- Firma Zoomlion Heavy Industry Science & Technology Co. Ltd. („Zoomlion”, 01157.HK) z dumą zaprezentowała swoje… » więcej 2024-04-26, godz. 13:30 UE/ Źródła PAP: procedurę z art. 7 wobec Polski może zakończyć Komisja Europejska Najprostszą drogą do zakończenia procedury z art. 7 wobec Polski jest wycofanie wniosku przez Komisję Europejską - twierdzą źródła PAP w Brukseli. Kluczowe… » więcej 2024-04-26, godz. 13:30 Główna księgowa MS: nie mieliśmy wiedzy o tym, na co zostaną wydane środki z FS (krótka 2) Główna księgowa Ministerstwa Sprawiedliwości Elżbieta Pińciurek powiedziała w piątek przed komisją śledczą ds. Pegasusa, że w kierowanym przez nią… » więcej 2024-04-26, godz. 13:30 Białystok/ Od 1 maja pilotażowo rusza komunikacja nocna Od 1 maja mieszkańcy Białegostoku będą mogli korzystać z komunikacji nocnej - poinformował w piątek prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Autobusy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »