Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-13, 21:20 Autor: PAP

Armenia/ Premier: wzrasta napięcie na granicy z Azerbejdżanem

Premier Armenii Nikol Paszynian oskarżył w czwartek armię Azerbejdżanu o naruszenie granicy między obydwoma krajami i dążenie do podboju nowych terytoriów na terenie Armenii.

"To wywrotowa infiltracja" - powiedział Paszynian na nadzwyczajnym posiedzeniu krajowej rady bezpieczeństwa. Potwierdził, że wojska azerbejdżańskie posunęły się trzy kilometry w głąb terytorium Armenii na południu tego kraju i chcą "oblegać" jezioro Sew, przez które przebiega granica.


Potępiając "wtargnięcie" wojsk azerskich na terytorium Armenii, Paszynian przyznał, że armia armeńska zareagowała "odpowiednimi manewrami taktycznymi". Według niego napięcia te należy jednak rozwiązać kanałami dyplomatycznymi.


W związku z tą sytuacją Stany Zjednoczone oświadczyły, że "ściśle" monitorują to "odnowione napięcie" na granicy Armenii i Azerbejdżanu. "Zostaliśmy poinformowani, że obie strony porozumiewają się i wzywają do powściągliwości w celu promowania pokojowej deeskalacji sytuacji” - napisał na Twitterze rzecznik amerykańskiej dyplomacji Ned Price.


Temat "pogorszenia się sytuacji" na granicy Armenii i Azerbejdżanu poruszył także szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow w rozmowie telefonicznej ze swoim azerbejdżańskim odpowiednikiem Dżejhunem Bajramowem. Według rosyjskiego MSZ obaj dyplomaci podkreślili "potrzebę ścisłego przestrzegania zawieszenia broni" i rozwiązywania wszelkich sporów kanałami dyplomatycznymi.


Konflikt zbrojny między Armenią a Azerbejdżanem rozpoczął się we wrześniu 2020 roku, gdy Baku podjęło próbę odzyskania kontroli nad Górskim Karabachem – separatystycznym regionem, de iure będącym częścią Azerbejdżanu, a od połowy lat 90. XX wieku kontrolowanym przez Ormian.


Po sześciu tygodniach walk, w trakcie których Azerowie uzyskali znaczną przewagę i zdobycze terytorialne, w nocy z 9 na 10 listopada podpisano trójstronne (Armenia, Azerbejdżan oraz Rosja jako gwarant) porozumienie o zawieszeniu broni.


Na jego mocy do regionu wprowadzono rosyjskie siły pokojowe, które mają tam pozostać przez co najmniej pięć lat. Armenia zobowiązała się do przekazania Azerbejdżanowi zajętych terenów w Górskim Karabachu oraz trzech rejonów przylegających do niego. (PAP)


zm/ kib/


Kraj i świat

2021-06-23, godz. 08:00 35 lat temu Wanda Rutkiewicz jako pierwsza kobieta zdobyła K2 35 lat temu, 23 czerwca 1986 roku, w dniu swoich imienin, Wanda Rutkiewicz jako pierwszy himalaista z Polski i pierwsza kobieta na świecie stanęła na K2 w Karakorum… » więcej 2021-06-23, godz. 08:00 Prokuratura: 5 osób zatrzymanych ws. reprywatyzacji nieruchomości warszawskich Pięć osób zatrzymało Centralne Biuro Antykorupcyjne w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w reprywatyzacji nieruchomości warszawskich -… » więcej 2021-06-23, godz. 08:00 ABW zatrzymała dwóch Włochów - mieli należeć do międzynarodowej grupy przestępczej Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwóch Włochów, którzy mieli należeć do międzynarodowej grupy dokonującej przestępstw karno-skarbowych… » więcej 2021-06-23, godz. 07:50 Złotowe depozyty międzybankowe - WIBID,WIBOR Złotowe depozyty międzybankowe - wyliczenia GPW Benchmark - 2021-06-22 » więcej 2021-06-23, godz. 07:50 Warmińsko-mazurskie/ Ponad 60 interwencji strażaków po burzach Ponad 60 razy interweniowali strażacy przy usuwaniu skutków burz, które przeszły w ciągu ostatniej doby nad woj. warmińsko-mazurskim. W żadnym ze zdarzeń… » więcej 2021-06-23, godz. 07:50 Warszawska Nowa Lewica chce zmian w procesie łączenia się z Wiosną Warszawska Nowa Lewica chce zmian w procesie łączenia się z Wiosną, bo niektóre rozwiązania uważa za krzywdzące dla działaczy byłego SLD. Wszelkie pomysły… » więcej 2021-06-23, godz. 07:40 Grabarczyk: na konwencji 4 lipca Konfederacja zaprezentuje odpowiedź na Polski Ład 4 lipca na konwencji Konfederacji zaprezentowany zostanie program 'Polska na Nowo', który z jednej strony ma prezentować wizję Polski po pandemii, a z drugiej… » więcej 2021-06-23, godz. 07:40 Łódź/ W środę ma być ogłoszony wyrok ws. tragedii w Suszku, gdzie zginęły dwie harcerki Przed Sądem Rejonowym w Łodzi w środę ma być opublikowany wyrok w sprawie tragedii w Suszku (Pomorskie), gdzie cztery lata temu, podczas nawałnicy, zginęły… » więcej 2021-06-23, godz. 07:30 Na Stadionie Śląskim wystawa poświęcona Irenie Szewińskiej Od środy będzie można oglądać na Stadionie śląskim wystawę poświęconą najwybitniejszej polskiej lekkoatletce - Irenie Szewińskiej, która właśnie… » więcej 2021-06-23, godz. 07:30 Rentowności obligacji wybranych państw (tabela) Poniżej zestawienie rentowności obligacji wybranych państw. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »