Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-08, 11:40 Autor: PAP

Kierwiński: będą poprawki w Senacie do ustawy ratyfikacyjnej; Fogiel: to niezgodne z prawem

Większość opozycyjna w Senacie zamierza złożyć poprawki do ustawy ratyfikacyjnej ws decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE - zapowiedział poseł KO Marcin Kierwiński. TK już kilkakrotnie uznał senackie poprawki wychodzące poza zakres ustawy za nieuprawnione - odpowiada wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.

Sejm uchwalił we wtorek ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia Funduszu Odbudowy po pandemii COVID-19. Za ratyfikacją opowiedziała się większość klubu PiS (oprócz Solidarnej Polski), a także Lewica, PSL i Polska 2050. Teraz ustawą ma się jeszcze zająć Senat.


W sobotę w Programie 3 Polskiego Radia Kierwiński został zapytany, czy w Senacie opozycyjna większość zamierza zgłosić jakieś poprawki do tej ustawy.


"Będziemy chcieli wprowadzać poprawki w Senacie, nie ma żadnych przeciwwskazań w tym zakresie, będziemy chcieli aby 40 procent tych środków było zarządzane przez samorządy, będziemy chcieli, aby pojawił się komitet sterujący. Przecież jeśli wszystko ma być uczciwe, to dlaczego nie zrobić komitetu sterującego z udziałem samorządów i trzeciego sektora" - powiedział poseł KO.


Z kolei Adrian Zandberg (Lewica) nie wykluczył, że przedstawiciele Lewicy poprą w Senacie np. poprawkę dotyczącą przystąpienia Polski do Prokuratury Europejskiej.


Z kolei poseł Fogiel przekonywał, że ustawy ratyfikacyjne zawierają tylko treść dotyczącą przedmiotu ratyfikacji i nie można do nich dopisywać żadnych poprawek.


"Dodawanie jakichkolwiek nowych treści w tej ustawie może spowodować, że ratyfikacja będzie warunkowa. To jest jedna rzecz. A druga rzecz to stanowisko Trybunału Konstytucyjnego. W wyroku z 1993 roku i z 1999 roku Trybunał rozstrzygał, jaki może być zakres senackich poprawek do ustawy i jest tu ograniczenie - poprawki nie mogą dotyczyć kwestii, które nie były przedmiotem uregulowania zawartego w ustawie uchwalonej przez Sejm, bo stanowiłoby to ukrytą formę inicjatywy ustawodawczej. W związku z tym nie można do ustawy, która dotyczy ratyfikacji decyzji wpisywać dowolnych życzeń i oczekiwań, które senatorom mogłyby przyjść do głowy" - powiedział zastępca rzecznika PiS.


Skomentował też słowa senatora PiS Jana Marii Jackowskiego, który zapowiedział, że będzie przeciw ustawie ratyfikacyjnej. "Cóż ja panu senatorowi Jackowskiemu poradzę, jeśli nie docierają do niego argumenty, które chociażby na sali sejmowej wygłaszał minister Konrad Szymański, że te opowieści o zagrożeniach są wyssane z palca i nierealne, bo są mechanizmy w traktatach, które do tego nie dopuszczają" - powiedział Fogiel. (PAP)


autor: Piotr Śmiłowicz


pś/ mok/


Kraj i świat

2021-06-24, godz. 13:20 Jaśkowiak: Nie należy wiązać rocznicy Czerwca z inauguracją Ruchu Wspólna Polska Nie należy wiązać obchodów 65. rocznicy Czerwca z zaplanowaną w stolicy Wielkopolski inauguracją Ruchu Wspólna Polska - mówi PAP prezydent Poznania Jacek… » więcej 2021-06-24, godz. 13:20 MSZ: minister Rau wręczył trzy nominacje ambasadorskie, m.in. Krzysztofowi Szczerskiemu Szef MSZ Zbigniew Rau wręczył w czwartek trzy nominacje ambasadorskie, w tym dla szefa prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztofa Szczerskiego… » więcej 2021-06-24, godz. 13:20 #GPWInnovationDay - innowacje i technologie kuszą giełdowych graczy (MediaRoom) 30 spółek giełdowych, w tym m.in. CD Projekt, 11 bit studios czy Huuge Games zaprezentowało się na konferencji #GPWInnovationDay. Wydarzenie - tym razem w… » więcej 2021-06-24, godz. 13:20 "Welt": wpływy Putina w Europie słabną Coraz więcej krajów UE, niegdyś przychylnie nastawionych do Rosji, dystansuje się od niej - konstatuje w czwartek niemiecki 'Welt'. Prognozując, że po wrześniowych… » więcej 2021-06-24, godz. 13:20 Lubelskie otrzyma prawie 2,3 mld euro z funduszy unijnych na lata 2021-2027 Prawie 2,3 mld euro otrzyma województwo lubelskie z funduszy unijnych na Regionalny Program Operacyjny (RPO) na lata 2021-2027 - poinformował marszałek woj… » więcej 2021-06-24, godz. 13:20 Konkurs na plakat tegorocznego Dnia Krajobrazu Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) ogłosiła w czwartek konkurs na oficjalny plakat obchodzonego w październiku Dnia Krajobrazu 2021. Hasło tegorocznych… » więcej 2021-06-24, godz. 13:20 Tajlandia/ Powrót antyrządowych protestów w rocznicę obalenia absolutyzmu Setki protestujących przemaszerowały w czwartek przez centrum stolicy Tajlandii, Bangkoku, wznosząc antyrządowe hasła. Demonstranci, upamiętniający w ten… » więcej 2021-06-24, godz. 13:20 Dyrektor generalny Kuaishou, Su Hua: Kuaishou dociera do 1 miliarda międzynarodowych comiesięcznych aktywnych użytkowników… PEKIN, 24 czerwca 2021 /PRNewswire/ -- China Media Group (CMG) i Kuaishou zorganizowały wspólną konferencję prasową, na której oficjalnie ogłosiły strategiczne… » więcej 2021-06-24, godz. 13:20 8 lat więzienia dla Grzegorza Ł. uznawanego za pomysłodawcę tzw. skoku stulecia (krótka) Sąd Okręgowy w Łodzi skazał na 8 lat więzienia wiceprezesa firmy ochroniarskiej Grzegorza Ł., którego uznano za pomysłodawcę tzw. skoku stulecia. W napadzie… » więcej 2021-06-24, godz. 13:20 Badanie: w czasie pandemii przyspieszyła e-sprzedaż bezpośrednia Przed pandemią 96 proc. zakupów w sektorze sprzedaży bezpośredniej odbywało się w trakcie osobistych spotkań z konsultantem, w 2020 r. odsetek ten spadł… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »