Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-06, 23:20 Autor: PAP

Dziennik Ustaw: Obowiązkowa kwarantanna dla podróżnych z Indii czy RPA

Wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski z Indii, Brazylii i Republiki Południowej Afryki będą poddawane obowiązkowej kwarantannie. Będzie można ją znieść po uzyskaniu negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego po przekroczeniu granicy w okresie nie wcześniejszym niż 7 dni, licząc od momentu jej przekroczenia.

Podróżnych z innych miejsc z kwarantanny będzie zwalniać po prostu negatywny wynik testu na COVID-19.


Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii ukazało się w czwartek w Dzienniku Ustaw.


"Do dnia 5 czerwca 2021 r. wstrzymuje się przemieszczanie się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy Rzeczypospolitej Polskiej" - czytamy w rozporządzeniu opublikowanym w Dzienniku Ustaw. Osoba, która będzie przekraczać granicę musi przekazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej informację o adresie miejsca zamieszkania lub pobytu i numerze telefonu. Musi też odbyć po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkową kwarantannę, trwającą 10 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy.


Z rozporządzenia wynika też, że do dnia 5 czerwca 2021 roku obowiązek odbycia kwarantanny trwającej 10 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy Polski stosuje się także do osoby przekraczającej morski odcinek granicy Rzeczypospolitej regularnym połączeniem promowym oraz odcinek lądowy granicy Polski z Republiką Czeską, Republiką Litewską, Republiką Federalną Niemiec lub Republiką Słowacką. Tutaj - niezależnie od środka transportu, którym się przemieszcza, bądź pieszo, w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu w Polsce.


Dla osób przekraczających granicę Polski okres realizacji obowiązku odbycia kwarantanny ulega skróceniu w przypadku uzyskania przez osobę przekraczającą granicę negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego po przekroczeniu tej granicy w okresie 48 godzin, licząc od momentu jej przekroczenia. "Obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu przez medyczne laboratorium diagnostycznego wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2 do systemu teleinformatycznego" - czytamy w przepisach. Z kwarantanny po przylocie samolotem również zwalnia negatywny wynik testu.


Kwarantanny nie muszą odbywać osoby przekraczające granicę w ramach wykonywania czynności zawodowych, w tym członkowie załóg statków powietrznych, rybacy i marynarze, w tym również ci, którzy udają się do portów innym środkiem transportu.


Z kwarantanny zwolnione są również osoby wykonujące w Polsce lub państwie sąsiadującym prace związane z przygotowaniem lub realizacją inwestycji związanych z przesyłem paliw ciekłych, a także kierowcy wykonujący międzynarodowy transport drogowy lub międzynarodowy transport kombinowany powracający z zagranicy lub podróżujący tranzytem przez Polskę innymi środkami transportu niż pojazd, którym jest wykonywany transport drogowy, w celu odpoczynku oraz po odebraniu odpoczynku za granicą.


W katalogu osób zwolnionych z odbywania kwarantanny znaleźli się także m.in. członkowie obsad pociągów transportu towarowego, kierowcy drogowego transportu towarowego wykonujący taki transport pojazdami lub zespołami pojazdów o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, a także kierowcy wykonujący przewóz osób w pojazdach przystosowanych do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.


Kwarantanny nie muszą odbywać także członkowie misji dyplomatycznych, żołnierze, uczniowie pobierający naukę na terenie Polski oraz ich opiekunowie, studenci, a także zawodnicy biorący udział w międzynarodowych zawodach sportowych i medycy. Do katalogu osób zwolnionych z kwarantanny wprowadzono również osoby z wystawionym zaświadczeniem o wykonaniu szczepienia przeciwko Covid-19.


Jest jednak przypadek, kiedy negatywny wynik testu nie zwalnia z kwarantanny automatycznie. Dotyczy to - jak wynika z przepisów - osób przekraczających granicę Polski, które rozpoczęły podróż z terytorium Federacyjnej Republiki Brazylii, Republiki Indii albo Republiki Południowej Afryki.


Tutaj okres realizacji obowiązku odbycia kwarantanny ulega skróceniu w przypadku uzyskania przez tę osobę negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego po przekroczeniu granicy w okresie nie wcześniejszym niż 7 dni, licząc od momentu jej przekroczenia. (PAP)


nmk/ mhr/


Kraj i świat

2021-06-20, godz. 02:50 Belgia/na budowie szkoły zginęło pięciu pracowników budowlanych W katastrofie budowlanej w piątek w Antwerpii zginęło pięć osób, a dziewięć doznało obrażeń po tym, jak zawaliła się część budowanej szkoły. W… » więcej 2021-06-20, godz. 02:00 Nowa Biała po pożarze; 21 domów uszkodzonych, na miejsce jedzie premier 21 budynków mieszkalnych w Nowej Białej w wyniku pożaru w większym lub mniejszym stopniu zostało uszkodzonych. 23 budynki gospodarcze zostały spalone doszczętnie… » więcej 2021-06-20, godz. 01:40 Brazylia/Anty prezydenckie manifestacje w ponad 20 miastach Protestujący przeciwko prezydentowi Bolsonaro wyszli w sobotę na ulice w ponad dwudziestu miastach w całej Brazylii domagając się jego ustąpienia po opublikowaniu… » więcej 2021-06-20, godz. 01:10 Przyznano nagrody 40. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” (opis) Pełnometrażowe „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego i „Amatorzy” Iwony Siekierzyńskiej oraz krótkie „Jestem tutaj” Julii… » więcej 2021-06-20, godz. 01:00 Konsul Republiki Słowackiej o pożarze w Nowej Białej: To ogromna tragedia Do Nowej Białej przyjechał konsul generalny Republiki Słowackiej w Krakowie Tomasz Kaszaj, który zapewnił o wsparciu ofiar wielkiego pożaru wsi. Do dyspozycji… » więcej 2021-06-20, godz. 01:00 Prezydent: Emocje piłkarskie nikną wobec pożaru w Nowej Białej na Podhalu Emocje piłkarskie nikną wobec pożaru w Nowej Białej - napisał prezydent Andrzej Duda w nocy z soboty na niedzielę na Twitterze i Facebooku. W sobotę we… » więcej 2021-06-20, godz. 00:50 ME 2021 - Paulo Sousa: jestem dumny, piłkarze pokazali charakter Selekcjoner reprezentacji Polski Paulo Sousa nie ukrywał satysfakcji po zremisowanym 1:1 meczu z Hiszpanią w Sewilli w grupie E mistrzostw Europy. 'Pokazaliśmy… » więcej 2021-06-20, godz. 00:50 Dwie osoby zginęły w Łodzi po zderzeniu motocykla z autem osobowym Po wypadku w al. Włókniarzy w Łodzi dwie osoby nie żyją, a dwie są ranne - poinformował w nocy z soboty na niedzielę rzecznik straży pożarnej w województwie… » więcej 2021-06-20, godz. 00:40 Premier po pożarze we wsi Nowa Biała: Zrobiliśmy wszystko, aby rodziny miały dach nad głową Nikogo nie zostawimy w potrzebie, gdy jego życie płonie. Zrobiliśmy wszystko, aby rodziny z Podhala miały dach nad głową - napisał na Facebooku premier… » więcej 2021-06-20, godz. 00:30 Pożar we wsi Nowa Biała ugaszony; trwa rozbiórka budynków Strażacy ugasili pożar we wsi Nowa Biała. 13 budynków mieszkalnych oraz 23 budynki gospodarcze zostały spalone doszczętnie lub częściowo. Trwa ich roz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »