Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-13, 23:30 Autor: PAP

MAP: Komitet Stały RM przyjął projekt reformy prawa handlowego

W czwartek Stały Komitet Rady Ministrów przyjął i skierował do dalszych prac rządowych projekt noweli ustawy Kodeks spółek handlowych - podał resort aktywów państwowych. Nowe przepisy mają wprowadzić tzw. prawo holdingowe.

Ministerstwo podkreśliło, że projekt jest częścią reformy nadzoru właścicielskiego zainicjowanej w ub.r. przez wicepremiera Jacka Sasina. Za jego realizację odpowiada nadzorowane przez wiceministra aktywów państwowych Macieja Małeckiego biuro ds. reformy nadzoru właścicielskiego.


"Projekt ustawy przyjęto z uwzględnieniem poprawek zgłoszonych przez Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej, co wzmocni ochronę wspólników mniejszościowych oraz wierzycieli spółek zależnych" - poinformował resort.


MAP tłumaczyło, że konieczność powstania nowych przepisów wynika m.in. z tego, że obowiązujący Kodeks spółek handlowych powstał w 2000 roku i przez minione dwie dekady nie był unowocześniany i reformowany w wielu obszarach.


Ministerstwo wskazywało, że głównym celem reformy prawa handlowego jest dostosowanie przepisów do panujących w Polsce realiów gospodarczych, tak aby ułatwić funkcjonowanie ponad 440 tys. spółek kapitałowych w Polsce.


Proponowane przepisy zakładają m.in. precyzyjne określenie sposobu obliczania długości kadencji członków zarządów i rad nadzorczych. Kluczową kwestią opracowanej reformy jest sposób funkcjonowania rad nadzorczych.


Nowe przepisy wprowadzą do polskiego prawa tzw. prawo holdingowe (prawo grup spółek).


W pracach nad Kodeksem spółek handlowych w 2000 roku przyjęto koncepcję ograniczonej (szczątkowej) regulacji prawa holdingowego, ograniczając się wówczas do przepisów odnoszących się do holdingów umownych, a więc takich, w których spółka dominująca i spółka zależna zawierają pomiędzy sobą umowę o zarządzanie spółką zależną przez spółkę dominującą lub umowę o odprowadzanie zysku spółki zależnej do spółki dominującej.


Regulacja ta nie uwzględniła jednak unormowania kwestii prawnych dotyczących tzw. holdingów faktycznych, a więc spółek, pomiędzy którymi powstał stosunek dominacji i zależności.


W polskiej praktyce gospodarczej dominują holdingi faktyczne. Holdingi umowne należą do rzadkości, podobnie jak tzw. podatkowe grupy kapitałowe, stąd też regulacja grup spółek nie odpowiadała potrzebom obrotu. Dlatego też w projekcie noweli KSH wprowadza się nowy dział "Grupy spółek", który dotyczy zasadniczo holdingów faktycznych. Przepisy te będą miały jednak też zastosowanie do holdingów umownych, gdyż holding umowy spełnia z reguły przesłanki istnienia holdingu faktycznego.


Projektowane przepisy regulować będą też relacje prywatno-prawne pomiędzy spółką dominującą i jej spółkami zależnymi, w sposób uwzględniający interes wierzycieli, członków organów oraz drobnych wspólników (akcjonariuszy) spółki zależnej, jak również wyposażenie rad nadzorczych w narzędzia umożliwiające prowadzenie bardziej efektywnego nadzoru korporacyjnego, a także wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych.


Nowe przepisy pozwolą spółce dominującej skorzystanie z Business Judgement Rule (zasada biznesowej oceny sytuacji), w sytuacji prowadzenia przez tę spółkę dowodu na brak jej winy w wyrządzeniu szkody spółce zależnej stosującej się do wiążącego polecenia tej pierwszej spółki (ekskulpację).


Zgodnie z OSR projekt nie przyjmuje tzw. odpowiedzialności przebijającej, w ramach której spółka dominująca odpowiadałaby gwarancyjnie wobec wierzycieli spółki zależnej. W projekcie znalazły się natomiast przepisy dot. odpowiedzialności spółki dominującej względem wierzycieli spółki zależnej.


Nowe przepisy mają też zmienić sposób myślenia o radzie nadzorczej - z pojmowania jej jako organu czysto kontrolnego, w kierunku organu będącego równoprawnym partnerem zarządu. (PAP)


autor: Michał Boroń


mick/ mmu/


Kraj i świat

2021-06-25, godz. 09:30 IMGW: w weekend długo oczekiwane ochłodzenie Weekend przyniesie długo oczekiwane ochłodzenie, choć w piątek upał i miejscami silne burze zostaną na wschodzie - prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki… » więcej 2021-06-25, godz. 09:30 Toruń/ W wakacyjne w weekendy most im. Piłsudskiego wyłączony z ruchu Most im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Toruniu zostanie wyłączony z ruchu w piątek o godzinie 22 i otwarty w poniedziałek o godzinie 5. Tak będzie przez… » więcej 2021-06-25, godz. 09:30 Kukiz o oświadczeniu szefa MSZ Izraela: taka ingerencja w wewnętrzne polskie prawo to bezczelność Tak rażąca ingerencja, i to publiczna, w wewnętrzne polskie prawo jest po prostu bezczelnością - ocenił lider Kukiz'15 Paweł Kukiz odnosząc się do oświadczenia… » więcej 2021-06-25, godz. 09:30 Andersen Global zawiera umowę o współpracę z jedną z największych kancelarii prawnych w Lesotho (MediaRoom) SAN FRANCISCO--(BUSINESS WIRE)-- Andersen Global rozszerza swoją obecność w Afryce poprzez zawarcie umowy o współpracę z jedną z największych kancelarii… » więcej 2021-06-25, godz. 09:20 Czechy/ Trzy ofiary śmiertelne gwałtownych burz na południu Moraw Co najmniej trzy osoby zginęły na południu Moraw, gdzie w czwartek przeszły gwałtowne burze i tornado - poinformowali czescy ratownicy. Kilkaset osób mogło… » więcej 2021-06-25, godz. 09:20 Tokio - koszykarz Sokołowski: jedziemy na kwalifikacje do Kowna spełniać marzenia Michał Sokołowski, zawodnik trzech klubów w minionym sezonie, z optymizmem patrzy na występ w olimpijskim turnieju kwalifikacyjnym. „Jedziemy do Kowna awansować… » więcej 2021-06-25, godz. 09:20 Szef Tindera zdradza, jak pandemia zmieniła nasze podejście do randkowania w sieci 'Bardziej stawiamy na autentyczność, zdecydowanie więcej czasu poświęcamy na poznanie drugiej osoby w przestrzeni wirtualnej zanim spotkamy się z nią offline'… » więcej 2021-06-25, godz. 09:20 Białoruś/ Opozycyjny dziennikarz Raman Pratasiewicz i jego partnerka przeniesieni do aresztu domowego (opis) Białoruski opozycyjny dziennikarz i bloger Raman Pratasiewicz, aresztowany 23 maja po przymusowym lądowaniu samolotu Ryanair w Mińsku, został przeniesiony… » więcej 2021-06-25, godz. 09:10 CBA, KAS i policja zatrzymały 37 osób, które miały prowadzić nielegalne gry hazardowe Centralne Biuro Antykorupcyjne, Krajowa Administracja Skarbowa i policja zatrzymały 37 osób, które miały prowadzić nielegalne gry hazardowe - dowiedziała… » więcej 2021-06-25, godz. 09:10 Wrocław/ Zatrzymano 11 osób podejrzanych o wyłudzenie 5,8 mln zł z programu tzw. tarczy antykryzysowej Zatrzymano 11 osób w związku z wyłudzeniem ponad 5,8 mln zł z programu tzw. tarczy antykryzysowej. Wobec pięciu osób prokurator złożył wniosek o tymczasowe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »