Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-09, 21:40 Autor: PAP

Dziś (poniedziałek, 10 maja) w kraju

Dziś jest poniedziałek, sto trzydziesty dzień roku. Wschód słońca o godz. 4.51, zachód o 20.14. Imieniny obchodzą: Antoni, Beatrycze, Jan, Łazarz, Sylwester, Izydor i Feliks.


# # #


354 lata temu w Warszawie zmarła Ludwika Maria Gonzaga, polska królowa; w 1646 r. poślubiła Władysława IV Wazę; po jego śmierci w 1649 r. wyszła za mąż za jego brata - Jana II Kazimierza Wazę.


232 lata temu w Warszawie przy Nowym Świecie wzniósł się w powietrze pierwszy w Polsce balon z pasażerami, który pilotował Jean Pierre Blanchard; po 45 minutach balon wylądował w Białołęce.


145 lat temu w Petersburgu zmarł książę Franciszek Ksawery Drucki-Lubecki, minister przychodów i skarbu Królestwa Polskiego (1821-1830), inicjator założenia Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego i Banku Polskiego.


134 lata temu w Stambule zmarł Marian Langiewicz, generał, dyktator powstania styczniowego.


100 lat temu w Astrachaniu urodził się Wieńczysław Gliński, aktor, przez wiele lat związany z Teatrem Polskim w Warszawie oraz Teatrem Narodowym; wystąpił m.in. w filmach "Kanał", "Kapelusz pana Anatola", "Orzeł", "Romans Teresy Hennert"; żołnierz Armii Krajowej, więzień niemieckich obozów koncentracyjnych. (zm. 8 lipca 2008 r.)


99 lat temu w Pucku rozpoczęły działalność Warsztaty Remontowe Marynarki Wojenne, przeniesione w 1927 r. do Gdyni, a następnie przekształcone w Stocznię Marynarki Wojennej.


44 lata temu powstało Biuro Interwencyjne KSS KOR, które przez ponad cztery lata udokumentowało kilkaset przypadków łamania praw człowieka przez władze PRL; biuro prowadzili Zofia i Zbigniew Romaszewscy.


29 lat temu we Wrocławiu zmarł Andrzej Waligórski, poeta, satyryk, wieloletni pracownik wrocławskiej rozgłośni Polskiego Radia, jeden z twórców "Studia 202", współtwórca i autor kabaretu "Elita".


25 lat temu odbyła się premiera filmu "Pułkownik Kwiatkowski" w reżyserii Kazimierza Kutza.


6 lat temu w Polsce odbyła się I tura wyborów prezydenckich; do drugiej tury przeszli Andrzej Duda i Bronisław Komorowski.


# # #


W poniedziałek do Polski dotrzeć ma 1,2 mln szczepionek od firmy Pfizer/BioNTech. W kolejnych dniach – jak przekazał PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski - planowane są także dostawy preparatów pozostałych firm. We wtorek planowana jest dostawa 114 tys. szczepionek Johnson & Johnson, w środę 200 tys. AstraZeneca, a w piątek lub sobotę 250 tys. szczepionek Moderna.


ktl/


# # #


Od poniedziałku osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wraz z opiekunami mają pierwszeństwo w powszechnych punktach szczepień przeciw COVID-19, nie muszą się wcześniej umawiać na termin. Dodatkowo szczepienia będą mogły odbywać się też m.in. w warsztatach terapii zajęciowej, zakładach aktywności zawodowej czy centrach i klubach integracji społecznej.


ktl/


# # #


Maturzyści dziś rano przystąpią do pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Po południu będą pisemne egzaminy z języka kaszubskiego i z łemkowskiego. Wszystkie trzy egzaminy nie są obowiązkowe.


Chęć zdawania polskiego na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 21,3 proc. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Języki kaszubski i łemkowski należy do przedmiotów bardzo rzadko wybieranych przez abiturientów. Chęć zdawania egzaminu z kaszubskiego deklaruje co roku kilkanaście osób w całym kraju, a z łemkowskiego tylko jedna lub dwie.


Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.


Nie ma w tym roku obowiązkowych egzaminów ustnych. Zdawać je będą tylko ci maturzyści, którzy potrzebują wyniku z egzaminu ustnego przy rekrutacji na uczelnie za granicą.


Nie ma też w tym roku obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czyli do egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni mogą przystąpić maksymalnie do egzaminów z sześciu takich przedmiotów.


Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także – na tym poziomie – matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.


Aby uzyskać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie wpływa na uzyskanie świadectwa maturalnego, gdyż nie ma progu zaliczeniowego, służy tylko przy rekrutacji na studia.


dsr/ mhr/


Newsroom PAP


Kraj i świat

2021-06-25, godz. 08:10 Małopolskie/ Wielkie sprzątanie po przejściu trąby powietrznej; prawie 500 interwencji W miejscowościach Librantowa i Koniuszowa k. Nowego Sącza, przez które przeszła trąba powietrzna, w piątek strażacy planują wielkie sprzątanie, m.in… » więcej 2021-06-25, godz. 08:10 Miedź w Londynie drożeje w reakcji na plany infrastrukturalne USA Miedź na giełdzie metali w Londynie drożeje w reakcji na plany infrastrukturalne w USA, które mogą poprawić prognozy zapotrzebowania na metale. Miedź w… » więcej 2021-06-25, godz. 08:10 Mazowiecka PSP: 780 interwencji po burzach; najwięcej w Warszawie W związku z nawałnicą, która przeszła w czwartek nad województwem mazowieckim, strażacy z regionu interweniowali 780 razy - poinformował w piątek mł… » więcej 2021-06-25, godz. 08:10 Liga NBA - wynik Wynik czwartkowego meczu play off w koszykarskiej lidze NBA: Konferencja Zachodnia - finał:Los Angeles Clippers - Phoenix Suns 106:92(stan rywalizacji do czterech… » więcej 2021-06-25, godz. 08:00 Podlaskie/ Ponad 250 interwencji strażaków po burzach; bez prądu 3,6 tys. odbiorców Ponad 250 razy wyjeżdżali w czwartek podlascy strażacy do zdarzeń związanych z burzami w regionie - poinformowali PAP w piątek rano podlascy strażacy. W… » więcej 2021-06-25, godz. 08:00 W USA piąty tydzień zwyżek cen ropy Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku jest wyceniana po ponad 73 USD/b; surowiec zaliczy już 5. z kolei tydzień ze zwyżką notowań, po najdłuższym paśmie… » więcej 2021-06-25, godz. 08:00 GIS: Nie należy spożywać partii "Kaszy Gryczanej Plon Natury" z Sawex Food dla Biedronki Nie należy spożywać partii 'Kaszy Gryczanej Plon Natury' produkowanej przez Sawex Food dla firmy Jeronimo Martins Polska - właściciela sklepów Biedronka… » więcej 2021-06-25, godz. 07:50 USA/ Prezydent Biden zatwierdził stan wyjątkowy na Florydzie po zawaleniu się budynku Prezydent USA Joe Biden zatwierdził stan wyjątkowy na Florydzie i zarządził pomoc federalną, aby uzupełnić stanowe i lokalne działania po zawaleniu się… » więcej 2021-06-25, godz. 07:50 Metallica przedstawiła wczesną, piwniczną wersję swojego najsłynniejszego utworu Tak wczesne demo przeboju „Enter sandman” to rarytas. Perkusja Larsa Ulricha brzmi tu co prawda ospale, jakby współzałożyciel supergrupy trzepał dywan… » więcej 2021-06-25, godz. 07:50 Lubelskie/Ponad 500 interwencji w związku z burzami, najwięcej w powiecie opolskim 535 razy wyjeżdżali strażacy w Lubelskiem do usuwania skutków burz i silnego wiatru, które przeszły przez region. Największe szkody - uszkodzone dachy na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »