Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-10, 20:40 Autor: PAP

Tajwan/ Prezydent Caj chce rozmów o umowie inwestycyjnej z Unią Europejską

Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen zaapelowała w poniedziałek o rozpoczęcie rozmów na temat ramowej umowy inwestycyjnej z Unią Europejską. Zadeklarowała również, że Tajwan będzie współpracował z UE i innymi krajami demokratycznymi przy produkcji podzespołów elektronicznych.

„Wierzę, że nadszedł czas, aby Tajwan i Unia Europejska wznowiły negocjacje w sprawie dwustronnej umowy inwestycyjnej (BIA). BIA nie tylko pomogłaby zabezpieczyć nasze łańcuchy dostaw, ale również chroniłaby nasze wzajemne interesy geopolityczne i gospodarcze oraz dawałaby sygnał o partnerstwach i wartościach, od których te interesy zależą” - oświadczyła prezydent.


W 2015 roku, przed rozpoczęciem prezydentury Caj, Komisja Europejska wskazała Tajwan jako potencjalnego kandydata do negocjacji o ramowej umowie inwestycyjnej.


„Tajwan będzie nadal współpracował z Unią Europejską i innymi demokratycznymi partnerami, w celu zapewnienia odpornego łańcucha dostaw produktów takich, jak podzespoły i materiały medyczne” - powiedziała Caj, odnosząc się tym samym do światowego niedoboru komponentów elektronicznych, wykorzystywanych w nowoczesnych samochodach, który dotknął również producentów w Europie.


Problem ten wystąpił m.in. w fabrykach Volkswagena w Europie. Ma to szczególne znaczenie dla niemieckiej gospodarki, gdzie rynek motoryzacyjny stanowi jeden z kluczowych sektorów.


W maju kierownictwo TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. Ltd, największy światowy producent podzespołów - PAP) zobowiązało się do zoptymalizowania i priorytetowego potraktowania produkcji podzespołów na potrzeby branży motoryzacyjnej.


Pod koniec kwietnia szefowa resortu gospodarki Wang Mei-hua zdementowała informacje o możliwym wybudowaniu nowych zakładów produkcyjnych TSMC w Europie, wskazując, że produkcja najbardziej zaawansowanych technologii pozostanie na Tajwanie.


W tym samym czasie Tajwan, ze względu na wyjątkowy w ubiegłym roku brak sezonowych tajfunów, boryka się z największą od 56 lat suszą. Zagraniczne media wskazywały suszę jako potencjalne zagrożenie dla produkcji chipów. Tajwański resort gospodarki jak na razie dementuje te doniesienia, podkreślając, że pomimo braków wody, produkcja podzespołów nie spada.


Prezydent odniosła się również do wzrostu napięcia w Cieśnie Tajwańskiej, wskazując, że Tajwan jest świadomy zagrożenia, będzie nadal wzmacniał swoje zdolności obronne oraz współpracował z innymi krajami, aby zapewnić bezpieczeństwo w regionie Indo-Pacyfiku.


Z Tajpej Aleksandra Bielakowska (PAP)


abie/ mal/


Kraj i świat

2021-06-14, godz. 07:10 MRPiT: Polacy aktywowali ponad 1,7 mln bonów turystycznych Polacy aktywowali dotąd 1,7 mln Polskich Bonów Turystycznych - poinformowało PAP Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Dodano, że średnia wartość realizowanego… » więcej 2021-06-14, godz. 07:10 Warszawa/ Miał w mieszkaniu kokainę wartą 1,8 mln złotych; został zatrzymany Policjanci z warszawskiego Mokotowa zatrzymali 38-latka podejrzanego o posiadanie znacznej ilości środków odurzających. W jego mieszkaniu funkcjonariusze zabezpieczyli… » więcej 2021-06-14, godz. 07:10 Notowania metali bazowych, węgla i paliw (tabela) Notowania metali bazowych na London Metal Exchange, uprawnień EUA do emisji CO2, ceny węgla energetycznego ARA na przyszły rok oraz ceny paliw. » więcej 2021-06-14, godz. 07:10 Rentowności obligacji wybranych państw (tabela) Poniżej zestawienie rentowności obligacji wybranych państw. » więcej 2021-06-14, godz. 07:10 Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym - EURIBOR Oprocentowanie depozytów na rynku międzybankowym - EURIBOR TABELA - 2021-06-11 » więcej 2021-06-14, godz. 07:10 Biedroń: wynik Fijołka w wyborach w Rzeszowie daje nadzieję, że z PiS-em można wygrać i to w dobrym stylu Wynik Konrada Fijołka w uzupełniających wyborach prezydenckich w Rzeszowie pokazuje, że z PiS-em można wygrywać, że można wygrywać w dobrym stylu i z… » więcej 2021-06-14, godz. 07:10 Izrael/ Nowy premier Naftali Benet to były komandos, milioner, ortodoksyjny żyd Zaprzysiężony w niedzielę wieczorem 13. premier w historii Izraela, Naftali Benet, jest byłym komandosem, milionerem i ortodoksyjnym żydem. Sam siebie uważa… » więcej 2021-06-14, godz. 07:00 Ardanowski: rolnictwo ekologiczne tematem wtorkowego posiedzenia prezydenckiej Rada ds. Rolnictwa Prezydencka Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich we wtorek zajmie się perspektywami rozwoju rolnictwa ekologicznego w Polsce; przygotuje rekomendacje dla… » więcej 2021-06-14, godz. 07:00 Prof. Izdebski: dużo się zmienia w obyczajowości seksualnej młodzieży, spada natomiast aktywność seksualna Pola… W obyczajowości seksualnej młodzieży obserwujemy duże zmiany; współżycie rozpoczyna większość młodych ludzi przed 18. rokiem życia; spada natomiast… » więcej 2021-06-14, godz. 07:00 "GW": branża fitness chce kontraktów z NFZ, Fundusz nie mówi nie Kluby fitness - w których często dorabiają sobie fizjoterapeuci - chciałyby w ramach kontraktów z NFZ rozładować kolejki do rehabilitacji. Ale pomysł Polskiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »