Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-10, 20:40 Autor: PAP

Tajwan/ Prezydent Caj chce rozmów o umowie inwestycyjnej z Unią Europejską

Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen zaapelowała w poniedziałek o rozpoczęcie rozmów na temat ramowej umowy inwestycyjnej z Unią Europejską. Zadeklarowała również, że Tajwan będzie współpracował z UE i innymi krajami demokratycznymi przy produkcji podzespołów elektronicznych.

„Wierzę, że nadszedł czas, aby Tajwan i Unia Europejska wznowiły negocjacje w sprawie dwustronnej umowy inwestycyjnej (BIA). BIA nie tylko pomogłaby zabezpieczyć nasze łańcuchy dostaw, ale również chroniłaby nasze wzajemne interesy geopolityczne i gospodarcze oraz dawałaby sygnał o partnerstwach i wartościach, od których te interesy zależą” - oświadczyła prezydent.


W 2015 roku, przed rozpoczęciem prezydentury Caj, Komisja Europejska wskazała Tajwan jako potencjalnego kandydata do negocjacji o ramowej umowie inwestycyjnej.


„Tajwan będzie nadal współpracował z Unią Europejską i innymi demokratycznymi partnerami, w celu zapewnienia odpornego łańcucha dostaw produktów takich, jak podzespoły i materiały medyczne” - powiedziała Caj, odnosząc się tym samym do światowego niedoboru komponentów elektronicznych, wykorzystywanych w nowoczesnych samochodach, który dotknął również producentów w Europie.


Problem ten wystąpił m.in. w fabrykach Volkswagena w Europie. Ma to szczególne znaczenie dla niemieckiej gospodarki, gdzie rynek motoryzacyjny stanowi jeden z kluczowych sektorów.


W maju kierownictwo TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. Ltd, największy światowy producent podzespołów - PAP) zobowiązało się do zoptymalizowania i priorytetowego potraktowania produkcji podzespołów na potrzeby branży motoryzacyjnej.


Pod koniec kwietnia szefowa resortu gospodarki Wang Mei-hua zdementowała informacje o możliwym wybudowaniu nowych zakładów produkcyjnych TSMC w Europie, wskazując, że produkcja najbardziej zaawansowanych technologii pozostanie na Tajwanie.


W tym samym czasie Tajwan, ze względu na wyjątkowy w ubiegłym roku brak sezonowych tajfunów, boryka się z największą od 56 lat suszą. Zagraniczne media wskazywały suszę jako potencjalne zagrożenie dla produkcji chipów. Tajwański resort gospodarki jak na razie dementuje te doniesienia, podkreślając, że pomimo braków wody, produkcja podzespołów nie spada.


Prezydent odniosła się również do wzrostu napięcia w Cieśnie Tajwańskiej, wskazując, że Tajwan jest świadomy zagrożenia, będzie nadal wzmacniał swoje zdolności obronne oraz współpracował z innymi krajami, aby zapewnić bezpieczeństwo w regionie Indo-Pacyfiku.


Z Tajpej Aleksandra Bielakowska (PAP)


abie/ mal/


Kraj i świat

2024-04-26, godz. 12:10 Rozpoczęło się posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa; zeznania złoży główna księgowa MS W piątek w południe rozpoczęło się kolejne posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa. Zeznania złoży dziś b. główna księgowa Ministerstwa Sprawiedliwości… » więcej 2024-04-26, godz. 12:10 MRPiPS: Sejm przyjął ustawy o dodatkach dla pracowników pomocy społecznej, pieczy zastępczej, opiekunów żłobkowych… - Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje: - To dodatki, które pozwolą godnie żyć i pozwolą poczuć, że ta trudna praca jest w Polsce… » więcej 2024-04-26, godz. 12:10 Prezydent Litwy: państwa NATO powinny zwiększyć wydatki na obronność (krótka) Musimy działać wspólnie na rzecz przekonania partnerów w NATO do zwiększenia wydatków na obronność - podkreślił prezydent Litwy Gitanas Nauseda, który… » więcej 2024-04-26, godz. 12:10 USA/ Media: Ukraina wycofuje z frontu czołgi Abrams z powodu zagrożenia rosyjskimi dronami Wojska ukraińskie wycofują z frontu amerykańskie czołgi Abrams M1A1 w związku z zagrożeniem rosyjskimi dronami - podała w piątek agencja AP, powołując… » więcej 2024-04-26, godz. 12:00 Sejm uchwalił nowelizację ustawy w sprawie dodatków dla pracowników opieki społecznej Rząd będzie mógł przyjmować programy, które umożliwią wypłatę od 1 lipca 2024 roku dodatku w wysokości 1 tys. zł brutto pracownikom pomocy społecznej… » więcej 2024-04-26, godz. 11:50 Sejm przyjął informację szefa MSZ ws. założeń polskiej polityki zagranicznej na 2024 r. Sejm przyjął w piątek w głosowaniu informację szefa MSZ Radosława Sikorskiego na temat założeń polskiej polityki zagranicznej na 2024 r. » więcej 2024-04-26, godz. 11:50 Minister nauki: projekt ustawy o Polskiej Akademii Nauk jest gotowy Projekt ustawy o Polskiej Akademii Nauk jest gotowy, rząd będzie go konsultował z wszystkimi środowiskami naukowymi i akademickimi - zapowiedział w piątek… » więcej 2024-04-26, godz. 11:50 Niemcy/ Media: podejrzany o szpiegostwo dla Chin chciał być informatorem niemieckich służb Współpracownik europosła AfD Maximiliana Kraha, który został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin, kilka lat temu zgłosił się do niemieckiego… » więcej 2024-04-26, godz. 11:50 Śląskie/ Obrona wygłasza mowy końcowe w procesie ws. wybuchu gazu w Szczyrku (krótka) Obrońcy oskarżonych w procesie dotyczącym wybuchu gazu w Szczyrku, w którym zginęło osiem osób, kontynuują w piątek mowy końcowe przed bielskim sądem… » więcej 2024-04-26, godz. 11:50 Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu noweli o wymianie informacji podatkowych Sejm w piątek nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu rządowego projektu nowelizacji ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »