Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-10, 21:10 Autor: PAP

Rumunia/ Deklaracja prezydentów B-9 w Bukareszcie: NATO podstawą stabilności euroatlantyckiej

W kontekście obecnych wyzwań i zagrożeń NATO pozostaje podstawą stabilności i bezpieczeństwa w regionie euroatlantyckim – zadeklarowali prezydenci 9 państw wschodniej flanki Sojuszu (B-9), w tym Polski, podczas poniedziałkowego szczytu hybrydowego w Bukareszcie.

„Znaczenie USA dla bezpieczeństwa Europy jest nieodzowne” – wskazali prezydenci, podkreślając determinację do utrzymania silnych i trwałych więzi transatlantyckich, opartych o sojuszniczą jedność i solidarność, wyrażoną w artykule 5. Traktatu o NATO.


„Jako członkowie NATO i UE popieramy strategiczne partnerstwo i głębszą koordynację pomiędzy NATO i UE” – głosi jeden z punktów deklaracji z Bukaresztu.


W szczycie B-9 uczestniczyli liderzy Polski i Rumunii, Andrzej Duda i Klaus Iohannis (z Bukaresztu) oraz przywódcy Czech, Estonii, Węgier, Bułgarii, Litwy, Łotwy i Słowacji (online). Wirtualnie w spotkaniu wzięli udział także prezydent USA Joe Biden i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.


Wśród zagrożeń i wyzwań, które stoją dzisiaj przed Sojuszem, na pierwszym miejscu wymieniono „agresywne działania i zwiększanie potencjału militarnego w bezpośrednim sąsiedztwie NATO, w tym niedawną eskalację na Morzu Czarnym, przy granicy z Ukrainą i nielegalnie anektowanym Krymem, a także agresywne działania hybrydowe”.


„(Wszystkie te działania – PAP) pozostają zagrożeniem dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego i kwestionują zasady porządku międzynarodowego” – wskazano.


Prezydenci „potępili dokonane przez Rosję akty sabotażu na terytorium Sojuszu” – eksplozje w składach amunicji w czeskich Vrbieticach w 2014 r., które stanowiły „poważne złamanie prawa międzynarodowego”.


Wyrazili również zaniepokojenie w związku z doniesieniami o podobnych wydarzeniach na terytorium Bułgarii, które obecnie są badane przez Sofię.


„W pełni solidaryzujemy się z Republiką Czeską i Republiką Bułgarii” – zadeklarowano.


Jako zagrożenia, które dotyczą wszystkich, wymieniono terroryzm. Wojna hybrydowa, dezinformacja i kłamstwa, wskazano, „mają na celu zasianie nieufności w naszych społeczeństwach, by ostatecznie podważyć najważniejsze fundamenty naszych demokracji i osłabić jedność”.


Liderzy B-9 nawiązali do działań podjętych przez Sojusz po 2014 r. i postanowień szczytów w 2016 r. w Warszawie i w 2018 r. w Brukseli, które były odpowiedzią na „nową geopolityczną rzeczywistość” i wzmocniły Sojusz na jego wschodniej flance.


Jednocześnie podkreślono, że budując swoje zdolności odstraszania i obrony, NATO pozostaje otwarte na dialog i „konstruktywne relacje z Rosją, kiedy działania Rosji to umożliwiają”.


Liderzy Dziewiątki Bukareszteńskiej podkreślili też wagę rozwoju Sojuszu i dostosowywania się do nowych wyzwań, w tym przez rozpoczęcie prac nad aktualizacją Koncepcji Strategicznej NATO i modernizację struktur sił NATO.


W dokumencie wskazano również, że rosnąca globalna siła China „ma implikacje dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego i trzeba odpowiedzieć na nie wspólnie, jako Sojusz”.


Podkreślono również poparcie dla polityki „otwartych drzwi” w Sojuszu w oparciu o art. 10 Traktatu Waszyngtońskiego i decyzje szczytu w Bukareszcie w 2008 r. Liderzy B-9 oświadczyli, że podtrzymują zobowiązanie do działań na rzecz bezpieczeństwa i stabilności na Bałkanach Zachodnich, a także wyrazili poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Gruzji, Ukrainy i Mołdawii w ich uznanych międzynarodowo granicach.


Autorzy deklaracji potwierdzili gotowość do realizacji zobowiązań podjętych w zakresie finansowania wydatków obronnych zgodnie z porozumieniami w NATO. Przewidują one przeznaczanie na obronność 2 proc. PKB, a z tego 20 proc. – na modernizację.


Justyna Prus (PAP)


just/ mal/


Kraj i świat

2021-06-14, godz. 08:10 Prokuratura/ Akt oskarżenia przeciwko 15 członkom grup przestępczych produkujących nielegalnie papierosy Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 15 członkom grup przestępczych zajmujących się nielegalną produkcją papierosów… » więcej 2021-06-14, godz. 08:10 Prądzyński: W I kw. w związku z epidemią świadczenia z ubezpieczeń na życie wzrosły o 28 proc. W I kwartale 2021 r. wyższa śmiertelność dotyczyła także młodszych grup wiekowych. W efekcie świadczenia z ochronnych ubezpieczeń na życie wzrosły w… » więcej 2021-06-14, godz. 08:10 Liga NBA - wyniki Wyniki niedzielnych meczów drugiej rundy play off w koszykarskiej lidze NBA: Konferencja WschodniaMilwaukee Bucks - Brooklyn Nets 107:96(stan rywalizacji do… » więcej 2021-06-14, godz. 08:10 Piotr Stramowski ma sposoby na paparazzich W filmie, nad którym obecnie pracuje Piotr Stramowski, „Miłość na pierwszą stronę”, wciela się w syna prezydenckiej pary, który jest pod ostrzałem… » więcej 2021-06-14, godz. 08:00 Miedź na LME w Londynie tanieje poniżej 10 tys. USD; zbliża się spotkanie Fed Miedź na giełdzie metali w Londynie tanieje i jest wyceniana poniżej 10.000 USD za tonę. Inwestorzy czekają na ważne dla rynków posiedzenie amerykańskiej… » więcej 2021-06-14, godz. 08:00 Łódź/ Cztery osoby oskarżone o oszustwa internetowe; przez rok wyłudzili ponad 2 mln zł Do Sądu Okręgowego w Łodzi skierowany został akt oskarżenia wobec czterech osób, które odpowiedzą za oszustwa przy internetowej sprzedaży sprzętu RTV… » więcej 2021-06-14, godz. 07:50 Dolnośląskie/ Będzie druga tura wyborów na burmistrza Bogatyni Wojciech Dobrołowicz (PiS) oraz Ireneusz Kropidłowski (bezpartyjny) zmierzą się w drugiej turze przedterminowych wyborów na burmistrza Bogatyni (Dolnośląskie)… » więcej 2021-06-14, godz. 07:50 Ropa w USA najdroższa od 32 miesięcy; może być już 5. kwartał ze wzrostem cen Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku są na najwyższym poziomie od 32 miesięcy. Surowiec kosztuje już ponad 71 USD za baryłkę - informują maklerzy. » więcej 2021-06-14, godz. 07:40 Łódź/ Rusza kolejny proces Zbigniewa S., odpowie za 186 przestępstw Wielokrotnie skazywany za liczne przestępstwa Zbigniew S. ponownie stanie przed wymiarem sprawiedliwości. Tym razem przed Sądem Okręgowym w Łodzi odpowie… » więcej 2021-06-14, godz. 07:40 Słupsk/ Szpital zmniejsza do 5 liczbę łóżek covidowych, umożliwia odwiedziny pacjentów Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku od poniedziałku redukuje do pięciu liczbę łóżek dla osób z podejrzeniem zachorowania na COVID-19, umożliwia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »