Radio Opole » Kraj i świat
2021-05-01, 14:50 Autor: PAP

Rzeszów/ Leniart: samorządność jest w DNA Polaka

Samorządność jest ważna, jest w DNA Polaka. Wszystko robimy po to, aby mieć realny wpływ na warunki, w których żyjemy – mówiła w sobotę kandydująca w przedterminowych wyborach prezydenta Rzeszowa wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Na konferencji zorganizowanej na rzeszowskim rynku kandydatce popieranej przez PiS towarzyszyli włodarze innych miast, w tym prezydent Chełma Jakub Banaszek, prezydent Otwocka Jarosław Margielski, prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko i prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.


W swoich wystąpieniach prezydenci tych miast apelowali do rzeszowian, aby zagłosowali na Leniart. Przekonywali, że dzięki dobrej współpracy samorządu z rządem Rzeszów ma szansę na jeszcze szybszy rozwój niż obecnie.


Leniart, dziękując za poparcie, którego jej udzielili, zwróciła uwagę, że Polacy mają samorządność we krwi.


"Kochamy decydować o tym, co się dzieje w naszym najbliższym otoczeniu, jak zmienia się nasza gmina, nasz powiat, nasz kraj. To nie jest tak, że lubimy, jak ktoś inny za nas decyduje i nam narzuca niektóre rozwiązania. Jesteśmy krytyczni, wymagający, ale umiemy być konstruktywni, warunkiem jest to, że umiemy ze sobą współpracować i ta współpraca prowadzi w prosty sposób do celu" – podkreśliła wojewoda.


Kandydatka zaznaczyła, że z racji swojej pełnionej funkcji ma bogate doświadczenie we współpracy nie tylko z rządem, ale również z innymi samorządami. Doświadczenie to, jak mówiła, na pewno będzie przydatne na stanowisku prezydenta największego miasta na Podkarpaciu.


W przypadku zwycięstwa w wyborach wojewoda zadeklarowała "pełną otwartość na potrzeby różnych mieszkańców".


"Mogę już dzisiaj państwu zadeklarować, że będę otwarta na rozmowę z mieszkańcami. Zapewniam, że w każdy poniedziałek od godziny 15 do godziny 19 (urząd miasta) będzie otwarty dla mieszkańców, po to, aby w bezpośredniej rozmowie usłyszeć, jakie są potrzeby, oczekiwania, ale także pomysły, bo Rzeszów to miasto ludzi innowacyjnych, którzy chcą tę innowacyjność także w przestrzeni miejskiej zastosować” – powiedziała Leniart.


Przedterminowe wybory w Rzeszowie muszą odbyć się w związku z tym, że rządzący miastem od 2002 r. Tadeusz Ferenc złożył rezygnację 10 lutego br. po tym, gdy przeszedł COVID-19.


Wybory pierwotnie miały się odbyć 9 maja br., ale decyzją premiera zostały przesunięte na 13 czerwca br., ze względu na sytuację epidemiczną w kraju.


Oprócz Leniart, popieranej m.in. przez PiS i rzeszowski region NSZZ "Solidarność" na prezydenta Rzeszowa kandydują: proponowany przez Ferenca wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł; b. współpracownik Ferenca, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa Konrad Fijołek, popierany m.in. przez PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050; kandydatem jest także poseł Konfederacji Grzegorz Braun.(PAP)


Autor: Wojciech Huk


huk/ jann/


Kraj i świat

2021-05-08, godz. 07:20 21 prezydentów państw UE na Dzień Europy: projekt europejski to projekt pokoju i pojednania Projekt europejski to projekt pokoju i pojednania; opowiadamy się za wspólną wizją strategiczną dla Europy, Europy całej, wolnej, zjednoczonej i pokojowej… » więcej 2021-05-08, godz. 07:20 Liga niemiecka - prezydent Hainer: w Bayernie nie będzie nowych gwiazd Kibice Bayernu Monachium muszą się liczyć z tym, że w najbliższym, letnim okienku transferowym ich klub nie pozyska żadnej piłkarskiej gwiazdy. Z powodu… » więcej 2021-05-08, godz. 07:20 Kanada/ Do końca czerwca szczepionki dla wszystkich dorosłych i nastoletnich Wszyscy Kanadyjczycy powyżej 12. roku życia będą mogli zaszczepić się przeciwko Covid-19 do końca czerwca br. - wynika z najnowszych rządowych szacunków… » więcej 2021-05-08, godz. 07:10 Przygotowania na trzech statkach Saipemu, które ułożą Baltic Pipe na Bałtyku Na trzech statkach włoskiego koncernu Saipem, które ułożą bałtycki odcinek gazociągu Baltic Pipe, rozpoczęły się przygotowania do wyruszenia na Bałtyk… » więcej 2021-05-08, godz. 07:00 Diamentowa Liga - rywalizacja tyczkarzy może zdominować mityng w Gateshead Pierwszy w tym roku mityng Diamentowej Ligi, 23 maja w Gateshead, zostanie zdaniem szwedzkich mediów zdominowany przez konkurs skoku o tyczce, w którym spotkają… » więcej 2021-05-08, godz. 07:00 "GW": Kobiety w ciąży mają problemy z dostępem do szczepień Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zachęca, aby szczepionki przeciw COVID-19 przyjmowały kobiety w ciąży i karmiące. Ale pacjentkom trudno znaleźć… » więcej 2021-05-08, godz. 07:00 Francja/ Minister edukacji zakazał używania pisowni inkluzywnej w szkołach Minister edukacji Francji Jean-Michel Blanquer zakazał używania tzw. pisowni inkluzywnej w szkołach. Jej stosowanie „stanowi przeszkodę w czytaniu i rozumieniu… » więcej 2021-05-08, godz. 06:50 Portugalia/ Premier Morawiecki w sobotę weźmie udział w nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej Premier Mateusz Morawiecki, który od piątku przebywa w portugalskim Porto, w sobotę weźmie tam udział w nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej. Planowana… » więcej 2021-05-08, godz. 06:40 Eksperci: rak jajnika w 70 proc. przypadków rozpoznawany dopiero w 3. lub 4. stadium rozwoju Z powodu braku wczesnej diagnostyki rak jajnika w aż 70 proc. przypadków rozpoznawany jest dopiero w 3. lub 4. stadium rozwoju. Pocieszające jest, że pojawiały… » więcej 2021-05-08, godz. 06:40 Mazowsze/ Po wypadku w Poczerninie zablokowana dk nr 7 w kierunku Gdańska Na drodze krajowej nr 7 na odcinku Zakroczym - Płońsk, doszło do zderzenia dwóch samochodów ciężarowych; w wyniku wypadku jedna osoba została ranna, a… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »