Radio Opole » Kraj i świat
2021-04-12, 15:00 Autor: PAP

PZPM: masowe szczepienia w firmach dałyby poziom 80-90 proc. zaszczepionych w kraju

Masowe szczepienia w zakładach pracy pozwoliłyby osiągnąć poziom 80-90 proc. zaszczepionych w Polsce - ocenia Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Apeluje o jak najszybsze stworzenie warunków do szczepień w zakładach pracy przez przeszkolony personel.

W opublikowanej w poniedziałek informacji Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) wskazał, że firmy w nim zrzeszone mają w Polsce kilkanaście fabryk motoryzacyjnych i oponiarskich. Przy produkcji pojazdów, części i opon zatrudnionych jest blisko 200 tys. pracowników.


"Od ponad roku, czyli od momentu ogłoszenia pandemii, jeszcze bardziej dbamy o ich zdrowie oraz bezpieczeństwo i dlatego wprowadziliśmy bardzo restrykcyjne zasady bezpieczeństwa. Wciąż jednak można zrobić więcej. Dlatego bardzo duże nadzieje wiążemy z akcją masowych szczepień i z planami organizacji przez pracodawców punktów szczepień w zakładach pracy" - podał Związek.


"Jesteśmy przekonani, że to jeden ze sposobów, aby udało się osiągnąć poziom 80-90 proc. zaszczepionych w Polsce. Według naukowców zajmujących się chorobami zakaźnymi, jest to gwarancją zdławienia pandemii, otwarcia granic, a także powrotu na ścieżkę inwestycji, stabilizacji zatrudnienia oraz przywrócenia rozwoju gospodarczego" - wskazał prezes PZPM Jakub Faryś.


Jego zdaniem przyjęcie szczepionki to warunek nie tylko pokonania pandemii i utrzymania stabilizacji gospodarczej i ekonomicznej, ale także kwestia odpowiedzialności w przezwyciężeniu ekonomicznych skutków pandemii i solidarności wobec "współpracowników, rodzin, sąsiadów i współobywateli".


"Mamy nadzieję, że pomogą w tym szczepienia, które zgodnie z zapowiedziami rządu w ciągu kilku tygodni będą zorganizowane także w zakładach pracy. Jeszcze raz apelujemy o jak najszybsze stworzenie możliwości szczepienia pracowników na terenie zakładów pracy przez przeszkolony personel i tym samym znaczne przyśpieszenie procesu szczepienia Polaków" - dodał Faryś.


Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego powstał w 1992 roku. Zrzesza 53 członków - producentów i przedstawicieli producentów pojazdów w Polsce. (PAP)


autorka: Longina Grzegórska-Szpyt


lgs/ pad/


Kraj i świat

2021-05-12, godz. 06:50 "Dziennik Gazeta Prawna": Chcemy szczepić dzieci 68,7 proc. ankietowanych Polaków zdecydowałoby się zaszczepić własne dzieci przeciwko COVID-19, gdyby była taka możliwość - to wyniki sondażu United… » więcej 2021-05-12, godz. 06:50 Terapia genowa wyleczyła dzieci z niedziałającym układem odpornościowym Na łamach „New England Journal of Medicine” naukowcy opisali potencjalny przełom w leczeniu rzadkiej choroby genetycznej - ciężkiego złożonego niedoboru… » więcej 2021-05-12, godz. 06:50 "Rz": Pilotaż bez Polski Ruszył test systemu informatycznego dla unijnych certyfikatów szczepionkowych. Próby systemu, który umożliwi osobom zaszczepionym swobodne podróżowanie… » więcej 2021-05-12, godz. 06:40 Sachajko: mam nadzieję, że w ciągu 2-3 tygodni dopniemy porozumienie programowe z PiS Mam nadzieję, że w ciągu 2-3 tygodni dopniemy porozumienie programowe z Prawem i Sprawiedliwością - mówi PAP poseł Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia Jarosław… » więcej 2021-05-12, godz. 06:40 "DGP": Przyśpieszenie w 5G. Aukcja możliwa w ciągu tygodni Procedura rozdysponowania pasma C, w którym postanie ogólnopolska sieć komórkowa piątej generacji (5G), powinna się rozpocząć w najbliższych tygodniach… » więcej 2021-05-12, godz. 06:40 Poszukiwacze skarbów wracają do kompleksu bunkrów w Mamerkach Ponad 30 poszukiwaczy skarbów i pasjonatów historii rozpocznie w maju przeszukiwanie bunkrów w Mamerkach na Mazurach. Przez kilka lat dzierżawca obiektu organizował… » więcej 2021-05-12, godz. 06:30 Synoptyk IMGW: w środę ciepło; na południowym zachodzie możliwe przelotne opady i burze W środę na przeważającym obszarze naszego kraju nadal będzie pogodnie i ciepło. Jednak na krańcu południowo-zachodnim pojawi się strefa większego zachmurzenia… » więcej 2021-05-12, godz. 06:30 "Rz": poprawki w JPK bez czynnego żalu Przedsiębiorca, który złoży korektę VAT-owskiej ewidencji, nie dostanie grzywny z Kodeksu karnego skarbowego - pisze środowa 'Rzeczpospolita'. » więcej 2021-05-12, godz. 06:20 Co czwarty rodzic permanentnie udostępnia informacje o swoich dzieciach Co czwarty rodzic permanentnie udostępnia w mediach społecznościowych informacje o swoich dzieciach, które traktowane jak „mikrocelebryci” dorastają w… » więcej 2021-05-12, godz. 06:20 Ks. prof. Tomasik: ustanowienie przez papieża posługi katechety to duża zmiana w Kościele Ustanowienie przez papieża posługi katechety to wyraźny znak, że posługa świeckich jest czymś ważnym w Kościele; w Polsce pomoże w tym, by katecheza… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »